ریستور Bare Metal :

همان طور که قبلا گفتیم فایل بک آپ گیری از Critical Volume ها شامل فایل بوت است. پس هر وقت ، os سرور اکتیودایرکتوری دچار مشکل شد میتوانیم از این روش ریکاوری استفاده کنیم.
1- سیستم را با دی وی دی مربوط به سیستم عامل 2008 بوت کنید.
2-بعد از بوت شدن گزینه Repair your computer را انتخاب کنید.
3- اگر گزینه اول را انتخاب کنید در لیست زیر پارتیشن ای که برروی آن OS نصب بوده است ، را لیست می کند و شما میتوانید با انتخاب آن بر روی Next کلیک کنید. (با انتخاب این گزینه شما به صفحه Recovery tools می روید که با استفاده از ابزاری که در این جا وجود دارد می توانید مشکل به وجود آمده برای os را بررسی کنید.)
اگر گزینه دوم را انتخاب کنید می توانید با استفاده از بک آپی که گرفته اید ، os را ریکاوری کنید.
در این مرحله مسیر فایل بک آپ ای که ذخیره کرده اید را وارد می کنید.

در این مرحله باانتخاب گزینه Format and repartition disk ، می توانید پارتیشن مورد نظر را جهت فرمت و ریستور انتخاب کنید.

بعد از انتخاب Finish ، پیغامی مبنی بر این کهکلیه اطلاعات موجود در پارتیشنی که انتخاب کرده اید پاک می شود و اطلاعات فایل بک آپ جایگزین می شود را نمایش می دهد.حالا عملیات ریکاوری شروع می شود.** اگر نوع بک آپ گیری شما از نوع Critical باشد نمی توانید آنرا بر روی سخت افزار متفاوت ریستور کنید . جهت ریکاوری بر روی سخت افزار متفاوت باید نوع بک آپ گیری به صورت Full باشد.

ریکاوریSystem State :
هنگامی که سرویس اکتیودایرکتوری دچار مشکل شده باشد ، میتوانیم system state ای را که بک آپ گرفته ایم را ریکاوری کنیم. برای اینکار :
1-سرور دومین کنترلر را ریستارت کنید و کلید F8 را انتخاب کنید.تا به قسمت Advanced boot option بروید. حالا از این منو گزینه Directory Services Restore Mode را انتخاب کنید.2- برای ورود به ویندوز باید پسورد DSRM Mode را وارد کنید.(این پسورد را در هنگام نصب سرویس اکتیودایرکت��ری وارد کرده اید)
3-کنسول Windows Server Backup را باز کنید.از منوی شما راست Recover را انتخاب کنید.


4- در این مرحله ، اگر بک آپ را در سرور دویمن ذخیره کرده اید ، گزینه اول در غیر این صورت گزینه دوم را انتخاب کنیدو بر روی Next کلیک کنید.5-از قسمت Backup Date ؛ فایل بک آپ مورد نظرتان را انتخاب کنید.6-در این صفحه ، گزینه System State را انتخاب کنید.7- به دلیل اینکه می خواهیم System State را بر روی همین سرور ریکاوری کنیم گزینه اول را انتخاب می کنیم.**می توانیم فایل بک آپ را در مکانی دیگر، به صورت و فایل وفولدر ریستور کنید.
**اگر گزینه Restore as Install From Media را انتخاب کنید فایل را جهت استفاده در ایجاد ادیشنال دومین ، ریستور میکند.
**این نکته را به یاد داشته باشید که جهت استفاده از فایل بک برای نصب ادیشنال دومین ، باید نوع بک آپ گیری به صورت Critical باشد.
8- برای شروع عملیات ریکاوری بر روی ، Recover کلیک کنید.(هنگام تایید به شما پیغامی مبنی بر اینکه هنگامی که ریکاوری System State را شروع میکنید نمیتوانید آنرا متوقف یا کنسل کنید ، و برای کامل شدن عملیات چندین بار سرور رریستارت میشود.)
ریکاوری به صورت Full :