Makaleme öncelikle hızlı bir şekilde RDS yani Remote Desktop Services nedir ile başlamak istiyorum.

Network ve bilgisayarların iş dünyasında yaygınlaşması, teknolojinin, yeni yazılım versiyonlarının hızlı bir şekilde gelişmesi neticesinde, şirketler bir takım problemlerle karşı karşıya kalmışlardır;

  • Çok sayıda bilgisayara iş uygulamalarının çalıştırılıp, işlerliğinin sağlanması,
  • Versiyon güncelleştirmeleri,
  • Donanım masrafları, bakım, onarım, servis maliyetlerinin yüksek olması,
  • Bilgisayarlarda yer alan veri dağıtık olması nedeniyle, verilerin toplanıp yedeklenmesi ve virüs taraması gibi işlemleri çok zor olması

Gibi problemler artmıştır. Bu nedenle Microsoft Firması tarafından ilk defa Windows NT işletim sistemiyle birlikte gelen ve bugün Windows 2008 R2 ile adı Remote Desktop Services adlı bir mimari kullanılmaktadır. Bu teknolojik yapının esası, kullanıcının çalışmasını kendi bilgisayarında değil, başka-ağ üzerindeki bir bilgisayarda yani bir severde yapmasına dayanır.

Remote Desktop service bir session sanallaştırma tekniğidir. Remote Desktop Protocol( RDP ) adlı bir protokol kullanılarak, bir istemci yazılım vasıtasıyla, kullanıcı kendi bilgisayarından ( ki bu bir thinclient da olabilir ) Remote Desktop Server’e ( Eski adıyla Terminal sunucu ) bağlantı kurar ve kendi bilgisayarında oturum açar gibi bu Remote Desktop Selver’de ( RDS ) windows oturumunu açar.

Elbette RDS sunucular, aynı anda çok sayıda bilgisayara hizmet vereceği için, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm yazılım, yazıcı gibi kaynakları üzerinde bulundurmalı, donanım ve network açısından hızlı olmalıdır. İlk etapta, RDS için katlanılacak olan donanım masrafı yüksek gibi görünse de, bunun meyveleri (ROI) orta vadede toplanacaktır.

RDS, Windows sunucu ve kullanıcılara bağlanmak için kullanılan Remote Desktop ile aynı işi yapmasına rağmen, RDS servisi çok sayıda kullanıcının aynı anda bağlantı kurup çalışmalarını sağlarken, support amaçlı Remote Desktop Connection maksimum 2 kişinin bağlanmasına izin verir ( Windows clientlerde bu sayı 1 ile sınırlıdır ). Bu açıdan Remote Desktop Service ile Support amaçlı remote desktop’ı birbirinden ayırmamız gerekir.

Özetleyecek olursak RDS, zayıf, demode ve pahalı istemci ve istemci tarafı uygulama ve operasyonları ortadan kaldırırken, yedekleme, bakım ve operasyon maliyetlerinizi en aza indirecektir.


Remote Desktop Services nasıl kurulur?

Kuruluma başlamadan evvel, bu makalenin amacından biraz bahis edelim. Az önce belirtiğim gibi Remote Desktop Servisi çok sayıda kullanıcının aynı anda bağlantı kurup çalışmalarını sağlar ve bilindiği üzere SharePoint severde kullanıcılarda ayni programları ayni anda kullanmak ister. SSRS olsun, Excel modifikasyon olsun. Bu makalemde sizlere bir kullanıcının nasıl bir sunucudan bir diğer sunucuya SharePoint sayesinde bir program başlatabileceğini göreceğiz…

Pratik örnekler:

  • Özel bir application sunucuda çalışan bir programı sharepoint sayesinde açabilmek
  • Sunucular arasi, kimlik dogrulamasi olmadan ( Kerberos auth sayesinde ) bir programa erişebilmek
  • Bütün programları merkezîleştirebilmek
  • Sharepoint sunucuyu merkezîleştirebilmek

image001

Sunucunuz üzerinden yeni bir rol eklemekle başlayalım makalemize. Lütfen Remote Desktop Session Host seçtikten sonra Next e basınız.

image002

image003

Windows Server sizlere değişik opsiyonlar sunacaktır. SharePoint Server için birincisini ve sonuncuyu seçmeniz yeterlidir.

· Remote Desktop Seesions Host

· Remote Desktop Web Access

Remote Desktop Servisin role servislerinden daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz: http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/04/17/windows-server-2008r2-remote-desktop-service-licensing.aspx

image004

Giriş metotlarında lütfen “Require Network Level Authentication” seçtikten sonra Next basınız.

İkinci seçeneği de seçebilirsiniz ama Microsoft’un tavsiye ettiği bizim seçtiğimiz noktadır. Eğer ikinci seçeneği seçersek sunucular arası iletişim daha az güvenli olacağından haberdar olmamız gerek.


Ben bir Test Server kullandığımdan dolayı bu sayfada “configure later” seçtim. Sizler kullandığınız sunuculara nazaran istediğiniz CAL lari seçebilirsiniz.

image005


Remote Desktop Servis Ana Bilgisayarı sunucusuna erişim vermek istediğiniz kullanıcıları seçtikten sonra İleri'ye tıklayın.

Administators grubu otomatik olarak eklenecektir ve silinmesi mümkün değildir. Bu makalede sunucular arası bir iletişim olacağından ve herkesin bu RDS den faydalanması için “Domain Users” kullandım. Bu konu yine sizin kullanacağınız sunucu ve amaç için değişebilir.

image006


Eğer Masaüstü Deneyimi eklemek istediğiniz herhangi bir özellik varsa seçiniz ve ekleyiniz. Unutulmaması gereken nokta ise her ne kadar çok özellik seçerseniz - misal vermek gerekirse Windows Aero - O kadar çok sunucunuza yüklenirsiniz ve performanslar aşağı doğru düşer.

image007


Install a basınız ve yüklenim bittikten sonar sunucunuzu yeniden reboot ediniz.

image008


Remote Desktop Servisiniz simdi kurulmuştur. Şimdiki operasyonlar SharePoint Server üzerinde ve sadece bir SharePoint Administrator tarafından yapılması gerekmektedir.

%SystemDrive%:\inetpub\wwwroot\VirtualDirectories\

SharePoint Sunucunuza farm Administrator olarak giriş yaptıktan sonra lütfen istediğiniz web application web.config ’ini NotePad ile açın. Unutulamasa ve dikkat edilmesi gereken nokta ise önceden bir kopya etmeniz olacaktır. Herhangi bir “error”da geri gelme payı olabilmesi için.

image009


<SafeControls> bölümünde aşağıda gördüğünüz assembily kopyalayabilirsiniz:

<SafeControl Assembly="TSPortalWebPart, Version=6.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31bf3856ad364e35" Namespace="Microsoft.TerminalServices.Publishing.Portal" TypeName="*" Safe="True" AllowRemoteDesigner="True" />

image010


Yükseltilmiş bir komut sistemi açın (cmd).

Bunu yapmak için Yönetici olarak çalıştır ı tıklayın ve aşağıdaki komutları gerçekleştirin..

mkdir "%SystemDrive%\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\wpresources\TSPortalWebPart\6.1.0.0__31bf3856ad364e35\images"

mkdir "%SystemDrive%\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\wpresources\TSPortalWebPart\6.1.0.0__31bf3856ad364e35\rdp" and

cacls "%SystemDrive%\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\wpresources\TSPortalWebPart\6.1.0.0__31bf3856ad364e35\images” /T /E /P NetworkService:F

cacls "%SystemDrive%\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\wpresources\TSPortalWebPart\6.1.0.0__31bf3856ad364e35\rdp” /T /E /P NetworkService:F

image011

Komutlar gerçekleştiğinde SharePoint sitenizde Site Settings sayfasında Web Parts a giriniz.

image012

Web parts sayfanızda yeni doküman ekleyiniz .

image013

En sonuncu webpart olan Microsoft.TerminalServices.Publishing.Portal.TSPortalWebPart seçtikten sonra Populate Gallery basınız

image014

image015

SharePoint Sayfanızı edit ederek herhangi bir yere WebPart TSPortalWebpart ekleyebilirisiniz.

image016


Benim RemoteApp Yöneticisinde SQL Severimde Uzaktan Uygulama "calc.exe" olduğunu görebilirsiniz. Test sunucuda olduğumdan dolayi başka bir program bulamadım. Ama sizler başka başka programlar ekleyebilir ve SharePoint üzerinden açabilirsiniz.

image017

SharePoint Sayfanızda internetten bulduğunuz bir calculator fotoğrafını koyup, RemoteApp’dan aldığınız linki arkasına yükleyebilirsiniz.

image018


Fotoğrafın üzerine bastığımızda SharePoint Server üzerinden SQL Server’e bir bağlantı olup, CALC.EXE açmak için sizden izin isteyecektir.

image019

Kimliğiniz sağlamanızı isteyecektir sizden sunucu. Eğer sistemleriniz Kerberos ile yapılandırmış ise direkt olarak programınız açacaktır SharePoint.

image020


Kimil dogrulamasi geçer ise sharepoint Server size SQL Server üzerinden Calc.exe açacaktır.

image021

 


Other Languages