Merhaba arkadaşlar bir önce ki SCVMM 2008 R2 Create New Template konu başlıklı makalemizde kaynak sanal bir makineyi kullanarak yeni bir şablon oluşturmuştuk. Bu makalemizde ise oluşturmuş olduğumuz tepmlate kullanarak yeni bir virtual machine (sanal makine) oluşturacağız.    Ama bundan önce biraz template yani şablon kullanmanın faydalarından bahsedelim. Yeni bir sanal makine oluşturmanın birkaç yolu var. Mesela bir fiziksel DVD sürücümüze bir DVD yerleştirerek te bu işi yapabiliriz. Yahut bir image da kullanabiliriz. Bu yaptığımız işlerler hem zaman alacak hem de bizler için ayrı bir iş yükü oluşturacak bunu önleyebilmek için hazır tamplatelerde kullanabiliriz. Örneğin bir Windows 7 template yahut bir xp template kullanmak bize her zaman faydalı olacaktır. Ben her işin kısa yolunu tercih ederim. Angarya işleri sevmediğim içinde template benim her zaman işime gelir. J tabii bu işin espirisi kısa ve öz açıklaması zaman dan kazanmış olacağız. Bu bilgilerden sonra uygulamamıza başlayalım.

clip_image001

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-01

Virtual machine manager console açalım. Actions tıklayaım açılan meniden Virtual Machine Manager ardından New Virtual Machine ye tıklayalım.

clip_image003

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-02

Select Source (kaynak seçimi) ekranında ise mevcut bir template kullanmak istediğimiz için  Use an existing virtual machine, template or virtual hard disk  seçeneğini seçiyoruz. Browse tıklayarak kaynak templatemizi gösterelim.

clip_image005

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-03

Karşımıza Select Virtual Machine Source ekranı geliyor. Hatırlarsanız bir önce ki makalemizde Server08R2 isminde bir template oluşturmuştuk. Server08R2 template ni seçerek ok diyelim. Ardından next diyerek ilerleyelim.

clip_image007

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-04

Virtual Machine Identity  ekranında ise sanal makinemize bir kimlik oluşturmamız gerekmekte Ben Virtual Machine name yani sanal makinemize Test VM olarak isimlendiriyorum. Sanal makinemin Desciription yani açıklamasına her hangi bir şey girmiyorum. Sizler isterseniz girebilirsiniz. Next diyelim.

clip_image009

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-05

Configure Hardware ekranında ise sanal makinemin donanımsal özelliklerini belirleyebilirim. Şimdilik template oluştururken kullandığım hardware kullanacağım için bu ekrana dokunmadan next diyerek ilerliyorum.

clip_image011

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-06

Guest Operating systems bölümünde ise sanal makinemizin diğer özelliklerini belirleyebiliriz. Örneğin sanal makinemiz oluştuktan sonra bir domain üyesi olmasını istiyorsak bu bölümde domain bilgilerini girebiliriz. Şuan bu ekranda da her hangi bir yapılandırma yapmadan next diyerek ilerliyorum.

clip_image013

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-07

Select Destination  ekranında ise oluşturacağım sanal makine için bir hedef seçmem gerekmekte dikkat ederseniz. İkinci seçenek olan store the virtual machine in the library  sanal makineyi hedef kütüphanede saklama seçeneği aktif değil. Bu demek oluyor ki biz oluşturacağımız sanal makineyi bir kütüp hanede konumlandıramayız. Bunun için ilk seçenek olan place the virtual machine on a host sanal makineyi ana bir bir gisayar üzerinde konumlandırmamız gerekmekte burada belirtilen ana bilgisayar bizim Hyper-V hostumuz olacak. İlk seçenek olan place the virtual machine on a host seçerek ilerleyelim.

clip_image015

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-08

Select Host ekranında ise yeni oluşturacağımız sanal makineyi hangi Hyper-V hostu üzerinde konumlandıracağımızı belirtiyoruz. Benim yapımda tek bir Hyper-V hostu olduğu için srv-2.btgonulluleri.com isimli hostumu seçiyorum. Next diyelim. Bir de dikkat ettiyseniz. Ratting değerleri var. Örneğin benim yapımda birden fazla Hyper-V hostu olmuş olsaydı. Oluşturduğum sanal makineyi en uygun ratting değeri verilmiş olan Hyper-V hostumu göstererek yeni sanal makinenin en uygun çalışacağı hostu bana gösterecekti. Bu da sanal makinemin performansı en yüksek şekilde çalışmasını sağlayacaktı. Bu ayrıntıdan sonra yolumuza devam edelim.  

clip_image017

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-09

Select Path ekranında ise Sanal makinemin Hyper-V hostum üzerinde hangi path üzerinde konumlandıracağımı browse tıklayarak gösteriyorum.

clip_image019

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-10

Select Netwok ekranında ise sanal makinem için kullanacağım. Sanal network kartını göstermemi istiyor. Ben daha önce Hyper-V hostum üzerinde bir adet External interface tanımladığım için. Ext-2 seçiyorum. Next diyelim.

clip_image021

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-11

Additional Properties ekranın da  sanal makinem için sanal makinem başlarken ek özellikler belirleyebilirim. Default olarak gelen özelliklere dokunmadan ilerleyebilir yahut kendinize uygun seçenekleri seçebilirsiniz. Örneğin benim seçmiş olduğum seçenekler; Newer automatically turn on the virtual machine (sanal makineyi asla otomatik olarak çalıştırma) gibi özellikler. Next diyoruz.

clip_image023

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-12

Summary yani özet ekranımızda ise oluşturduğum sanal makinemin ne tür yapılandırmalar yaptığımı görebilirim. Eğer sanal makinemizin create işlemi tamamladıktan sonra çalışmasını istiyorsa aşağıda bulunan Start the virtual machine after deploying it on the host seçeneğini seçerek Create diyelim.

clip_image025

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-13

Karşımızda Jobs ekranı create işleminin %14 tamamlanmış durumda buraya kadar geldiysek her hangi bir problem yok demektir. Create işleminin bitmesi için biraz bekleyeceğiz.

clip_image026

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-14

Görüldüğü gibi sanal makinem başarılı bir şekilde create edildi. Jobs ekranını artık kapatabiliriz.

clip_image028

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-15

Sanal makinemiz create ederken otomatik başlatılmasını istediğimiz için otomatik olarak start edildi. Yukarıda ki ekrandan daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

clip_image030

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma-16

Yeni oluşturduğum sanal makinemin ekranından bir kesit evet arkadaşlar birazda özetleme yapalım. Bir önceki makalemizde Yeni bir template (şablon) oluşturmuştuk. Bu makalemizde ise oluşturduğumuz şablonu kullanarak SCVMM  kullanarak Hyper-V hostumuz üzerinde yeni bir sanal makine oluşturduk. Umarım sizler için keyifli bir uygulama olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle…

 

Mehmet PARLAKYİĞİT