Exchange Server 2010 Move Database (tr-TR)

Exchange Server 2010 Move Database (tr-TR)

Merhaba bir exchange makalesi ile tekrar karşınızdayım. Bu makalemde sizlere Move database yani mailbox ların  tutulduğu database leri nasıl başka bir partition üzerine taşıyabileceğimizden bahsedeceğim. Exchange server ilk kurulduğunda mailbox databaseleri default olarak C:/ dizini içerisinde gelir yani sunucumuzun kurulu olduğu dizin içerisinde dir bu  dizin içerisinde sunucumuz exchange sunucumuz çalışmaktadır. Mailbox database sürekli mail trafiği olduğu için genişleyecek ve sürekli yüklü olduğu dizini şişirecektir. Sistemin başına her hangi bir sorun geldiğinde tüm mailbox ve databaseleri kaybetme olasılığı çok yüksektir. Muhakkak ki databasenin şişmesinden dolayı sistemde performans kayıpları olacaktır. Biz sistemciler olarak işimizi her zaman garanti altına almamız ve database başka partition üzerinde tutmamız gerekmektedir. Hatta mümkünse storegeler üzerinde konumlandırmamız daha iyi olacaktır. Veri kayıplarımız bu sayede daha askari seviyeye indirmiş olacağız. Tabii sadece storegeler üzerinde tutmak yetmiyor başka bir lokasyon üzerinde de sürekli yedeklerini almamız gerekmektedir. Bir mail sunucusu bir şirketin. Can damarı demek çalışanlar mail ortamı ile müşterileriyle alış verişte bulunacak düşünsenize tüm veri tabanının gittiğini düşünemiyorum bile J İsterseniz database yi nasıl taşıyabileceğimizi bir uygulama ile pekiştirelim.

clip_image002

Exchange Server 2010 Move Database– 01

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi exchange management consolum üzerinde organization configuration sekmesi altında bulunan Mailbox’sa gelelim. Mailbox Database 1462664514 isimli database mounted olan yani takılı olan database üzerine gelerek dismount database yani database yi çıkarıyoruz.

clip_image004

Exchange Server 2010 Move Database– 02

Hemen karşımıza bir uyarı geliyor. Are you sure you want to dismount database “Mailbox Database 1462664514” ?  Bize database dosyasını çıkarmak için emin misiniz sorusunu yöneltiyor. Bu işlemi yapmadan önce database üzerinde mailbox v.s tanımlamalar yaptıysanız database yedeğini almadan bu işleme kalkışmamanız önerilir. Aksi taktirde geri dönüşümüz olmayabilir. Bu sorunun cevabına yes diyorum ve database çıkarıyorum. Database çıkarmadığım sürece database move işlemini gerçekleştiremiyeceğim.

clip_image005

Exchange Server 2010 Move Database– 03

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi artık database çıkardık. Database Dismounted yani takılı olmadığını bize göstermekte unutmadan söylemek istiyorum bu işleme başlamadan önce database nerede konumlandıracağımıza karar vermemiz gerekmekte.

clip_image006

Exchange Server 2010 Move Database– 04

Artık Exchange management consolum üzerinde database çıkardığım bölümde move database path.. tıklayalım ve yukarıda ki şekli inceleyelim. Yukarıda Database file path  (Veritabanının tutulduğu dizin) Log Folder path(Log dosyalarının tutulduğu dizin) leri görmemiz mümkün şu an database yukarıda ki yani default olarak kurulan database dizini ni göstermekte

clip_image007

Exchange Server 2010 Move Database– 05

Database yi kaydedeceğim alanı belirledikten sonra database file path. Kısmına database yi kaydedeceğim alanı yazıyorum. Ben test makinesinde olduğum için yine C:/ dizini içerisine kaydediyorum.C:\Exchange_DB\yeni.edb  olarak belirliyorum. Bura da sizlerde dikkat ettiyseniz. Database nin kaydedileceği dizini ve database ismini belirliyorum. Databasenin uzantısını da yazıyorum. (.edb) şeklinde son olarak Log folder path yani logları tutacağımız dizinide belirledikten sonra C:\Exchange_DB move yi tıklayabiliriz. Not: Log dosyaları exchange mailbox database  ile aynı dosya içerisinde tutmaya önem gösteriniz.

clip_image008

Exchange Server 2010 Move Database– 06

Move işlemini başlattıktan sonra bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Bu işlem tüm kullanıcıları etkileyeceği için yes to All seçeneğini seçiyoruz.

clip_image009

Exchange Server 2010 Move Database– 07

Artık mailbox database mizi taşımış bulunmaktayız. Bu işlemin süresi  database büyüklüğüne göre değişecektir. Son olarak Finish diyerek işlemi sonlandıralım.

clip_image010

Exchange Server 2010 Move Database– 08

Artık işlemimiz sonlanmış durumda mailbox database mounted duruma geldi. Yani database takılı durumda bu makalemde sizlere exchange server 2010 üzerinde default olarak gelen mailbox database nasıl başka bir lokayson veya dizin içerisine taşıyabileceğimizden bahsettim. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Leave a Comment
  • Please add 6 and 6 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
  • Fernando Lugão Veltem edited Revision 1. Comment: added tags and titles

Page 1 of 1 (1 items)