System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal User Roles (tr-TR)

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal User Roles (tr-TR)

erhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere VMM Self-Service Portal  User Roles yapılandırılmasından bahsedeceğim. Önceki makalelerimizden hatırlayacağınız üzere System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal kurulumunu anlatmıştık. Sonuç olarak ta VMM Self-Service Portal web ara yüzüne başlanmış ve sisteme her hangi bir kullanıcı  tanımlamadığımız yani User Roles (kullanıcı rolleri) için giriş yapamamıştık. Bu makalemizde ise System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal üzerinde User role tanımı yapacağız. Neden User Roles tanımı yapmamız gerekir. Belirlediğimiz kullanıcılar oluşturdukları sanal makineleri yeniden başlatıp, kapatabilir. Hatta sanal makineleri kaldırıp yeniden makineler oluşturabilir. Lokasyonumuz içerisinde belirlediğimiz kullanıcı ya da kullanıcılara kısıtlı yetki veya tam yetkide verebiliriz.  Aşağıda vermiş olduğum linklerden VMM 2008 R2 kurulumu ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz.

VMM 2008 R2 Kurulumu Makaleleri

-System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu
-System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Administrator Console Kurulumu
-System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal Kurulumu

 

Bu kısa bilgilerden sonra isterseniz System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal üzerinde User Roles uygulamamıza başlayabiliriz.

clip_image002

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-01

Şekil-1 inceleyelim. VMM Administrator Console çalıştıralım. -1 adımda Administration (Yönetim) tıklayalım. -2 Yukarıda ki ekrandaki gibi User Roles (Kullanıcı Rolleri)  tıklıyoruz. -3 Son olarak ta New User Role (yeni kullanıcı rolü) tıklıyoruz.

clip_image004

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-02

Karşımıza Genaral ekranı geliyor. Burada ise User Role Name kısmına oluşturacağımız. Kullanıcı rolünün ismini giriyoruz. Ben yönetim olarak adlandırdım. Desciription bölümüne ise her hangi bir açıklama girebilirsiniz. User Role Profile ise kullanıcının ne tür yetkisi olacağını belirliyoruz. Self-Sercive User seçiyoruz. Hemen altında Profile description yani profil hakkında açıklamaları görebiliriz.

clip_image006

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-03

Add Members (üye ekle) bölümüne ise yeni üyeler eklememiz gerekmekte Add (ekle) diyerek kullanıcı ya da kullanıcılar ekleyelim.

clip_image008

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-04

Karşımıza select Users, Computers, or Groups ekranı gelmekte Advanced (gelişmiş) tıklayalım. Self Service Portal üzerinde yetkili olacak kullanıcımızı seçelim. Son olarak Ok diyelim.

clip_image010

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-05

Add Members ekranında görüldüğü gibi Self-Service portal üzerinde yetkili olarak Administrator’ belirledik. Başka kullanıcılarda ekleyebiliriz. Next diyerek devam edelim.

clip_image012

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-06

Select Scope da ise eklediğimiz kullanıcının hangi hostlara veya host gruplarında yetkisi olacağını belirliyoruz . ben yapımda her hangi bir host işlemi yapmadığım için All Host yani tüm host üzerinde yetkili olmasını istediğim için All Host’u seçiyorum. Next diyerek ilerliyorum.

clip_image014

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-07

Virtual Machine Permissions (Sanal Makine İzinleri) ekranında ise kullanıcının izinlerini belirlemem gerekiyor. Eğer All actions seçersem tüm izinlere sahip olacak, veya only selected actions (sadece seçilmiş eylemler) üzerinde yetkili olacaktır. Örneğin Shut down kaldırırsam kullanıcı sanal makineyi asla kaldıramayacak. Ben bu aşamada  All actions (Tüm eylemler) seçerek tüm işlemler için kullanıcıyı yetkilendiriyorum.

clip_image016

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-08

Virtual Machine Creation Settings (sanal makine oluşturma ayarları) ekranında ise kullanıcıya sanal makine oluşturması için  izin vereceğiz. Allow users to create new virtual machines bölümünü seçelim. Select Templates bölümünde ise kullanıcıların sanal makine oluştura bilmeleri için templatelere ihtiyaçları vardır. ortamda fiziksel bir sürücü olmadığı için kullanıcılar bizim oluşturmuş olduğumuz templatelerden sanal makine oluşturabilirler. Bunun haricinde template yok ise sanal makine oluşturamazlar Hemen alt tarafta olan Set quota for deployed virtual machine seçeneği ise yetkilendirdiğimiz kullanıcının kaç adet sanal makine oluşturacağını belirtiyoruz. Şuan herhangi bir template eklemediğim için burayı seçmiyorum. İleri diyoruz.

clip_image018

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-09

Library Share penceresinde ise kullanıcıların kullanacakları seçmemiz gerekmekte bu konuyu ilerleyen makalelerde ayrıntılı bir şekilde işleyeceğiz. Benim yapımda herhangi Library (kütüphane) olmadığı için bu bölümüde geçebiliriz.

clip_image020

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-10

Son olarak Summary (özet) ekranın da ise bizim new user role tanımlamamız içerisinde ne gibi ayarlamalar yaptığımızı gösteren bir özet ekranı karşılıyor. Create butonuna tıklayarak User Rolemizi ekleyelim.

clip_image022

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-11

VMM Administrator Conseole de görüldüğü gibi New user role oluşturmuş durumdayız. Şimdi İse internet tarayıcımıza http://oluşturmuşolduğumuzportalismini yazıyoruz. Benim VMM Self-Service Portal ismimhttp://selfservice/ olarak adlandırdığım için internet tarayıcıma bu ismi yazıyorum.  

clip_image024

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-12

Domain admin olarak kullanıcı ismimi ve parolamı yazıyorum. Log on tıklayarak sisteme giriş yapıyorum.

clip_image026

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles-13

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi sisteme giriş yapmış bulunmaktayım. Eğer gerekli şartları yerine getirdiyseniz Yeni sanal makineler oluşturabilirsiniz. İlerleyen VMM makalelerimizde kütüphaneler üzerine nasıl templateler eklediğini göreceğiz. Bu makalemde sizlere System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self-Service Portal  User Roles konusunu anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka VMM makalelerinde görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Leave a Comment
  • Please add 4 and 5 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
Page 1 of 1 (1 items)