SHAREPOINT 2010 İLE WEB PARTLARI BİRBİRİNE BAĞLAMA / WEB PARTLAR İLE FİLTRELEME ( WEB BÖLÜMÜ BAĞLANTILARI) (tr-TR)

SHAREPOINT 2010 İLE WEB PARTLARI BİRBİRİNE BAĞLAMA / WEB PARTLAR İLE FİLTRELEME ( WEB BÖLÜMÜ BAĞLANTILARI) (tr-TR)

Sharepoint 2010 üzerinde tek sayfa üzerinden bir çok düzenlenmiş ve özelleştirilmiş formu birbirine bağlama, listelerde bağlantılı filtreleme gibi aksiyon almamız mümkün. Kullanıcılar çoğunlukla bu fonksiyonlardan haberdar olmadığından çözümü farklı yollarla ve çokta pratik olmayan biçimler de bulmaya çalışıyorlar. Bizim amacımız bu konuda çözüm için ufuk açmak ve ihtiyaç halinde bu fonksiyonları kullanmanızı sağlamak olacak.

Yine her zaman ki gibi kolay anlaşılması açısından sanal senaryo oluşturup onun üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Senaryomuz ;

Firmamızın satınalma departmanı tedarikçi değerlendirme uygulamasını bizden talep ediyor. Taleplerinde, tedarikçilerin hareketlerini görmek, tedarikçiyi listeden seçmek ve hareketlere bakarak tedarikçinin daha önce değerlendirilip değerlendirilmediğini görüp değerlendirmeyi buna göre yapmayı istiyorlar. Bunu birazdan anlatacağımız yöntemin dışında da yapmamız mümkün ancak biz konumuz gereği Web Partlar arasında bağlantı oluşturarak ve filtre çalıştırarak yapmayı tercih edeceğiz. Satın alma Departmanının tüm süreçlerinin sistemde yürümesi şuan konumuz dışında. Departmanın tüm süreçlerini Sharepoint 2010 üzerinde yürütmeniz mümkün. Burada altını çizmekte büyük fayda var ki, Sharepoint 2010 çok iyi bir süreç yönetimi uygulamasıdır aynı zamanda.

Şimdi senaryomuza göre ihtiyaçlarımızı belirleyelim..

Öncelikle Tedarikçi listemiz olması gerekiyor. Bu listeyi Sharepoint 2010 içerisinde oluşturacağız. Ancak firmalarınız da tedarikçileri ERP programlarından çekmenizi öneririm. Sharepoint 2010 Designer üzerinden BCS ile dış veri kaynağından rahatlıkla tedarikçileri dış liste olarak çekebilirsiniz. Böylece çift kayıt gibi bir hatayı da engellemiş olursunuz. Sistemleri de bütünleştirmiş olursunuz.

Diğer bir ihtiyacımız ise, tedarikçi değerlendirme formu. Bunu da infopath 2010 ile özelleştirilmiş bir form ile Sharepoint 2010 da oluşturacağız. Bu plana göre artık senaryomuza bağlayalım;

Öncelikle tedarikçileri tutacağım bir özel liste oluşturuyorum. Bunun için yapmanız gereken, Site eylemleri menüsünden diğer seçenekler içerisinden Listeleri seçip burada özel listeyi bulmanız ve liste ismini verip oluştur butonuna basmanızdır.

Tedarikçiler listemiz de bize gerekli olan sütunları oluşturup formu da infopath ile özelleştirip biraz değişiklik yaptıktan sonra listemiz hazır. Dediğimiz gibi, konumuz bu olmadığı için gerekli verileri sınırlı ihtiyacımız kadarı ile tutmayı tercih ediyoruz.

Diğer gerekli olan Tedarikçi Değerlendirme Formumuzu da senaryomuz gereği oluşturup düzenliyoruz.

İhtiyacımız olan formlar ve listeler artık hazır.

Yalnız son olarak tedarikçilere sanal olarak oluşturacağımız hareketler gireceğimiz Tedarikçi Hareketleri tablosu da ekleyeceğiz. Biz bunu Sharepoint 2010 üzerinde hazırlayacağız. Ancak burada yine tavsiyem canlı sisteminiz de eğer ERP ile bağlantınızı yaptıysanız hareketleri de ERP programınızdan çekmeniz olacaktır.

Biz tedarikçi harekeleri için de sanal bir tablo oluşturuyoruz.

Şimdi bunların hepsini bizden istendiği şekilde sunmak üzere işlemlere bağlayacağız.

Tüm işlemleri tek bir sayfa üzerinde yapacağımız için öncelikle yeni bir boş sayfa oluşturuyoruz. Sayfada gerekli alanımızın olması ve web part alanlarımızın esnek olması açısından Web bölümü sayfasını seçeceğim. Dilerseniz diğer sayfa türleri ile de sayfa oluşturabilirsiniz.

Sharepoint 2010 üzerinde sayfa oluşturmak için yapacağımız işlemler de yine site eylemleri, diğer seçenekler, sayfalar sıralaması iledir.

Düzen şablonlarından en üstteki şablonu seçiyorum. Oluştur diyerek sayfamızı oluşturmayı tamamlıyorum.

Orta alanda yer alan 3 web bölümünü kullanmak istiyorum. Sol web parta tedarikçileri, orta web parta tedarikçilerin hareketlerini sağ web parta ise değerlendirilip değerlendirilmediklerini getirmek istiyorum.

Hiçbir bağ olmadan 3 web parta da bu şekilde ilgili listeleri ekliyorum.

Web bölümü ekle başlıklarını tıklayıp liste kitaplıklardan ilgili listeleri dediğim gibi sayfaya aldım.

Şimdi bu listelerdeki görünümleri değiştirerek sadeleştireceğim. Sayfa düzeni açısından önemli.

Görüldüğü gibi sadeleştirmeleri de yaptık. Şimdi bu 3 web bölümü arasında bağlantı sağlayacağız. Tedarikçiyi seçtirip diğer partların buna göre değişim göstermesini isteyeceğiz. Bunun için 3 alanda ortak olan bir değer bize gerekiyor. Bu değer Tedarikçi Adı.

Web bölümü düzenle diyerek bağlantılar için gerekli sekmenin gelmesini sağlayalım.

Önce Tedarikçi Hareketleri web bölümün de bağlantılar dan Filtre Değeri Alma Konumu seçeneği nden Tedarikçiler Web Bölümü' nü seçelim.

Pop up bir pencere gelecektir.

Bu pencereden ortak olan değeri yani Tedarikçi Adı nı bağlayacağız.

Son diyerek bağlantımızı tamamlamış olalım. Bu işlemle beraber tedarikçi seçilerek tedarikçinin hareketlerinin gelmesini sağlayacak olan web bölümü bağlantısını yapmış oluyoruz.

Şimdi tedarikçi değerlendirme web bölümümüzü de Tedarikçilere bağlayalım. Böylece seçilen tedarikçinin değerlendirilip değerlendirilmediğini görebilir ve değerlendirme işlemini başlatabiliriz.

Tedarikçi Hareketlerindeki işlemi bu sefer Tedarikçi değerlendirme listemiz için aynen tekrar ediyoruz. Web bölümü kulakçığından bağlantılar dan Filtre değeri alma sekmesinden Tedarikçiler Web bölümünü seçiyoruz.

Yine ortak olan değeri yani Tedarikçi Adı' nı açılan popup da her iki liste içinden bularak seçiyoruz.

Son diyerek bu bağlantımızı da bitirmiş oluyoruz. Derin Kağıt tedarikçisini seçtiğim de diğer web part lar da aralarındaki bağdan ötürü bu tedarikçini verilerini gösterecek şekilde değişiyorlar. Senaryomuz gereği bizden isteneni yerine getirmiş olduk.

Ek olarak bir de tedarikçi değerlendirme formunu, orta kısım web bölümlerinin altındaki tek parça web bölümüne koyalım. Forma da bağlantı yapalım Tedarikçi seçildiğin de formumuz bu tedarikçinin değerlendirilmesi için hazır beklesin. Tedarikçi değerlendirme listemizin formunu infopath ile özelleştirdiğimiz den Formu ekleyebilmemiz için formlar web bölümünde olan infopath formu web bölümünü kullanacağız.

Web bölümünü eklediğiniz de formunuzu seçmenizi isteyen bir yazı ile karşılaşırsınız. "Araç bölmesini açmak için buraya tıklayın" sekmesine basarak infopath ile özelleştirilmiş formlarınız arasından ilgili formunuzu seçebilirsiniz. Araç bölmesin de infopath formunuzun birkaç ayar daha göreceksiniz. Buradaki ayarları da kendi isteğinize göre değiştirin. Ben ayarlardan form kaydedildiğinde yeni form açması için gerekli olan ayarı seçiyorum.

Artık formunda henüz bağlantısı yapılmamış olarak hazır. Tedarikçi Adı henüz seçilen tedarikçiden gelmiyor.

Tedarikçi Adının seçilen tedarikçiden gelmesi için form web bölümümüzün de bağlantı ayarlarını yapalım.

Bunu yaparken diğer bağlantılarımızdan farklı olarak Bağlantılar menümüzden veri alma sekmesini kullanacağız. Veri alma konumundan Tedarikçileri seçeceğiz.

Popup menüde Tüketici Alan Adı kısmında seçeceğimiz sütuna sağlayıcı alan adı kısmında seçilen sütundaki veri yazılacak.

Bağlantımız tamam. Sonlandırıp sayfamızı da kaydedip kontrol edelim.

Kontrol ettiğimiz de Tedarikçiler web bölümümüz de seçtiğimiz tedarikçi nin hareketlerinin daha önceki değerlendirme sonuçlarının geldiğini ve Tedarikçi değerlendirme formumuzun da ilgili tedarikçi için değerlendirilmesi için hazır olarak beklediğini görebiliriz.

Senaryolar çoğaltılabilir. Web bölümleri bağlantı özelliği, Sharepoint 2010 Server ile çalışan arkadaşların mutlaka işine yarayacak bir özelliklerden birisidir.

Faydalı olması dileğiyle…

 

 

Leave a Comment
  • Please add 2 and 7 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
  • Patris_70 edited Original. Comment: added tr-TR title and tag

Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
  • Patris_70 edited Original. Comment: added tr-TR title and tag

Page 1 of 1 (1 items)