Hyper-V Üzerinde Oluşturulan VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi (tr-TR)

Hyper-V Üzerinde Oluşturulan VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi (tr-TR)

Merhaba bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde oluşturduğumuz sanal makinelerin ve sanal disklerin default olarak kaydedildiği dizini nasıl değiştirebileceğimizi göstermeye çalışacağım. Hyper-V kurulumu yapıldıktan sonra yeni bir sanal makine oluşturmak istediğimizde  Virtual Machines (Sanal Makineler) C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Hyper-V ve Virtual Hard Disks (Sanal Diskler)C:\Users\Public\Documents\Hyper-V\Virtual Hard Disks dizini içerisini kayıt olurlar yani oluşturduğumuz sanal makineler ve diskler hepsi  ayrı ayrı dizinlerde olacağı için istediğimize ulaşmamız bu kargaşa yüzünde sıkıntıya yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için bu yapılandırmayı kendimiz yaparsak daha uygun olacağını düşünüyorum. Bunu bir uygulama ile anlatırsak daha iyi olacağını düşündüğüm için hemen uygulamamıza geçmek istiyorum. Hyper-V manager consolumuzu açalım.

clip_image001

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 01

Actions yani aksiyonlar kısmında Hyper-V Settingsi tıklayalım.

clip_image002

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 02

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi sanal disklerim,  C:\Users\Public\Documents\Hyper-V\Virtual Hard Disksdizini içerisine kayıt olmakta ben C: \ dizini içerisinde Test adında bir klasör oluşturdum. Browse tıklayarak kendi oluşturduğum Test dosyasını gösteriyorum.

clip_image003

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 03

Bir alt satırında ise Virtual Machines kısmını görebiliriz yani  sanal makinelerimin kayıt edildiğiC:\ProgramData\Microsoft\Windows\Hyper-V dizinine gelerek browse diyorum.

clip_image004

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 04

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi altı kırmızı ile çizilmiş dizin içerisine yani c: dizini izçerinde olan Test dosyasını gösteriyorum. Select folder diyerek dosyamı seçiyorum.

clip_image005

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 05

Şekil-5 de oklarla gösterilmiş olan sanal makinelerimiz ve sanal disklerimiz bundan sonra C:\Test\ dizini içerisine kaydedilecek.

clip_image006

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 06

Yeni bir sanal makine oluşturmak istediğimde kırmızı ok ile gösterilen artık default olarak gelen location kısmında C:\Test\ dizinini görebiliriz.

clip_image007

VM Default Dosya Dizinlerinin değiştirilmesi – 07

Yukarıda ki şekle bakacak olursak -1 sanal makinemizin kaydedildiği lokasyon -2 de ise Use an existing virtual hard disk kısmı default olarak C:\Test\ gelmekte bu demek oluyor ki artık her şey kontrolümüz altında. bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde oluşturduğumuz sanal makinelerin ve sanal disklerin default olarak kaydedildiği dizini nasıl değiştirebileceğimizi göstermeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT


Leave a Comment
  • Please add 6 and 8 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
Page 1 of 1 (1 items)