طراحی توپولوژی Intersite Replication (fa-IR)

طراحی توپولوژی Intersite Replication (fa-IR)

طراحی توپولوژی Intersite Replication

بعد از اینکه اسم sites ها و subnets های مشخص را تعیین کردید، توپولوژی intersite replication را با مشخص کردن برنامه replication ، مدت replication و ارزش لینک برای هر لینک site ، طراحی کنید. بطور معمول، replication باید حداقل هر ١٨٠ دقیقه در ٢٤ ساعت یک روز و ٧ روز یک هفته انجام شود. این برنامه پیشفرض replication است. اگر شما دارای پهنای باند محدود هستید، ممکن است شما احتیاج به تغییر برنامه برای الویت ترافیک یوزر در مدت اوج استفاده، داشته باشید. در غیر این صورت، اگر در مورد پهنای باند نگرانی  ندارید یا نگرانی شما در مورد به روز رسانی شدن شعبه ها میباشد، شما ممکن است که بخواهید تکرار replication را بیشتر کنید. برای اینکه متوجه شوید چه اتفاقاتی در شبکه رخ میدهد، شما باید لینکهای site را برای استفاده از پهنای باند و زمان های اوج استفاده، مانیتور کنید .

وقتی چندین لینک بین مکانها وجود داشته باشد، شما احتیاج به تعیین ارزش برای هر لینک هستید. ارزش لینک معتبر از ١ که بالاترین الویت ممکن به یک لینک اختصاص داده میشود و ٩٩٩٩٩ که پایین ترین الویت ممکن به یک لینک اختصاص داده میشود. وقتی شما لینک جدیدی ایجاد میکنید، ارزش لینک پیشفرض روی ١٠٠ ست میشود. اگر شما همه لینکها را به این ارزش ست کنید، همه لینکها دارای الویت یکسان برای replication میباشند .

با این حال، لینکهائی که پهنای باند کمی دارند باید ارزش مختلفی نسبت به لینکهائی که پهنای باند بالایی دارند، داشته باشند. جدول ٢-٧ مثالی برای استفاده پهنای باند است که میتوانید ارزش لینک را معین کنید .

 

جدول ٢-٧ ست کردن ارزش لینک بر اساس پهنای باند لینک  

شما میتوانید از ارزش های داخل جدول برای اختصاص ارزش ها به هر لینک که قبلا شناسایی کردید، استفاده کنید . حتی اگر یک لینک بین همه sites های خود داشته باشید، شما باید ارزش لینک مناسبی ست کنید تا از کارآمد بودن لینک اطمینان حاصل شود، حتی اگر لینکهای دیگری در آینده اضافه شوند .

سپس، در نظر گرفتن تاثیر پل زدن bridging لینک site میباشد. به صورت پیشفرض، اکتیو دایرکتوری به صورت اتوماتیک site link bridges ها را پیکربندی میکند، که سبب میشود لینکهای متغیر بین sites ها در همان مسیر برای اعتماد trust بین دومین های متعدد شود .

وقتی یک site پل میشود، هر دو دومین کنترولرها میتوانند یک اتصال در سراسر لینکهای متوالی ایجاد کنند. ارزش site link bridge ، مجموع تمام ارزش لینک های موجود در پل bridge است. بطور مثال، اگر ارزش لینک بین Site A و Site B به مقدار ١٠٠ باشد و ارزش لینک بین Site B و Site C به مقدار ٢٠٠ باشد، ارزش link bridge برای استفاده مسیریابی از Site A به Site C به مقدار ٣٠٠ میباشد .

وقتی شما از ارزش های لینکها و link bridges اطلاع داشته باشید، شما میتوانید اثرات خرابی یک لینک شبکه را محاسبه کنید. بطور مثال، اگر سازمان شما دارای چندین sites میباشد، ممکن است مسیرهای متعدد بین sites ها وجود داشته باشد. اگر اینگونه باشد، مسیری که استفاده میشود، همیشه با یک ارزش link bridge کم میباشد. در صورت قطع یک لینک اصلی، مسیری که استفاده میشود، یک ارزش کمتر بعدی است .

زمانی که شما چندین hubs و spokes در هر hub داشته باشید، میتواند سبب عواقب ناخواسته شود. در اینجا، همان ترافیک replication میتواند دو بار بر روی لینکهای site برود، زیرا قانون سه hops برای بهینه سازی توپولوژی replication میباشد. زمانی که شما spokes ها اضافه میکنید، تکرار replication بر روی لینکهای hub وخیم تر میشود. راه حل برای مشکل تکرار ترافیک replication ، این است که شما site bridging اتوماتیک را غیر فعال کنید. متاسفانه، اگر شما site bridging اتوماتیک را غیر فعال کنید، هیچکدام از sites های سازمان شما نمیتوانند از این قابلیت استفاده کنند. در این مورد، شما باید site link bridges را به صورت دستی پیکربندی کنید. شما میتوانید site link bridges را فعال، غیر فعال و به صورت دستی پیکربندی کنید که در مورد آن در قسمت پیکربندی Site Links و Intersite Replication توضیح داده خواهد شد .

توجه: یکی دیگر از دلایل غیر فعال کردن site link bridging اتوماتیک این است که پردازش بیش از حد ISTGs های تعیین شده در هر site کاهش پیدا کند. وقتی شما bridging را غیر فعال کنید، ISTGs دیگر ایجاد و مدیریت site link bridges را انجام نمیدهد و این امر سبب کاهش تعداد محاسبات مورد نیاز برای ایجاد توپولوژی intersite replication میباشد .

وقتی شما پیکربندی لینکهای site را تمام کردید، شما باید قرار دادن سرورها در هر site را برنامه ریزی کنید. در نظر گرفتن انواع دومین کنترولرها که شما میخواهید استفاده کنید و چه تعداد از آنها در هر site خاص قرار میگیرد. مشخص کنید که هر دومین کنترولری میزبان گلوبال کاتالوگ یا DNS میباشد. مشخص کنید که دومین کنترولرها رول های operations master را دارند و اگر اینگونه است، کدام رول را خواهد داشت . حداقل هر باید یک دومین کنترولر و یل سرور گلوبال کاتالوگ داشته باشد. این پیکربندی اجازه میدهد تا intrasite replication انجام شود بدون آنکه ترافیک replication به سراسر لینکهای site برود. اگر یک سرور DHCP لوکال باشد، کلاینتها با آدرس dynamic IP قادر خواهند بود برای شروع و تخصیص آدرس IP دریافت کنند، بدون آنکه به سراسر یک لینک site بروند. اگر یک سرور DNS لوکال وجود داشته باشد، کلاینتها قادر خواهند بود از DNS پرس و جو queries کنند، بدون آنکه به سراسر یک لینک site بروند .


کتاب مشاور جیبی ادمینهای اکتیو دایرکتوری

Leave a Comment
  • Please add 2 and 4 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
  • Patris_70 edited Original. Comment: added contents link

Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
  • سلام

    خوب بود دوست عزیز

  • Patris_70 edited Original. Comment: added contents link

Page 1 of 1 (2 items)