Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows 7 üzerinde Bitlocker kullanarak sürücü şifrelemeyi anlatacağım. Ama bundan önce niçin Bitlocker kullanmak gerektiğine değinmek istiyorum. Düşünün ki iş yerinizde veya evinizde sürücünüz içersin de önemli verileriniz var, ve siz bunları kimsenin görmesini istemiyorsunuz. Bunlar çok önemli dokümanlarınız olabilir.  Başka şahısların eline geçmesi şirketiniz için büyük ölçüde zarar verebilir. Bu belgelerimizi başka şahısların eline geçmeden nasıl muhafaza edebiliriz. Diyeceksiniz ki bilgisayarıma giriş yaparken zaten bir şifre kullanıyorum. Doğru bu da bir önlem ama kapıyı ne kadar çok itlerseniz hırsızın kapıyı açması o kadar zor olur. BitLocker Windows Vista ile hayatımıza girdi. Şuan ise Windows 7 üzerinde Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanabiliyoruz. Tıpkı Vista da olduğu gibi artık BirLocker için uygulamamıza başlayabiliriz.

clip_image001

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-1

Şekil-1 Şifrelemek istediğimiz sürücümüz üzerinde sağ tıklayalım. Turn on BitLocker seçeneğini seçelim.

clip_image003

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-2

Şekil-2 BitLocker Sürücü Şifreleme sihirbazı karımızda iki ayrı seçenek var. İlk olan bir şifre belirleyerek ya da Smart Cart kullanarak şifreleme yöntemi biz ilk seçenek olan Use a password to unlock to drive seçeneğini seçiyoruz. Unutmayalım ki belirlediğimiz şifre çok önemli unutmamamız gerekiyor.  Next diyerek işlemimize devam ediyoruz.

clip_image004

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-3

Şekil-3 Oluşturduğumuz şifreyi bir metin dosyası içerisinde bir farklı bir key oluşturarak saklamamız gerekiyor. İleride bu oluşturduğumuz şifreyi unutabiliriz. Unutmamız demek verilerimize asla bir daha ullaşamıyacağımız anlamına geliyor. Bu metin dosyasını sürücüsünü şifrelediğimiz bir bilgisayarda değil de her zaman elimizin altında rahatlıkla ulaşacağımız bir USB bellek içerisinde muhafaza edebiliriz. Yahut Print to recovery key diyerek bir kağıt üzerine çıktı alabiliriz. Bu yöntem pek güvenli olmadığı için ilk seçenek olan Save the recovery key to file seçeneğini kullanacağız.

clip_image005

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-4

Şekil-4 BitLocker Recovery key isimli dosyamızı kaydedeceğimiz bir lokasyon belirliyoruz. Test ortamında olduğum için şuan masa üstüne kayıt ediyorum.

clip_image006

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-5

Şekil-5 artık sürücü şifrelemeye başlayabilirim. Start Encrypting diyerek uygulamamı başlatıyorum.

clip_image007

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-6

Şekil-6 Sürücü şifreleme başladı.

clip_image008

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-7

Şekil-7 Son olarak sürücü şifreleme işlemim bitti. Artık Close diyerek kapatabilirim.

clip_image009

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-8

Şekil-8 Yukarıda ki şekilde E sürücüm artık şifrelenmiş durumda aktif olabilmesi için bilgisayarınızı restart edin. Son olarak test etmeyi deneyin.

clip_image010

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-9

Şekil-9 Bilgisayarımı restart ettikten sonra  BitLocker ile şifrelenmiş sürücüme çift tıklıyorum Benden oluşturmuş olduğum, şifreyi istiyor. Şifremi girerek Unlock tıklıyorum. Eğer şifrem doğru ise Sürücümde ki kilit açılacaktır.

clip_image011

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-10

Şekil-10 Evet oluşturmuş olduğum şifre doğru BitLocker ile şifrelenmiş sürücüme artık ulaşmış durumdayım.

clip_image012

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-11

Şekil-11 de görüldüğü gibi önemli belgelerime ulaştım.

clip_image013

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-12

Şekil-12 Oldu ki oluşturduğumuz şifreyi unuttuk. Hatırlarsanız şekil-3 de oluşturmuş olduğumuz şifreyi bir key dosyası kullanarak kayıt etmiştik. İşte hayatımızı bu anahtar kurtaracak. I forgot my password (şifremi unuttum.) seçeneğine tıklayalım.

clip_image014

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-13

Şekil-13 Get the key from a USB Flash drive seçeneğini seçelim.

clip_image015

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-14

Şekil-14 Enter your recovery key (Kurtarma anahtarını girin) oluşturmuş olduğumuz kurtarma dosyası içerisinde olan key girelim. Ardından next diyerek devam edelim. Artık  dosyalarımıza ulaşabiliriz. (Tabii doğru key girdiysek) kaybettiğimiz veya unuttuğumuz şifreyi değiştirebiliriz. Bunun için şekil-15 bakalım.

 

clip_image016

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-15

Şekil-15 Eğer şifremizi hala hatırlamıyorsak Manage BitLocker tıklayarak şifremizi yeniden oluştura biliriz. Kurtarma keyini kaybetmeden bir USB bellek üzerine yedeklemeyi asla unutmayınız.

clip_image017

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-16

Şekil-16 Unutmadan hatırlatma istiyorum . Yukarıda ki şekle bakacak olursak BitLocker ile şifrelenmiş sürücümüzün rengi gri bu demek oluyor ki şuan şifreyi bilmeyen biri sürücüme erişmeye çalışırsa sürücümü açamayacak, yok sarı olursa sürücü erişimim tam olacak demektir. Buda sürücümü az önce ben belirlediğim şifreyi kullanarak açtım demektir. Bu hatırlatmadan sonra BitLocker şifreleme yönteminin diğer ayarlarına ulaşabilmek için sürücüm üzerinde sağ tıklıyorum. Manage BitLocker seçiyorum.

clip_image018

BitLocker ile Sürücü Şifrelemesi-17

Şekil-17 yi inceleyecek olursak BitLocker’a ait diğer ayarları ve konfigirasyonları görebiliriz. Bu makalemde sizlere Windows 7 üzerinde BitLocker kullanarak sürücü şifreleme konusunu anlatmaya çalıştım. Unutmayın ki bilgilerimiz her zaman bizler için önemlidir. Çalınmasa bile bilgisayarımızın başına oturan ve her hangi bir bilgisi olamayan kişilerde yanlışlıkla bilgilerimizi dönüşü olmayan bir yola sokabilir. Bilgilerimizi bizden daha iyi koruyabilecek bir şey yoktur. Başka bir makalede görüşmek umuduyla hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT