SCVMM 2008 R2 Host Ekleme Seçenekleri (tr-TR)

SCVMM 2008 R2 Host Ekleme Seçenekleri (tr-TR)

 Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere SCVMM 2008 R2 üzerinde host ekleme seçeneklerinden bahsetmek istiyorum. SCVMM üzerine 3 şekilde host ekleyebiliriz. Bunlar 3 başlık olarak aşağıda belirtilmiştir.

-          Windows Server-based host on an Active Directory domain

-          Windows Server-based host on a perimeter network

-          VMware ESX Server host (any location)

Şöyle bir senaryo ile bunu daha iyi anlayabiliriz. Yapımızda 3 adet sunucumuz olsun bunlardan biri domaine dahil edilmiş bir Hyper-V hostu olsun ikincisi ise domaine dahil edilmemiş bir Hyper-V hostu olsun üçüncüsü ise Vmware ESX serverımız üzerinde bulunan bir hostumuz olsun tabii bu hostlarımız üzerinde sanal makinelerimiz mevcut bunları tek tek SCVMM 2008 R2 üzerine nasıl ekleyebileceğimizi  başlıklar halinde kısaca inceleyelim.

Windows Server-based host on an Active Directory domain: Yapımızda 1 adet Hyper-V hostu olsun ve biz bu hostumuzu VMM üzerine eklemek istiyoruz. Eğer Hyper-V hostumuz domaine yani etki alanına dahil edilmiş bir host ise Windows Server-based host on an Active Directory domain seçeneğini seçerek gerekli domain bilgilerini girdikten sonra Hyper-V hostumuzu SCVMM üzerine ekleme şansımız mevcut bu bilgiler domain kullanıcı adı parolası ve domain ismi olarak doğru bir şekilde girildiğinde Hyper-V hostumuzu SCVMM ekleyebiliriz.Aşağıda ki yani Şekil-1 de bunu net bir şekilde görebiliriz.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 Host Ekleme Seçenekleri - 01

Windows Server-based host on a perimeter network: Yapımızda bulunan diğer bir Hyper-V hostu ise domaine dahil edilmemiş yani perimeter bir network bu Hyper-V hostumuzu SCVMM üzerine dahil edebilmek için local agent kurulumu yapmamız gerekmekte kurulumu yaparken encryption key girmemiz ve bir isim veya IP adres tanımlaması yapmamız gerekmekte bu tanımlamaları domaine dahil olamayan Hyper-V hostumuz üzerinde yaptıktan sonra SCVMM üzerine hostumuzu eklemek istediğimizde Windows Server-based host on a perimeter network seçeneğini seçmemiz gerekmekte.Şekil-2 e bakacak olursak bunu daha iyi anlayabiliriz.

clip_image004

SCVMM 2008 R2 Host Ekleme Seçenekleri - 02

VMware ESX Server host (any location) : Son olarak VMware firmasının üretmiş olduğu ESX server üzerinde tanımlanmış hostlarımızıda eklememiz ve bu hostlarımızı SCVMM üzerinden yönetmemiz mümkün. Bunun için VMware ESX Server host (any location) seçeneğini seçerek ESX hostumuza ait kullanıcı adı ve parolalarını girerek ESX hostumuzu yönetmeye başlayabiliriz. Tabii ki ESX ve SCVMM üzerinde gerekli yapılandırmalarımızı yaptıktan sonra aşağıda ki şekil bunu bizlere biraz daha iyi özetleyecektir.

clip_image006

SCVMM 2008 R2 Host Ekleme Seçenekleri - 03

bu makalemde sizlere SCVMM 2008 R2 üzerinde host ekleme seçeneklerinden kısaca bahsetmeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Leave a Comment
  • Please add 3 and 2 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
Page 1 of 1 (1 items)