Merhaba bu makalemizde sizlere DHCP server dan bahsetmek istiyorum. Peki ne işe yarar DHCP server ? DHCP server en basit anlamı ile lokasyonumuz içerisinde ki client bilgisayarlara belirlediğimiz IP aralıklarını dağıtma görevini Windows Server üzerinde DHCP  server üstlenir.DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Türkçe karşılığı ise dinamik bilgisayar yapılandırma servisidir. Peki DHCP servisi neden bu kadar önemlidir ? Bilindiği gibi her bilgisayarın local veya dış dünya ile haberleşebilmesi için bir IP adresinin olması gerekir. Eğer bir bilgisayarda IP adresi yoksa bu bilgisayar ne dış dünya ile haberleşebilir nede local içerisinde ki bilgisayarlarla bu  sebepten ötürü DHCP server bu kadar önemlidir. Tabii sadece önemi bunlarla bitmiyor. Düşünsenize mevcut lokasyonunuz içerisinde 200 tane client bilgisayar var. Bunların IP yapılandırmalarını tek tek yapmamız demek bizim için çok büyük bir iş yüküdür. Her cliente ayrı ayrı IP ataması, Subnet, gateway,DNS gibi bilgiler girmemiz gereliyor acaba A-Bilgisayarına 192.168.2.5 IP adresini mi vermiştim. Yoksa başka bir IP adresimi vermiştim. Gibi sorular zihnimizi doldurmaya başlayacak. Bu görevi aslında modemlerimiz üzerinde ki DHCP serverlarda yapabiliyor. Ama belli kriterler içerisinde yapabiliyoruz. Oysa ki Windows Server üzerinde bulunan DHCP server daha verimli rezervasyonlar mac adresi yasaklamaları gibi bir takım özellikleride bizim iş yükümüzü azaltmeya yarıyor. Ben kendi lokasyonum içerisinde bulunan Windows Server 2008 R2 üzerinde DHCP rolünü yapılandıracağım. İsterseniz uygulamamıza hemen başlayalım. 

clip_image001

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-01

Server manager çalıştıralım ve add Roles diyerek yeni bir rol ekleyelim.

clip_image003

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-02

Karşımızda Add Roles Wizard (rol ekleme sihirbası) Next diyerek geçelim.

clip_image005

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-03

Bizim amacımız şuan DHCP yi kurmak olduğu için DHCP rolünü seçerek next diyelim.

clip_image007

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-04

Bu bölümde ki açıklamaları değerlendirebilirsiniz. Yine bir Next işlemi J

clip_image009

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-05

Şekil-5 de fiziksel sunucum üzerinde bulunan mevcut fiziksel interface görüyorum. Benim fiziksel sunucum üzerinde bir adet interface kart olduğu için bir adet görünüyor. Unutmadan şunu da belirtmek istiyorum. Fiziksel sunucuların Ip adresleri muhakkaki manuel olarak verilmesi gerekmektedir.Next diyerek devam edelim.

clip_image011

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-06

Şekik-6 da ise benim yapımda domain mevcut olmadığı için parent domain bölümüne makineismi\Administrator yazıyorum. Mevcut lokasyonunuz içerisinde DNS adresi mevcut ise DNS adresini de yazıyoruz. Benim DHCP kuracağım makinem ayrıca DNS servisi yüklü olduğundan yani benim DNS makinemde DHCP sunucusunu yüklediğim makine DNS adresim de 172.16.1.2 olarak belirliyorum. Alternatif bir DNS adresiniz varsa belirtebilirsiniz. Bu bileşenleri belirledikten sonra next diyerek devam ediyoruz.

clip_image013

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-07

Yapımda herhangi bir WINS server mevcut olmayacağı için bu bölümüde next diyerek geçelim.

clip_image015

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-08

Şekil-8 bir scope belirlememiz gerekmekte peki scope nedir ? Kısaca clientlere dağıtılacak olan IP aralığıdır. Biz en az bir adet scope eklememiz gerekmekte add diyerek bir scope tanımlayalım.

clip_image016

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-09

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi add scope dedikten sonra oluşturacağımız scope nin özelliklerini belirleyeceğiz. Ben scope ismimi Merkez olarak belirledim. Aşağıda açıklamalarını daha net anlayabiliriz.

-          Scope name:  Merkez (Oluşturduğumuz Scopenin ismi)

-          Starting IP Address : 172.16.1.10 (dağıtılacak olan IP aralığının başlangıcı)

-          Ending IP Address : 172.168.1.254 (dağıtılacak olan IP aralığının bitiş)

-          Subnet Type : (Kiralanan IP adresinin süresi) default olarak 8 gün gelmekte

-          Subnet Mask : 255.255.255.0 ( C class)

-          Default gateway :172.16.1.1 (client bilgisayarlar bu IP adrsi üzerinden internete çıkacaklar bu modem olabilir yahut bir firewall olabilir.

Scopemizin yapılandırmasını yaptıktan sonra ok diyerek işlemimizi tamalayalım.

clip_image018

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-10

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi merkez adında bir scope oluştu. Next diyerek devam edelim.

clip_image020

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-11

Gelişen teknolojilerle birlikte IPV4 yetersiz kalmaya başladı bu sebepten ötürü IPV6 çıktı. Yani artık evimizdeki bir bardağa bile IP adresi verebileceğiz. J Eğer IPV6 yı kullanacaksak aktif edebiliriz. Ben şuan böyle bir şey düşünmediğim için disable olarak bırakıyorum. Next diyerek devam ediyorum.

clip_image022

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-12

Artık DHCP server yapılandırmamızı bitirdik. Install diyerek yükleme işlemimizi başlatabiliriz.

clip_image024

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-13

Yükleme işlemimiz tamamlandı. Close diyerek çıkalım. Fiziksel sunucumuzu restart etmekte fayda var.

clip_image026

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-14

DHCP maneger konsolumuza ulaşabilmemiz için yukarıdaki adımları sırasıyla takip edelim.

clip_image027

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-15

Karşımızda DHCP manager oluşturduğumuz scope yi görebiliriz.

clip_image029

DHCP Server Kurulumu ve Konfigurasyonu-16

Son olarak DHCP serverımız ne kadar sağlıklı bir şekilde çalışıyor bakalım. Herhangi bir client bilgisayara gidelim. Unutmalaım ki client bilgisayarlarımızın IP yapılandırması otomatikte olması gerekir. Aksi taktirde yüklediğimiz DHCP bir anlam ifade etmeyecektir. Başlat/Çalıştır/cmd yazarak meşhur kara ekrana gelelim. Jipconfig /all komutu vererek ip yapılandırmamızı inceleyebiliriz. IPv4 bölümüne bakarsak 172.16.1.11 Ip adresini almış ve belirlediğim gateway DNS adrelerinin tümünü görebiliriz. Bu demek oluyor ki DHCP rolümüz sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Bu makalemde sizlere Windows Server 2008 R2 üzerinde DHCP rorünün nasıl yüklenebileceği ve nasıl yapılandıracağımızda bahsettim. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT