Merhaba ,

Bu uygulamamızda Windows Server 2012 beta (windows server 8 ) üzerinde yeni gelen storage pool teknolojisini inceleyeceğiz. Storage pool ve virtual disk oluşturacağız ve bunlarla çalışacağız.

Uygulama sonunda
- Storage space’ler ile storage’lerimizi nasıl yöneteceğimizi
- Server Manager kullanarak nasıl storage space tanımlayacağımızı incelemiş olacağız.

UYARI : Henüz daha RTM noktasına gelmemiş bir ürün kullandığımızdan beklenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Uygulamada 1 adet sanal sunucu kullanılmıştır. Bu sanal sunucuda 1 adet c:\ diski ve 4 adet offline disk mevcuttur. Storage space oluşturarak başlayalım.   clip_image002 Disk yönetim konsolunun görünümü üstteki gibidir. Bütün diskleri GPTformatından kullanılabilir hale getiriyorum. clip_image003 Disklerimiz online’dır ve içlerinde henüz volume yoktur.
Storage Space oluşturuyorum.Bu işlem için File and Storage Serviceskonsolunu kullanıyorum. clip_image005 Açılan konsolda sol kısımdan Storage Pools menüsüne geçiyoruz. clip_image007 BU arada dikkatimi çeken bir şeyi de paylaşmak istiyorum. clip_image008 Bu ikonlarda bence hayet güzel olmuş. clip_image010 Tasks menüsünden yeni bir storage pool oluşturacağız.
Buradaki primordial alan daha önce GPT formatından online hale getirdiğimiz 4 diskin toplamıdır. clip_image012 Pool ismini tercihi olarak belirleyebilrisiniz. clip_image014 İlk iki diski seçiyorum. Diskilerden bir tanesinin gözlenmesi açısından Allocation kolonundaki dropdown menüsünü genişlettim. Hot Spare opsiyonu güzel olmuş. clip_image016 Kontrol edelim ve Create ile devam .... clip_image017 Artık P1 pool’u içinde virtual diskler açabiliriz. clip_image019 Yeni bir virtual disk oluşturma sihirbazını açalım ve mirrored parity yapısında bir disk oluşturalım. clip_image021 Virtual disk ismi değişir , tercihidir. clip_image023 Layout olarak mirrored ile devam ediyorum.İlerleyen kısımlarda bir adet de parity biçimli disk oluşturacağım. clip_image025 Fixed ile devam ediyorum. Sizler reel uygulamalarınızda thin provision’da deneyebilirsiniz. clip_image027 Boyutu lab’a uygun biçimde tercih edip ilerliyorum. clip_image029 Özeti inceleyip uygunsa devam edebilirsiniz. Düzeltmeler için önceki adımlara dönebilirsiniz. clip_image031 Virtual Diskimiz oluştu. Şimdi storage pool’umuza (P1) fiziksel bir disk ekleyebilim. clip_image033 Fiziksel disk ekleme kısmında hata alırsanız konsollarınızı kapatıp tekrar açabilirsiniz. clip_image034 Hata üstteki gibi olacaktır. Konsolları kapatıp açarsanız ekleme işlemi sorunsuz tamamlanacak. clip_image036 Fiziksel disk ekleme işimizi P1 ‘in kapasitesindeki artımdan gözleyebilirsiniz. Şimdi de bir adet stripped parity biçiminde bir virtual disk oluşturalım. clip_image038 Layout’u seçtik. Bende devamında anlamsız olduğunu düşündüğüm(elbet bir anlamı vardır da araştırınca öğrenebilirim J ) bir hata aldım. Ardından P1 pool’uma kalan son diski de ekledim sonrasında hatasız biçimde aşağıdaki sanal diski oluşturabildim. clip_image040 Kontrolümüzü yaptık ve oluşturma işlemini sonlandıralım. Şu durumda iki farklı layout’ta virtual disk oluşturduk. clip_image042 Server Manager ile yapı üzerinde bir volume oluşturalım. clip_image043 Diski seçiyorum ve devam ediyorum. clip_image045 Sihirbazdaki ilk kısımlar varsayılan haliyle bırakarak devam ediyorum. clip_image047 Deduplication’i açtım. Oldukça güzel bir özellik olduğunu düşünüyorum single instance storage gibi... clip_image048 Dilerseniz deduplication için bir zamanlama ayarlayabilirsiniz. clip_image050 Özetten kontrol edelim ve devam... clip_image052 İşlem başarılı. clip_image053 Yeni volume kullanıma hazır hale getirildi. Bu uygulamamızda Windows Server 2012 beta ile Storage Pool , Files and Storage Service yapısını incelemiş olduk , pool oluşturum içine fiziksel diskler ekledik , virtual diskler oluşturduk ve kullanılabilir hale getirdik. Bir başka uygulamada görüşmek üzere .

Sorunsuz günler dilerim...