IT dünyasında en sık kullanılan kelimelerin bir top 10 listesini çıkartırsak, ilk sırada olmasa bile “Gelişim” bu listeye çok rahat bir şekilde girebilir.

Kendini geliştirme ile başlar projelerimiz ve saç baş yolma ile devam eder. Bu sadece bizim için geçerli değildir aslında, Microsoft ürünlerimde buna tabii tutulur elbette.

SQL Server 2008R2 geliştirildi ve yeni sürüm “DENALI” olarak karsımıza çıktı.

Aklıma ilk gelen soru, acaba Denali SharePoint Server ile kullanılabilir mi?

İndirme Adresi:

Yükleme

ISO’yu indirdikten sonra en az 8GB RAM olan bir Virtual Machine kopyalayın. Size açılacak ekrandan koşuları kabul ettiğinize belirtikten sonra ve İleri’yi tıklayın.

Virtual Machine’de rol olarak Application Server olması ayrıca bir zorunluluktur. .NET Framework olmadan hiç bir Microsoft Aile ürününü sunucumuza yükleyemiyoruz.

image001

Internet bağlantısız tamam ise, güncellemeler aranacaktır. Bunu atlayabilir ya da arama için bırakabilirsiniz. Yeni bir sürüm olduğu için pek güncelleme bulanacaktır.

image002

Bu ekranda, size yeni bir updates ( güncelleme ) olmadığını konusunda bilgi verir ve ileri basmanızı ister.

Aksi takdirde, size bulduğu güncellemeyi yapmanızı ister. Yükleme bittiği andan itibaren devam edebilirisiniz.

image003

Bu aşamada, SQL Server bazı testler yapacaktır. Virtual Machinin bu testlerin hepsinin geçmesi gerekir. Geçmediği takdirde bunları telafi etmeniz gerekir.

Benim durumumda Windows Firewall ’un aktif olduğunu ve düzgün bir kullanım için bağlantı noktalarını açmamı tavsiye ediyor SQL server.

image004

Test environnement ( çevre ) için yüklenim yapıyor iseniz “Evalutation”i seçmeniz gerekir. Eğer bir ürün anahtarınız var ise, bu ekrandan ekleyebilirsiniz.

image005

SQL Server’in klasikleşmiş olan "SQL SERVER Feature Installation" basınız.

image006

SharePoint Server için aşağıdaki tüm features leri seciniz. SharePoint Administratorlarin paha biçemediği bir değişiklik ise “Reporting Services Add-in” artık out-of-the-box olarak bizlere sunulmasıdır.

Bir önceki sunumda, bu add-in ayrı olarak yüklenmesi gerekiyordu.

image007

SQL Server yine birkaç test yapacaktır. Az öncede belirtiğim gibi. NET Framework 3.5 bir ön gereksinimdir.

image008

Yüklenimin bu kısmında SQL Server’e yeni bir instance name vermeniz gerekiyor. Eğer size sunulan isimi şirket kuralarına uymuyorsa, bu Named instance tarafından değiştirilebilir.

Ve sonrasında yine Devam

image009

Bir önceki SQL Server de olmayan ve her yüklenimde bizlere tuh ler çektiren Managed Accounts’lar bu yeni sürümde otomatik olarak yapılıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise bütün bu servislerin otomatik olarak çalışmalarıdır.

Aksi takdirde her SQL sunucu rebootlarda bu servisleri kontrol etmeniz gerekebilir.

image010

Mixed Mode seçtikten sonra SA kullanıcınız için bir, bir hayli zor bulunan bir şifre vermeniz gerekir.

SQL Administrator içinde hem Farm Administrator unuzu hem de yerel Administrator unuzu girmeniz gerekir.

image011

Ayni kullanıcılar bu ekranda da geçerlidir.

image012

Yüklenim başlamadan son sorulandan biriside Reporting servisin kurulmasıdır. Burada benim kanaatim olan “sadece yükle” olması gerekir.

Tabii siz ve şirket politikası hangisi uygun görürse onu seçmeniz önemle rica olunur.

Reporting Servisi başka bir makalede tamamı olarak mercek altına alınacaktır.

image013

Burada lütfen “Send Windows and SQL Errors to MS” e basınız. Bu Microsoft’un hataları alması ve onları düzeltmesi anlamında çok önemli bir husus.

Test environnement olsa dahi bunun yapılması gerekir.

image014

Yine SQL Server tarafından birkaç test yapılacaktır. Hepsinin geçmesi durumunda yüklenim başlayabilir.

image015

Yüklenim yaklaşık 1 saat sürecektir.

image016

İşlemlerin doğru tamamlanması için SQL Server sizden sunucunuzu aç/kapa yamanızı isteyecektir.

Bu aksiyon yapılmadan yükleminiz tamamlanmayacaktır.

image017

SharePoint kurulumu:

Diğer makalelerde sizlere SharePoint Server 2010’nu nasıl yüklendiğini anlatmıştım. Ayni metotları kullandım ama SharePoint SQL Server’e tam database yaratırken bir hata oluşturdu ve kurulumu bitirdi:

Failed to create a database. An exception of type System.Data.SqlClient.SqlException was thrown. Additional exception information: Could not find stored procedure ‘sp_dboption’.

image018

Biraz internette dolandıktan sonra bunun SharePoint service pak 1 ile giderilebildigini öğrendim. Microsoft Knowledge Base artikelden indiğiniz SP1 ayni sunucuya yükleyin: http://support.microsoft.com/kb/2460045

image019

SharePoint Products Configuration Wizard’i Service Pack 1 yükledikten sonra yeniden çalıştırabilirsiniz.

image020

Ve görüldüğü üzere, SharePoint admin content DB mızı SQL Server’e yüklemiştir ve SharePoint artık back-end olarak SQL Server 2012 kullanmaktadır.

image021

SharePoint server’i kurduğunuzda, her zaman basit ve istediğiniz gibi olmayacaktır. En sık rastlanan hata, elbet bir gün sizde gelecektir:

Kurulumu başlattığınızda size SQL Server’e erişmediğini söyleyecektir SharePoint Server.

image022


Şimdiki noktalarda bu sorunu nasıl gidereceğimize bakalım:

SQL server’i kurmak için bir Managed Account kullanıyor olmanız gerekir ve bu kullanıcının DBCREATOR ve SECURITYADMIN haklarına sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

image023

Firewall ’da istisnalarınızı kontrol etmeyi unutmayınız. UAC ve firewall çoğu zaman sunucular arasında iletişimini koparır.

      • Bir inbound TCP: 1433,2383,2382
      • Bir inbound UPD :1434

image024

Bir başka kontrol etmeniz nokta ise SQL Server Browser hizmetinizin çalıştığından emin olmanız gerekir:

SQL Server Browser hizmeti size bir multifarm veya 3tier Farmlarda SQL sucunuzun görülmesini sağlar.

image025

Son bakılması gereken nokta ise Enable remote SQL Server Access aktif durumda olmasıdır. Bu SQL sunucu tarafından “0” ile doldurulur, sizin bunu 1433 ile değiştirmeniz gerekir.

1433 Firewall ‘da az önce atiğimiz güvenlik duvarı bağlantı noktası ( port ) ile ayindir. Bunun sayesinde güvenlik duvarımız aktif bir halde sunucular arasında iletişim sağlanır

image026