Merhabalar;

Bu makalemizde, Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde, Domain Name System (DNS) kurulumu ve akabinde DNS  Server  üzerinde  Zone  oluşturma işlemlerinden bahsediyor olacağız.  Domain Name System  yani  DNS  Server  servisinin ne olduğunu,  hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığını az çok hepimiz biliyoruz.  Fakat, bilgilerimizin unutulmaması açısından bu tür bilgileri tekrar etmekte fayda var.  Makalemize , diğer makalelerimizde olduğu gibi , konu hakkında  ön bilgi vererek  makaleme start vermek istiyorum.

Domain Name System (DNS) Nedir?

DNS, (Domain Name System), bir isim çözümleme servisi olup, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıt altında tutan bir servistir. Hatırda kalması açısından DNS kavramına bir örnek verecek olursak , www.yavuztasci.com  şeklinde bir Web sitemiz mevcut ve bu Web sitemizin de kendisine ait 207.42.150.131 şeklinde bir IP adresi var.  Biz, internet tarayıcımıza, 207.42.150.131 numaralı IP adresini yazdığımız da, tarayıcımız bizi  direk www.yavuztasci.com  adresine yönlendirmektedir. Burada DNS servisinin önemi ise, IP adresinden isim çözümleme yapmış olmasıdır. Yani DNS, numeric isimleri, alphanumeric adreslere dönüştürmektedir. Sizde taktir edersiniz ki, 207.42.150.131 numaralı IP adresini her zaman aklımızda tutmamız zor olacaktır.  Bunun yerine, yukarıda bahsi geçen IP adresine karşılık olarak gelen web sitemizin ismini aklımızda tutmanız daha kolay olacaktır.

Windows Server 2008 DNS Server Sunucusu  Yenilikleri

DNS Server bilgisayarının temel  özelliği, network ortamındaki bilgisayarlara DNS Server hizmeti vermektir. Windows Server 2008 işletim sistemi ile beraber , DNS Server tarafında da yeni özellikler karşımıza çıkmakta. Bu yeni özelliklerden kısaca bahsedecek olursak, Bunlar;

 • IPV6 TCP/IP Protokolü Desteği
 • Salt Okunur Etki Alanı Denetleyicisi Desteği
 • DNAME Kaynak Kaydı Desteği
 • Active Directory Etki Alanı Hizmetleri (AD DS) Desteği
 • Geliştirilmiş Yönetim Kolaylığı
 • Dinamik Güncelleştirme Protokolü (RFC) Desteği
 • Global Name Zone
 • Genel Sorgu Engelleme Listesi

 

IPV6 TCP/IP Protokolü Desteği

Network  ortamında ki Windows Server 2008 işletim sistemi ile çalışan DNS Server sunucuları,  bir TCP/IP protokolü olan IPV4  adresleme özelliğini desteklediği gibi, günümüz teknolojisinde de kullanılmaya başlanan diğer bir TCP/IP protokolü olan IPV6 özelliğini de desteklemektedir. Windows Server 2003 işletim sistemi , TCP/IP konfigürasyonu tarafında 32 bit IP adreslerine destek  vermekte  idi. Windows Server 2008’in bizlere sunmuş olduğu IPV6 desteği ile beraber artık 128 bit adres desteği de sağlanmış oldu.

Salt Okunur Etki Alanı Denetleyicisi Desteği

Windows Server 2008 işletim sistemi ile gelen yeniliklerden bir tanesi de salt okunur etki alanı denetleyicisi (RODC) özelliğidir. RODC, Active Directory veri tabanı içerisinde salt okunur (Değiştirilemeyen) bölümler bulunduran bir etki alanı denetleyicisidir. RODC, özellikle kullanıcı sayısı az olan, daha düşük düzeyde fiziksel güvenliğe sahip şube ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Aşağıdaki şekil üzerinde ise, şube ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmış olan bir RODC yapısı gösterilmektedir.

001

DNAME Kaynak Kaydı Desteği

DNAME kaynak kaydı, CNAME kaydının tersine, etki alanı denetleyicisi içerisindeki kaynak kayıtlarının ve alt objelerinin ,  farklı bir isimle kayıt edilmesini sağlamaktadır. Bu da, organizasyon içerisindeki etki alanı adının , bir kısmının veya tamamının yeniden adlandırılmasını sağlar. Buna örnek olarak, bir IT şirketinin, diğer bir IT şirket ile birleşmesi sonucunda, iki şirket içerisindeki etki alanı isimlerinin birleştirilmesine olanak sağlanmasıdır.

 

Active Directory Etki Alanı Hizmetleri (AD DS) Desteği

Windows Server 2008 işletim sistemi ile beraber gelen bir diğer özellik ise Active Directory Etki Alanı Hizmetleri yani, (AD DS) desteği. Bu özelliği biraz daha detaylandıracak olursak, diyelim ki elimizde bir adet  Windows Server 2008 işletim sistemi ile çalışan bir sunucumuz olsun. Ve biz, bu sunucu üzerinde Active Directory kurulumu gerçekleştirmek istiyoruz. Hatırlarsanız, Windows Server 2003 işletim sistemi üzerinde Active Directory kurulumu sırasında DNS server kurulumu yapılamamakta idi, ve biz DNS server kurulumunu daha sonra gerçekleştiriyorduk. Windows Server 2008 ‘in bize sunmuş olduğu bu yenilikle, Active Directory kurulumu sırasında, DNS Server kurulumunu da gerçekleştirebiliyoruz.

Geliştirilmiş Yönetim Kolaylığı

Windows Server 2008 işletim sistemi ile DNS Server tarafında gelen yeniliklerden diğer bir tanesi ise, Geliştirilmiş Yönetim Kolaylığı. Bu özellik sayesinde ise, DNS Server bilgisayarını bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) özelliği ile, kolay bir şekilde yönetebilmemiz sağlanmaktadır. Ayrıca, Microsoft Management Consol (MMC) içerisinde bulunan ek bileşenler sayesinde, sunucu yönetimi gerçekleştirmek için çeşitli yapılandırma sihirbazları da yer almaktadır.

Dinamik Güncelleştirme Protokolü (RFC) Desteği

Network üzerindeki  client (istemci) bilgisayarlar, kaynak kayıtlarını , dinamik güncelleştirme protokolüne (RFC 2136) dayalı olarak güncelleştirmeleri için DNS Sunucusu hizmetini kullanabilirler. Bu durumda, DNS kayıtları otomatik bir şekilde güncelleştirilerek hem zamandan tasarruf sağlanır, hem de, DNS Server sunucusunun yönetilmesi kolaylaşmış olur. DNS istemcisi hizmetini kullanan bilgisayarlar, DNS adlarını ve IP adreslerini dinamik bir şekilde kaydettirebilmektedirler. Burada dikkat edeceğimiz nokta ise, bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların, kimlik doğrulama işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanmış olması ve kullanıcıların ilgili haklara sahip olmaları gerekmektedir.

Global Name Zone

Makalemizde, DNS (Domain Name System) ‘i tanımlarken, DNS ‘in bir isim çözümleme servisi olduğundan söz etmiştik. İsim çözümleme servisi olarak, DNS Server servisinin yanında bir de, WINS (Windows Internet Name Service) yer almaktadır. WINS, DNS Server servisine nazaran eski bir isim çözümleme protokolüdür ve TCP/IP protokolü üzerinden NETBIOS (NetBT) kullanmaktadır.  Global Names , WINS ‘tan farklı olarak, genelde şirket sunucuları ve merkezi olarak yönetilen web siteleri olmak üzere , sınırlı sayıdaki bilgisayarlar için, tek etiketli  isimli çözümlemesi sunmasıdır. Global Name Zone özelliğinde, dinamik güncelleştirmelerde desteklenmemektedir.  Bunun yerine, tek etiketli bir ismi, tam etki alanı adı ile (FQDN) eşitlemek üzere CNAME kaynak kayıtlarını saklamak için kullanılmaktadır.

 

 

 

Genel Sorgu Engelleme Listesi

Dinamik güncelleştirme desteği  network yöneticileri ve bilgisayar kullanıcıları için kullanışlı bir özellik olduğundan,  TCP/IP protokollerinin bir çoğu DNS ‘in dinamik güncelleştirme özelliğini desteklemektedir. Dinamik güncelleştirme , DNS istemci bilgisayarının ağ adresi veya bilgisayar ismi her değiştiğinde,  DNS sunucusu ile iletişim kurarak kaynak kayıtlarının dinamik olarak güncelleştirilmesi sağlanır.  Böylece , sık sık taşınan veya konumu değiştirilen istemci bilgisayarların DHCP üzerinden sık sık IP adresi alması durumunda , IP adreslerinin de manuel olarak girilmesi işlemini de minimuma düşürmektedir.

Evet, Windows Server 2008 işletim sistemi üzerindeki DNS Server servisi ile beraber gelen yeniliklerden ve özelliklerden kısaca bahsettikten sonra, Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde DNS Server kurulumuna geçiş yapabiliriz. DNS Server kurulumuna başlamak için Windows Server 2008 işletim sistemi ile çalışan bilgisayarımız üzerinde Server Manager konsolunu açıyoruz. Server  Manager konsolunu taskbar üzerinden çalıştırabildiğiniz gibi Start  Programs  Administrative Tools içerisinde Server Manager seçeneğine tıklayarak Server Manager yönetim konsolunu çalıştırabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra karşımıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır.

02

Server Manager yönetim konsolu üzerinde Roles seçeneğine geliyoruz ve akabinde gelen ekrandanAdd Roles seçeneğine tıklıyoruz.

03

Add Roles seçeneğinin de ardından karşımıza Select Server  Roles ekranı çıkacaktır. Bu ekran üzerinde resim üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, çeşitli amaçlar doğrultusunda sistemimize Install edebileceğimiz servisler bulunmakta. Biz, bu server rolleri içerisinden DNS Server seçeneğini seçiyoruz.

04

DNS Server seçeneğinin seçeneğinin seçilmesinin ardından, karşımıza yukarıdaki şekilde olduğu gibi bir uyarı penceresi çıkacaktır. Bu uyarı penceresinde, DNS Server servisini kuracağımız bilgisayarın IP yapılandırmasının statik olması gerektiğini belirten bilgiler mevcut. DNS Server servisi için IP yapılandırmasını istersek DNS Server kurulumu sırasında, istersek , DNS kurulumu sonunda gerçekleştirebiliriz.. Bunun için gerekli seçeneklerde zaten pencere üzerinde mevcut .

Eğer, TCP/IP yapılandırmasını DNS Server kurulumuna başlamadan gerçekleştirmek istiyorsanız Don’t Install DNS Server (Recommended) seçeneğini, eğer, IP yapılandırmasını DNS Server kurulumu sonunda gerçekleştirmek istiyorsanız,  Install DNS Server anyway ( not recommended)seçeneğini seçmeniz gerekecektir.  Ben, IP yapılandırmasını hemen gerçekleştirmek istediğim için,Don’t Install DNS Server seçeneğini seçiyorum. Gerekli IP yapılandırmasından sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

05

Bu pencerede ise, DNS Server servisi ile ilgili bir takım bilgiler bize sunulmakta. Bunun dışında, DNS Server servisi ile ilgili ek kaynaklara ulaşmak isterseniz,  Additional Information kısmında da, gerekli kaynaklar mevcut.

06

Ve Install tuşuna basarak DNS Server kurulumunu başlatıyoruz.

07

Progress tarafında ise, DNS Server kurulumunun başladığını görüyoruz.

08

Ve DNS Server kurulumu başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. Close diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz. DNS Server kurulumunun ardından, Server Manager üzerinde de DNS Server servisinin yer aldığını görebilmekteyiz.

09

Server Manager üzerinde DNS Server servisi içerisine giriş yaptığımızda,  DNS Server servisi ile alakalı bir takım servislerin de konsol üzerinde yer aldığını görüyoruz. Şimdi bu servisleri kısaca açıklayalım.

10

DNS Server konsolu içerisinde, Events ( Olaylar) bölümüne baktığımız zaman, DNS servisi içerisinde, o anda meydana gelen olayları görebilmekteyiz. Örnek vermek gerekirse, DNS Server servisinde meydana gelen herhangi bir hatanın nereden kaynaklandığını, ve bu hatanın Event  ID ‘sini Events bölümü içerisinden öğrenebilmekteyiz.

11

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, seçilmiş olan Event’a ait, ID numarası, olayın meydana geliş tarihi ve saati, olayın hangi bilgisayar üzerinde gerçekleştiği, gibi bilgileri de görebilmemiz mümkün.  .

12

System Services tarafında ise, DNS Server servisinin  Enabled (Aktif) durumda olduğunu görüyoruz.

13

Preferences penceresinde ise, monitör (Takip) edilmesini istediğimiz servisler yer almaktadır. Şu anda takip edilen servis ise default olarak DNS Server servisidir. DNS Server yönetim konsolunu açmak için ise, Start  Programs  Administrative Tools  DNS adımlarını takip edebilirsiniz.

14

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi, DNS Server yönetim konsolu üzerinde, ilk olarak DNS Server bilgisayarımızın ismi ve onun altında, DNS Server bilgisayarı üzerinde zone oluşturabileceğimiz DNS Zoneler’i bulunmakta. Makalemizin bundan sonraki kısımlarında, ağırlıklı olarak zone oluşturma ve oluşturulan zone’ler  üzerindeki  kayıt türlerinden bahsediyor olacağız.

 

DNS SERVER ZONE TİPLERİ

DNS Server yönetim konsolu üzerinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi iki adet zone seçeneği bulunmakta. Bunlar;

 • Forward Lookup Zones
 • Reverse Lookup Zones

 

Forward Lookup Zones

Bu Zone seçeneğinde, isimden IP adreslerine çözümleme yapmak için kullanılmaktadır. Network üzerindeki  bir istemci (client) bilgisayar, isim kullanarak, network üzerindeki diğer bilgisayarlar ile haberleşme gerçekleştirmesi için  Forward Lookup Zone arama tipini kullanmaktadır. Forward Lookup Zone, DNS Server üzerinde en çok kullanılan zone tipidir.

Reverse Lookup Zones

IP adresinden isim çözümleme gerçekleştirmek için kullanılan bir zone tipidir. Bu zone tipi sayesinde, network ortamında bulunan DNS server üzerine IP adresi gönderilerek, gönderilen bu IP adresine karşılık gelen isim öğrenilmektedir.

Forward Lookup Zone  kendi arasında, 3 ‘e ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Primary Zone (Birincil Bölge)
 • Secondery Zone (İkincil Bölge)
 • Stub Zone  (Saplama Bölgesi)

Primary Zone

Zone içerisindeki bilgiler, standart host  dosyası içerisinde kaydedilmektedir. Zone içerisinde meydana gelen herhangi bir değişiklik, yukarıda belirtmiş olduğumuz host  dosyası  içerisine kayıt edilmektedir.

Secondary Zone

Bu  zone tipinde, yine bilgiler bir host dosyası içerisinde barındırılır. DNS Server sunucusu üzerinde secondery zone oluşturabilmek için, standart primary zone’ye ihtiyaç  vardır.

Stub Zone

Yalnızca isim sunucusunu içeren bir bölgenin kopyasını oluşturur. Zone üzerinde herhangi bir yetki sahibi değildir. İçerisinde sadece, Start Of Authority (SOA) ve Host (A) kayıtlarını barındırabilir. Evet, DNS server sunucusu üzerindeki zone tiplerinden de kısaca bahsettikten sonra, DNS server üzerinde Forward Lookup Zone oluşturma işlemlerine geçiş yapabiliriz.

 

FORDWARD LOOKUP ZONE OLUŞTURMA

14

Zone oluşturmak için DNS Server yönetim konsolu üzerinde, “Forward Lookup Zone” seçeneği üzerinde sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden “New Zone” seçeneğine tıklıyoruz.

15

New Zone seçeneğinin ardından karşımıza Welcome to the New Zone Wizard penceresi çıkacaktır.

16

Welcome ekranını next dyerek geçiyoruz.

17

Yukarıdaki ekran üzerinde ise, DNS Server sunucusu üzerinde oluşturulabilecek zone tipleri yer almakta.  Biz, zone oluşturma işlemine Primary zone seçeneğini seçerek devam edeceğiz. Bunun öncesinde bu ekran üzerinde, dikkat etmenizi istediğim bir nokta ise, alt tarafta bulunan Store the zone in Active Directory seçeneğinin seçili olması gerektiğidir. Bu seçenek ile beraber, DNS Server sunucumuz içerisindeki veri tabanının, Active Directory içerisinde depolanmasını sağlamış oluyoruz. Gerekli açıklamaların ardından next diyerek bir sonraki adıma geçiş yapıyoruz.

18

Active Directory Zone Replication Scope ekranında ise, oluşturulacak olan zone bilgilerinin Active Directory yapısı içerisinde nasıl bir replikasyon işlemine tabi tutulacağını belirliyoruz. Replikasyon seçeneklerine de kısaca değinecek olursak bunlar;

Too all DNS Servers in this forest

Bu replikasyon seçeneği ile,  replikasyon işlemi, ortamdaki tüm DNS server ‘lar üzerinden gerçekleştirilir.

Too all DNS Servers in this Domain

Bu seçenek ile de, replikasyon işlemi ortamdaki tüm Domain Controller ‘lar üzerinden gerçekleştirilir.

Tool all domain controllers in this domain (for Windows 2000 Compatibility)

Bu seçenek ile de , eğer, ortamınızda Windows 2000 işletim sistemi ile çalışan bir Domain yapınız var ise, replikasyon işlemini bu seçenek üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ben , replikasyon işlemine Tool all domain controllers in this domain (for Windows 2000 Compatibility) seçeneğini seçerek devam ediyorum.

19

Zone Name ekranında ise, oluşturacağımız zone için bir isim belirliyoruz.

20

Dynamic Update ekdanında ise, güvenli dinamik güncelleştirmelere izin vermek isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Bunun için de, birden fazla seçenek mevcut. “Allow only secure dynamic updates” seçeneği ile, dinamik güncelleştirmelere izin verilir. Zone bilgileri Active Directory yapısı içerisinde tutuluyor ise bu seçenek önerilmektedir. “Allow both nonsecure and secure dynamic updates” bu seçenek ile de, hem güvenli olan, hem de güvenli olmayan dinamik güncelleştirmelere izin verilir. Burada, network ortamındaki herhangi bir client bilgisayar tarafından gönderilen dinamik güncelleştirme kayıt istekleri kabul edilir. “Do not allow dynamic updates” seçeneği ile de, hiçbir dinamik güncelleştirmeye izin verilemez.

Ben, update seçenekleri arasından, önerilen updates seçeneği olan Allow only secure dynamic updates seçeneğini seçerek devam ediyorum.

21

Finish tuşuna basarak zone oluşturma işlemini de tamamlıyoruz.

22

Zone oluşturma işleminin akabinde, tekrar DNS server yönetim konsolu içerisine baktığımız da, Forward Lookup Zone klasörü altında, oluşturmuş olduğumuz zone ait kayıtların eklendiğini görüyoruz. Evet, DNS Server yönetim konsolu üzerinde zone oluşturma işlemlerini de, gerçekleştirdikten sonra, oluşturmuş olduğumuz bu zone içerisinde de Host (A) kaydı, New Alias, yani (CNAME) gibi kayıtlar nasıl oluşturulur,bunlara bir göz atalım.

DNS Server Zone Üzerinde New Host (A orAAAA) Kaydı Oluşturma

Host A kaydı, bir isimden IP adresi çözümlememize yardımcı olacak bir kayıt türüdür. DNS server zone üzerinde host kaydı oluşturmak için ise, DNS server içerisinde oluşturmuş olduğumuz primary zone üzerine gelip sağ tuş yaptıktan sonra karşımıza açılan menüdenNew Host (A or AAAA) seçeneğine tıklıyoruz.

23

New Host (A) seçeneğinin de ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

24

Gerekli bilgileri yazdıktan sonra Add Host tuşuna basıyoruz.

25

 

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi host kaydı oluşturma işlemimiz başarılı bir şekilde sonuçlandı.

New Alias (CNAME) Record

Bu kayıt türünde ise amaç, networkümüz içerisinde bulunan  herhangi bir bilgisayarı farklı bir isimle kaydetmemizi sağlar. Buna örnek olarak, internet adreslerinin başında bulunan ( www.) harfleri birer adres olmadığı için, bu hafler takma bir isimden oluşmaktadır. Örnek olarak, btgonulluleri.com adında bir internet sitemiz mevcut. Biz, bu alan adı altında yavutasci.btgonulluleri.com isminde bir CNAME yaratarak bu ismi btgonulluleri.com adresine yönlendirebiliriz.

DNS server yönetim konsolu üzerinde CNAME record oluşturmak için, Forward Lookup Zone altında bulunan btgonulluleri.com isimli zone’nin üzerine gelip sağ tuş yapıyorum ve açılan menüden New Alias (CNAME)  seçeneğine tıklıyorum.

26

New Alias (CNAME) seçeneğinin akabinde karşımıza New Resource Record ekranı çıkacaktır.

27

 

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi Full qualified domain (FQDN) bölümünde FQDN ismi olarak btgonulluleri.com belirtilmekte. Full qualified domain name (FQDN) for target host alanına ise, FQDN ismi olarak www.btgonulluleri.com yazılmış durumda. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak, diyelim ki bir kullanıcı adres satırına http://btgonulluleri.com/adresini girdi. Kullanıcı, bu işlemden sonra direk bizim belirlemiş olduğumuz FQDN adresine, yani, www.btgonulluleri.com adresine yönlendirilmektedir.

ZONE TRANSFER İŞLEMLERİ

Network üzerindeki isim çözümleme (DNS Server) rolüne sahip bilgisayarlarımızın, devamlılığını sağlamak için, DNS server içerisinde bulunan DNS veritabanının birden fazla DNS Server bilgisayarı içerisinde tutulması gerekmektedir. Network ortamında kullandığımız DNS Server bilgisayarlarının sayısı az ise, ve bu nedenden dolayı DNS server bilgisayarımız yazılımsal veya donanımsal nedenlerden dolayı, network üzerindeki diğer client (istemci) bilgisayarlarına yanıt veremez duruma gelirse, network üzerindeki sorgulama işlemleri de başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Ama, network üzerinde yapılandırılmış birden fazla DNS server bilgisayarımız var ise, bu DNS server bilgisayarlarımız kendi aralarında zone transferi gerçekleştirerek , DNS Server bilgisayarlarımızdan herhangi bir tanesinin hizmet verememesi durumunda, isim sorgulama işlemlerinin, diğer DNS Server bilgisayarları tarafından gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

DNS server rolüne sahip bilgisayarlarımız, içerisinde computer isimleri ve IP adresleri bulunan bir veritabanına sahiptirler. Network ortamındaki bir DNS server bilgisayarı üzerindeki zone veri tabanının , diğer DNS Server bilgisayarları üzerinde kopyalanması işlemine de “Zone Transferi” adı verilmektedir. Zone transfer işlemlerinin amacı, network ortamında bulunan bilgisayarların, IP adresleri ve isim çözümlemelerinde meydana gelen değişiklikler durumlarında ve DNS server içerisindeki zone veritabanında meydana gelen değişiklik sonucunda, bu değişikliklerin diğer DNS server sunucuları arasında güncelleştirmesini sağlar.

Zone transfer işlemlerine başlamak için, Start  Programs Administrative Tools klasörü içerisinde bulunan DNS Server seçeneğine tıklanır.

14

Zone transfer işlemlerini hangi zone üzerinde gerçekleştirmek istiyorsak, ilgili zone üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve açılan menü içerisinden Properties seçeneğine tıklıyoruz. Ben zone transfer işlemlerini btgonullueri.com isimli zone dosyası üzerinden gerçekleştireceğim.

28

Properties işleminin akabinde ise yine karşımıza zone transfer işlemini gerçekleştireceğimiz zone dosyasına ait ekran çıkacaktır.

29

Bu ekran üzerinde ise, Zone Transfers tabına geçiş yapıyoruz. Zone Transfer sayfası üzerinde Allow Zone Transfer seçeneği altında karşımıza birden çok zone transfer seçeneği çıkacaktır.

30

Bunlar;

 • To any Server
 • Only to Servers listed on the Name Servers Tab
 • Only to the Following Servers

 

 

To any Server

Herhangi bir lokasyon üzerinden zone transfer işleminin gerçekleştirilmesini sağlar.

Only to Servers listed on the Name Servers Tab

Bu zone seçeneği ile de, network ortamında bulunan Name Server’lar arasında zone transfer işlemi gerçekleştirilir.

Only to the Following Servers

Kendimizin belirlemiş olduğu IP adres aralıkları üzerinden zone transfer işlemi yapılmasına izin verilir.

Ben Zone transferi seçenekleri arasından only to the following servers seçeneğine tıklıyorum ve Edit tuşu yardımı ile server bilgisayarıma ait IP adresini girebileceğim sayfaya geçiş yapıyorum.

31

32

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi server bilgisayarımın IP adresini ilgili alana giriyoruz ve ardından Enter tuşuna basıyoruz. Gördüğünüz gibi Server bilgisayarıma ait IP adresi ve FQDN ismi pencere üzerinde eklenmiş durumda. OK diyerek bu sayfayı kapatıyoruz.

33

OK tuşunun ardından karşımıza çıkacak olan ekran yukarıdaki gibi olacaktır.

Evet, bu makalemizde, Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde DNS Server kurulumu, DNS server servisi ile beraber gelen yeni özellikler ve DNS Server üzerindeki kayıt türlerinden bahsetmiş olduk. Bir daha ki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI