Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde Import ve Export işlemlerini anlatmaya çalışacağım Nedir bu import ve export işlemleri Export etmek belirlediğimiz Sanal makinelerimizin dışarıya başka  bir Hyper-V hosttuna aktarılmasına export işlemi denmekte bir sanal makineyi dışarıya yani başka bir Hyper-V hostuna taşıya bilmemiz için sanal makinemizin kapalı durumda olması gerekmekte Import işlemi ise başka bir Hyper-V hostundan dışarıya aktarılan sanal makinenin içeriye aktarılmasıdır. Import işleminin gerçekleşe bilmesi için muhakkak ki import edeceğimiz sanal makinemizin export edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sanal makinemizi import edemeyeceğiz. Örneğin lokosyonum içerisine yeni bir fiziksel sunucu aldık. Bu fiziksel sunucumuz üzerine işletmemiz içerisinde bulunan bir WSUS server veya DHCP server yeniden kurup yapılandırmaktan ise eski sanal makinelerimi export ederek ederek yeni sunucuma ise import ederek bu işlemlerden kurtula bilirim. İsterseniz Export ve Import işlemlerini daha iyi anlaya bilmemiz için bir uygulama yapalım.

clip_image002

Hyper-V Export & Import İşlemleri-01

Hyper-V hostum üzerinde Export etmek istediğim sanal makinem üzerine gelerek sağ tarafta açılan sanal makineme ait bölümde Export üzerine tıklıyoruz.

clip_image004

Hyper-V Export & Import İşlemleri-02

Yukarıda ki şekilde export etmek istediğimiz lokasyonu belirliyoruz. Export butonuna basıyoruz.

clip_image005

Hyper-V Export & Import İşlemleri-03

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi sanal makinemiz kapalı durumda ve belirlediğimiz lokasyona exporting ediliyor. Bu işlem sanal makinemizin boyutuna ve fiziksel sunucumuzun yapısına göre değişiklik gösterecektir.

clip_image007

Hyper-V Export & Import İşlemleri-04

Sanal makinemiz export edildikten sonra export edildiği dizine gidelim ve bakalım. Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi sanal makinemize ait olan dosyalar içerisinde config.xml isminde bir dosya mevcut bu dosya sanal makinemiz export edilirken oluşan bir dosya  bu dosya içerisinde  sanal makinemize ait bazı özellikleri görebiliriz. Export işlemi bu kadar. Şimdi ise Export ettiğimiz virtual machine yi import edeceğiz.

clip_image009

Hyper-V Export & Import İşlemleri-05

Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan actions bölümünden Import Virtual Machine bölümüne tıklayalım.

clip_image011

Hyper-V Export & Import İşlemleri-06

Yukarıda ki şekilde ise import etmek istediğimiz sanal makinemizi nasıl bir şekilde import etmek istediğimizi soruyor. İlk seçenek olan Move or restore the virtual machine (use the existing unique ID) sanal makinemizi unique ID sini değiştirmeden sanal makinemizi taşıyacağız. Yahut ikinci seçenek olan copy the virtual machine (create a new unique ID) sanal makine yi copyala ve yeni bir unique ID oluştur. Bizim amacımız aynı sanal makineyi hiç bir özelliğini yitirmeden başka bir Hyper-V hostu üzerine taşıyacağımız için ilk seçenek olan Move or restore the virtual machine (use the existing unique ID) seçeneğini seçerek sanal makinemizi Import ediyoruz. Not: Sanal makinemizi import etmeden önce belki arada bir taşınabilir bir disk kullanmış olabiliriz. Bundan ötürü sanal makinemiz lokasyonumuz içerisinde hangi disk üzerinde çalışacak ise o dizin içerisine kopyala yapıştır seçeneğini kullanarak tabii bu bildiğimiz kopyala yapıştır. Taşıyalım bu işlemden sonra Import işlemini başlatalım.

clip_image013

Hyper-V Export & Import İşlemleri-07

Yukarıda ki şekil de görüldüğü gibi ımport işlemini başlattık zaten oldukça kısa sürüyor 5 veya 6 saniye diyebiliriz. Artık sanal makinemizi başka bir Hyper-V hostu üzerine taşımış olduk. Bu makalemde sizlere Hyper-V üzerin de Import ve Export işlemlerinden bahsetmeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın

 

Mehmet PARLAKYİĞİT