Bildiğiniz üzere Windows 8’in son sürümü 26 Ekim itibari ile yayında olacak. Julie Larson-Green Windows 8’i HTML 5 ve JavaScript tabanlı yeni geliştirme ortamı olarak tanımlıyor. Windows 8 yeni uygulamalar ile geliyor. (Daha önce piyasaya Windows 8 olarak lanse edilen bu yeni uygulamalar daha sonra Windows 8 apps olarak değiştirildi)

Windows 8 ile beraber gelen ilk özellik snapping. Bu özellik sayesinde uygulamalar yüksek çözünürlükte çalışsalar dahi yanyana görüntülenebiliyor.

Örnek;

Windows 8 ayrıca NFC (Near Field Communication) desteği sunuyor. (bkz NFC)

Microsoft yeni atılımlarıyla birlikte “Market” olayına da ciddi anlamda yöneliyor. Windows 8 için geliştirilen uygulamaların yayınlanması için Windows Store kullanılacak. BU uygulamalar yayınlanmadan önce geliştiricilerden alınmasından, yayınlanana kadar geçen sürede sıkı bir denetimden geçeceğinden güvenilir olacaktır.

Bildiğiniz gibi Windows 8’deki ilk hedef kitle mobil cihazlardı. Ancak tabi ki PC’ler üzerinde de klavye, mouse desteği olacak. Yeni işletim sisteminde bir kilit ekranı bulunmakta ve bu kilit ekranından sonra gelen Başlangıç Ekranı da Windows 7’ye bir hayli benzemekte. Klasik Windows kullanıcılarının da alışmasını kolaylaştırmak istenmiş. Ayrıca bahsi geçen kilit ekranında bildirimlerinizi de görebileceksiniz.

Windows 8 ile beraber hayatımıza yeni "Giriş" yöntemleri giriyor. Bunlar;

 • PIN: Hepimizin kullandığı şifre mantığı üzerinden yürüyor.
 • Resim Parolası: Çok farklı ve bir o kadar da eğlenceli, hatta kanımca gayet de güvenli bir yöntem. Mantık olarak bir resim seçiyorsunuz ve o resmin farklı bölgelerinden farklı şekiller çizerek ya da işaretleyerek parolanızı oldukça kişiselleştirmiş oluyorsunuz.

Yeni işletim sistemimizde farklı masaaüstü seçenekleri var dersek yanlış olmaz sanırım. Bunlardan ilki daha önceki Windows’larda da mevcut olan Geleneksel Windows Masaüstü.  Genel windows uygulamalrınızı burada çalıştırabileceksiniz. Ve diğer masaüstümüz ise Karo Tabanlı Masaüstü. Windows 8 ile birlikte gelen bu arayüz üzerinden Windows 8 application’larınızı ( eski adıyla Windows 8 apps) kullanabileceksiniz. Bu ekran karşınıza gelecek ilk ekran olacaktır.

(Karo Tabanlı Masaüstü)(Geleneksel Windows Masaüstü)

Geliştirilen bir diğer özellik ise Arama konusu, siz birşeyler yazdıkça arama kutusu size sonuçları listeleyecektir.

Windows 8’de Dosya Gezgini yeniden tasarlandı. Dosya gezgininin üst kısmına daha önce Microsoft Office programlarından alışkın olduğumuz Ribbon arayüzü eklendi. Bu sayede sık kullanılan özelliklere rahatça ulaşmanız ve işlem kolaylığınız sağlandı.

Dosya kopyalama ve taşıma alanında da görsellik anlamında çok şey değişmiş diyebiliriz.

Çoklu dosya kopyalama işlemleri ise artık tek bir pencere içinde gösteriliyor.

Windows 8 ile birlikte Görev yöneticisi üzerinde de farklı seçenekler ve detaylar mevcut. Detaylı bilgi için buradan yararlanabilirsiniz.

Artık işletim sistemini tekrar yükleme işlemi de oldukça kolay bunun için iki opsiyom mevcut. Bunlar; Refresh (kullanıcı ayarlarını, dosyaları ve uygulamalrı koruyarak sistemi yeniden kurar) ve Reset (Bilgisayardaki işletim sistemini fabrika ayarlarına döndürür) adında iki yeni geri yükleme fonksiyonu.

Bir diğer yenilik ise Aile Güvenliği. Bu özellikle yönetici diğer kullanıcılar için web filtreleme, uygulama kısıtlama, zaman limitleri ve bunun gibi bir çok kısıtlama getirebiliyor.

Windows 8 ile birlikte artık kullanıcı ayarları sadece kendi bilgisayarınızda sabit kalmıyor. Bilgisayarınızı kullanırken girdiğiniz Live ID’nizi kullanarak başka bir bilgisayara da girebilir ve kendi seçtiğiniz ayarları kullanmaya bu bilgisayarda da devam edebilirsiniz.

Ayrıca Enterprise sürümünde “Windows To Go” özelliği bulunuyor. Bu sayede işletim sisteminizi sadece bir USB bellek ya da bir Harici disk vasıtasıyla çalıştırabiliyorsunuz.

Windows 8 ile birlikte boot süreleri (açılış süresi) de azaltılmış durumda. Hibernate (hazırda beklet) seçeneğine benzer şekilde, shutdown (kapama) esnasında kernel' in hafızasını hard diske kaydediyor, start up (açılış) esnasında da bunu tekrar yüklüyor. Bu sayede boot süresi azaltılmış oluyor. Ayrıca boot esnasında birden fazla core (çekirdek) desteği bulunuyor.

Windows 8' de öne çıkan diğer özellikler;

 • USB 3.0 native olarak destekleniyor.
 • Xbox Live entegrasyonu
 • Storage Spaces               
 • Windows Defender' ın Windows Security Essentials benzeri bir anti-virus yeteneği.

 

Windows 8 ile, kaldırılan özelliklere bakacak olursak da;

 • Start Button. (Başlat düğmesi)
 • Aero Glass tema.
 • Microsoft Gadgets.
 • File Explorer üzerindeki komut çubuğu.
 • Windows Media Center
 • Blue Screen Of Death (mavi ekran), bilgisayarın durmasına neden olan hatanın teknik bilgisini görüntülemeyecek.

Ayrıca şunları inceleyeblirsiniz;

ü  Windows 8’e genel bakış

ü  Windows 8’i keşfedin

ü  Windows 8 uygulamalar

ü  Yeni bir Windows için yeni bir Tarayıcı (Internet Explorer 10)

Daha detaylı bilgi için kullanım kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.