SCVMM 2008 R2 Üzerinde Hardware ve Guest Os VMs Bağlanması (tr-TR)

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Hardware ve Guest Os VMs Bağlanması (tr-TR)

Merhaba değerli arkadaşlar SCVMM 2008 R2 seri olarak yazmış olduğumuz makalelere yine devamı olarak SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanmasını birlikte inceleyeceğiz. Ama bundan önce sizlere bu konu ile ilgili olarak 3 başlık halinde yazmış olduğum makalelerin linklerini paylaşmak istiyorum. Çünkü bu linkler ve Son yazmış olduğum SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması konu başlıklı makalem bir bütünü oluşturmakta.

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma
SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma
SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma

Linklerde belirtilmiş olduğu gibi daha önceden Hardware ve Guest OS profiller oluşturmuştuk.  Önceden oluşturduğumuz bu profilleri bir tamplate veya yeni oluşturacağımız bir sanal makineye direk olarak uygulayabiliriz. Library yani kütüphanemiz üzerinde duran bu profilleri yapınıza uygun templateler oluştururken seçebilirsiniz bu demek oluyor ki rutin olarak yapılan donanım ve İşletim sistemi seçeneklerinde kurtulmuş olacağız. VMM sayesinde iş sürekliliğimiz tüm hızıyla devam etmiş olacak ve diğer işlerimize zaman ayırabileceğiz. Uygulamanın uzun olmaması açısından  sanal makine veya template oluştururken Hardware Profile ve Guest OS Profile seçeneklerini göreceğiz. İşin özeti daha önceden oluşturduğumuz Hardware Profile ve Guest OS Profilleri template ve sanal makinelerimize bağlayacağız.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-01

Hatırlarsanız New Hardware Profil Oluşturma konu başlıklı makalemizde Hardware Propile-1 adında bir donanım profili oluşturmuştuk. Şimdi ise configure  hardware ekranında Hardware profile tıklayarak daha önceden oluşturmuş olduğumuz Hardware Profile-1 profilini seçelim.

clip_image004

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-02

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi önceden oluşturduğumuz Hardware Profile-1 seçmiş bulunuyoruz. Şimdi ise işletim sistem profilini belirleyelim. Next diyerek sanal makinemizi oluşturmaya devam ediyoruz.

clip_image006

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-03

Yine daha önceden yazmış olduğumuz Guest Os Profil Oluşturma konu başlıklı makalemizde Windows Server 2008 R2 SP1 adında Guest OS Profil oluşturmuştuk. Yeni Guest Operating System Profile bölümünde Windows Server 2008 R2 SP1 OS profilimizi seçelim.

clip_image008

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-04

Yukarıda ki ekranda ise artık Windows Server 2008 R2 SP1 isimli Guest Operating System Profilimizi seçmiş bulunmaktayız. Sanal makinemizi oluşturmaya next diyerek devam edebiliriz. Fakat sizlere daha önceden belirttiğim gibi yukarıda ki linkleri inceleyerek tüm bu işlemlerin bütünlüğünü sağlayabiliriz. Bu makalemi artık burada sonlandırıyorum. Tekrar görüşmek ümidiyle..

 

Mehmet PARLAKYİĞİT


Leave a Comment
  • Please add 1 and 8 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
Page 1 of 1 (1 items)