Revision #1

You are currently reviewing an older revision of this page.
Go to current version

پیکربندی DHCP براساس Policy-based Assignment
در ویکی  قبلی در مورد پیکربندی DHCP برای Failover صحبت کردیم .

اکنون می خواهیم در مورد قابلیت جدید دیگر ویندوز Server 2012 یعنی Policy-based Assignment صحبت کنیم.
لینک منبع 
Policy based assignment (PBA) به مدیران این اجازه را می دهد که DHCP client ها را توسط ویژگی های مخصوصی که درون فیلد packet های درخواستی DHCP client است ؛ گروه بندی کنند .
در حقیقت این قابلیت دست مدیران را برای کنترل بیتشر بر روی تنظیمات مربوط به device های شبکه در باز می گذارد.
مروری بر DHCP policy based assignment
با استفاده از DHCP server که بر روی ویندوز Server 2012 قابل اجرا است ؛ مدیران میتوانند یک address assignment policy در دوسطح server و scope تعریف کنند.
یک policy شامل مجموعه از شرایط برای ارزیابی و پیکربندی Client ها بر اساس سیاست بندی خودش در زمانی که درخواست client ها در حال پردازش است.
Policy based assignment یک انعطاف پذیری خاص برای بعضی از سناریو های قادر می سازد؛ شامل :
1-Multiple device types:
یک شبکه شامل device های مختلفی مانند printers و IP phones و desktops است و همچنین مدیران نیازمند این هستند که این دستگاه ها را با استفاده از IP address کلاس بندی کنند.
این کار سبب میشود که router policies و quality of service (QoS) یا همان کیفیت سرویس بر پایه policies مربوط به ان رنج که دسترسی و ترافیک شبکه را کنترل کند .
برای مثال شما میتوانید یک کلاس فروشنده از "Hewlett-Packard JetDirect" یا سیستم های شرکت سیسکو Cisco ایجاد کنید یا مثلا printer و IP-phone را به نحوی پیکر بندی کنید که یک رنج IP address خاص به این سیستم ها تعلق گیرد.
2-Multiple roles:
همانطور که از اسمش پیداست این قابلیت نقش چندگانه دارد.
بطور مثال در یک شبکه انواع مختلفی از کامپیوتر وجود دارد مانند : laptops و desktops و servers که همگی در یک subnet قرار دارند ؛ بسته به نوع client مدیرشبکه می خواهد lease duration متفاوتی برای کاربرانش فراهم اورد .
بطور مثال برای تمامی clients که از وایرلس استفاده میکنند (معمولا لپ تاپ ها) و با استفاده از یک relay agent خاص متصل میشوند میتوان lease duration را بر روی 4 ساعت تنظیم کرد . بطور مشابه نیز میتوان برای یک سرور یک policy تعریف کرد بر پایه MAC addresses به طوری که lease duration ان 12 روز باشد.
3-Virtualization:
یک شبکه دیتا سنتر از virtualization برای حجم کارهای بالا و کاربردهای مختلف استفاده میکند.
ماشین های مجازی به صورت پویا و بسته به نیاز بارگزاری در یک زمان معین میتوانند اضافه و یا پاک شوند.
یک مدیر شبکه که خواستار مسیر یابی ترافیک روی شبکه های مختلف ماشین های مجازی است میتواند با ایجاد یک policy بر مبنای MAC address یک lease duration کوتاه به آن اختصاص داده شود و یا اینکه رنج IP address خاص به آن داده و default gateway متفاوت بدهد و سپس ان را کنترل کند.
فیلد های زیر در درخواست های DHCP client در هنگام تعریف policy موجود هستند.
Vendor Class
User Class
MAC address
Client Identifier
Relay Agent Information
ادامه دارد
Revert to this revision