Merhaba ;

Bu uygulamamızda ;
- Highly available SMB share (paylaşım) ile failover cluster yapılandırmaısını,
- Hyper-V için smb storage yapılandırmasını,
- SMB File share’ın Hyper-V sanalları tarafından kullanılmasını, inceleyeceğiz.

Hyper-V rolü fiziksel bir host üzerinde çalışmak üzere dizayn edildiğinden uygulama aşamalarından smb file share üzerine açtığımız virtual machine’ler çalıştırılmayacaktır.Bu bir dizayndır.

Hyper-V sanallarını bir smb file üzerinde çalıştıran file server cluster yapısı ile elde edilen nedir diye sorabiliriz. Burada hedeflenen , IT yöneticisinin; virtual machine’lerin barındırılması amacıyla shared storage olarak kullandığı geleneksel DAS ya da SAN based storage yapısı yerine (içinde VM’leri barındırdığımız) , bir SMB file share’i kullanabilmesidir.

Test amaçlı yapıyı açıklayalım.
DC : domain controller
HV1 : Test hyper-v sunucusu
HV2 : Test hyper-v sunucusu
NODE1 : Cluster node’u
NODE2 : Cluster node’u

Uygulamaya başlayayım. İlk olarak file server cluster’ı kuralım.Öncesinde File Service’ini ekleyeceğim. İşlemlerimi DC üzerinden domain administrator hesabı ile server manager ve PS kullanarak yapıyorum.

UYARI: BU bir Hyper-V Cluster uygulaması değildir.

Hazır yapı hakkında aşağıdaki resim incelenebilir. clip_image002 Node1’e gerekli File Service bileşenini ekliyorum. clip_image003 Bileşen seçimi aşağıdaki gibidir. clip_image004 Aynı işlemi Node2 içinde yaptım. Server manager’daki status alanından yükleme durumunu inceleyebilirsiniz. clip_image006 İşlem tamamlandıktan sonra, görüntü aşağıdaki gibi olacaktır. clip_image007 Her iki node içinde file servisini ekledik. Sırada , SMB file share içinyönetimi için kullanılacak file server cluster rolünü yapılandırma aşaması geliyor. Burada cluster rolü ile kast ettiğim hazırdaki FoC yapısı altında SMB file share cluster için bir role eklemektir. FoC yapısını baştan kurmak değildir. clip_image009 Devam... clip_image010 Type olarak Scale-Out ile devam ediyorum. Amacıma uygun olduğunu gözlemek için üstte taradığım kısımlara bakabilirsiniz. clip_image011 Name olarak ambians’a uygun olması için smbcl kullandım :)clip_image012 Sihirbaz tamamlandı. clip_image014 Role bilgileri ve owner bilgileri üstteki gibidir. clip_image016 Storage kısmından ikinci diski csv’ye ekliyorum. clip_image017 Disk’e sağ tıklayarak ya da sağ kısımdaki action pane’den bu işlemi yapabilirsiniz. clip_image019 Disk2, csv  olarak atandı... Şimdi Hyper-V sanalları için bir smbcl altından shared folder oluşturalım. clip_image021 Smbcl rolüne sağ tıklayarak ya da yine yandaki actione pane’den işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Eğer cluster rolü olan smbcl’in henüz uygun olmadığı bildiren bir uyarı alırsanız , sunucunuzun/sunucularınızın DNS Client Resolver cache’lerini temizleyiniz (ipconfig /flushdns)
Açılan sihirbazdan gereken profili aşağıdaki gibi seçerek devam ediyoruz. clip_image023 Share location bilgileri aşağıdaki gibidir. clip_image025 Volume’u seçerek devam edebiliriz. clip_image026 İsimlendirme tercihidir. :) Paylaşımımız share type itibarıyla varsayılanda continuous availability desteğiyle yani bu ayarın aktif olması ile gelmektedir.Dolayısıyla aktif bir dosya operasyonu devam ediyor olsa bile fail durumda uygun olan node, client tarafında kopukluğa sebep olmadan yapıyı devam ettirecektir. Continuous availability ayarını bir sonraki menünde görebilirsiniz ve işaretli gelmektedir. clip_image028 İzinleri yapılandıralım. clip_image030 Hyper-V node’ları için full control izni gerekmektedir. clip_image032 Kontrol ardından Create ile devam edebiliriz. Hızlıca tamamlanan işlemin ardından sihirbazı kapatalım ve file share’i kontrol edelim. clip_image033 Minik bir PS komutu ile true çıktısı aldık. Son işlemimiz başarılı görünüyor. clip_image034 Windows Explorer ile de bakmak faydalı olacaktır. Kontrol iyidir. :) Hyper-v computer account’larına, SMB-Based virtual machine’leri çalıştırırken erişmesi gereken SMB-File Share’a erişim için ihtiyaç duyduğu deletation’ı verelim. (read-write acl işleri.....)clip_image035 Her iki hyper-v sunucusu için delegastion ayarını üstteki gibi yapalım. Burada constrained delegation düşünülebilir ama CIFS ile sınırlıdır !!!
Ardından PS ile restart-comuter hv1 -force hızlıca bir reboot sağlayacaktır. Aynı işlemi hv2 için de unutmayınız.Burada HV2 yi kullanmıyorum ama normal şartlarda olması gereken bu şekilde olduğundan açıklamak istedim.
Şimdi hyper-v konsolunu kullanarak SMB based virtual machine oluşturacağız. Sadece highly available smb storage ile vm’lerimizde high availability sağlayamayız. Host failover için Hyper-V host’larımızda da cluster yapılandırması gerekir!!!
Hyper-V server’larımız da sanaldır. Bu sadece test amaçlıdır.Bu bir limitation değildir. Dizayn’dır. clip_image036 Hyper-v manager’da yeni bir sanal oluşturalım. clip_image038 Depolama alını olarak smb file share’ımızı seçiyoruz. clip_image040 VHD, smb paylaşımından barınacak. clip_image042 Sanalımızı oluşturduk. image UYARI: Sanalımızı çalıştıramayacağız çünkü sanallaştırılmış bir platform’da hyper-v kullanamayız.
Bu uygulama test amaçlıdır.
Şimdi de smb file share için failover durumunu gözleyelim .
UYARI:Hyper-V cluster yapmadık , SMB file share cluster yaptık.
Smbcl
‘yi şu an bulunduğu node2’den node1’e move edelim. clip_image043 Üst kısımlardaki resimlerden hatırlarsanız smbcl node2’in sahipliğindeydi.
Sonuç olarak : Hyper-V node’larımız tarafından kullanılabilecek(virtual machine'lerin barınması için) highly available bir smb file share ( file server cluster) oluşturmuş olduk. Daha öncede belirttiğim gibi geleneksel DAS/NAS değişimi için bir olanak sunan yapıyı windows server 2012 beta üzerinde incelemiş olduk.
Bir başka uygulama görüşmek üzere .
Neşeli günler ...