Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere bugüne kadar hiç değinmediğim bir konudan yani Hper-V Server 2008 R2 kurulumundan bahsedeceğim. Hypse-V Server 2008 R2 bildiğiniz üzere Microsoft firması sanallaştırma konularında dev adımlar attı. Hyper-V Server ise bunlardan en önemlisi teknoloji ilerledikçe ihtiyaçlarda bu doğrultu üzerine artmakta artık insanlar sanallaştırmaya çok önem vermekte ve sanallaştırma konusunda sürekli araştırma  yapmaktadırlar.  Hyper-V Server 2008 R2 x64 mimarisi üzerine kurulmuş bir yapıya sahip Hyper-V Server her hangi bir arayüze sahip değildir. Çalışma mantığı Core instalattion gibi dir. Yani Hyper-V server konfigürasyonlarını komutlar yardımı ile yapabilmekteyiz. Üzerinde bir Windows Server 2008 R2 gibi her hangi bir uygulama veya rol  çalıştırmamızın imkanı bulunmamaktadır. Önceden dediğimiz gibi Core instalattion tarzı bir yapıya sahip olduğu için bunları yapmamızın imkanı yoktur. Yani üzerinde hypervisor rolden başka bir rol çalıştıramayız. En önemli özellikleri ise live migration, failover clustering gibi özellikleri ücretsiz bir şekilde kullanabiliriz. Biraz da lisans tarafına bakacak olursak Hyper-V Server 2008 R2 tamamıyla ücretsiz bir üründür. Hyper-V Server 2008 R2 SP1 versiyonunu ücretsiz olarak bu linkten indirebiliriz. Tek dezavantajı ise üzerinde çalışacak olan sunucuların lisanslı olması gerekmektedir.  

Hyper-V Server 2008 R2 Sistem Gereksinimleri ;

-          İşlemci x64 mimarisine sahip olmalı

-          Minimum CPU değeri : 1.4 GHz; Recommended: 2 GHz or faster (Sanallaştırmayı Destekleyen CPU Gerekmekte)

-          Minimum 1 GB RAM Önerilen 2 GB RAM Maxsimum 1 TB RAM kullanılabilir.

-          Minimum 8 GB Disk Alanı Önerilen 20 GB Disk Alanıdır.

Hyper-V Server 2008 R2 hakkında bu kısa bilgileri verdikten sonra isterseniz hemen bir uygulama ile kuruluma başlayabiliriz. Benim yapımda boş bir sunucu olmadığı için ve görmeniz açısından  Windows Server 2008 R2 üzerinde çalışan bir Hyper-V hostum ile bunu yapacağım. Yukarıda ki verdiğim linkten Hype-V Server 2008 R2 SP1 sürümünü indirdikten sonra isterseniz bu imajı bir DVD ye yazdırabilir ya da sanal makine oluştururken imaj seçeneğini kullanabilirsiniz. Tamamıyla size kalmış bir bir seçenek hemen kuruluma başlayalım.

clip_image002

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 01

Hyper-V Server 2008 R2 DVD sürücüme taktıktan sonra makinemin DVD sürücüm üzerinden boot olmasını sağlayalım. Boot olduktan sonra bizi yukarıda ki ekran yani dil seçenekleri karşılayacak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Zaten English dil seçeneğini seçmemiz daha uygun olacağı için ben My language is English seçeneğini seçiyorum.

clip_image004

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 02

Yukarıda ki ekranda ise klavye seçeneğimizi yapalım. Next diyelim.

clip_image006

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 03

Install Now (Şimdi Yükle) seçeneğine tıklayalım.

clip_image008

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 04

Her zaman ki gibi bir lisans sözleşmesi ne yapalım kabul edeceğiz başka çaremizde yok zaten J Next diyerek ilerleyelim.

clip_image010

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 05

Bizim amacımız temiz bir kurulum yapmak olduğu için custom seçeneğini seçiyorum.

clip_image012

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 06

Yukarıda ki ekranda ise disk seçenekleri mevcut benim Hyper-V sunucum üzerinde 100 GB lık bir alan mevcut bu alanı istersem Drive options bölümünden düzenleyebilirim. Ben test ortamında bulunduğum için böyle bir şeye ihtiyaç duymuyorum. Next diyerek devam edelim.

clip_image014

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 07

Kurulumu başlattık ve kurulum işlemi bitmek üzere biraz beklememiz gerekmekte.

clip_image016

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 08

Kurulum tamamlandı. Hyper-V Server bizden bir kullanıcı parolası oluşturmamızı istiyor. Ok diyelim.

clip_image018

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 09

Yapımıza uygun bir karakter ve sayılardan oluşan bir şifre belirledikten sonra enter’a basalım.

clip_image020

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 10

Parolamızı oluşturduk. OK diyelim ve sisteme giriş yapalım bakalım bizi neler bekliyor.

clip_image022

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 11

Karşımızda Core instalattion bir yapı Not: No active network adapters found hatası vermekte ben sanal bir ortamda çalıştığım ve standart bir network yapılandırması kullandığım için bu hatayı verdi. Eğer sizde ürünü Hyper-V üzerinde test etmek istiyorsanız. Hyper-V üzerinde Legacy Network kartı kullanarak bu problemi aşabilirsiniz.  

clip_image024

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 12

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi bizi karşılayan 2 pencere var. Bu ekranda Server Configuration uygulamasına bakacak olursak 1- den 15 e kadar başlıklar bulunmakta bu başlıklar Hyper-V sunucumuzu yapılandırmada büyük rol oynamaktadır. Enter number to select an option kısmına gerekli yapılandırma başlığının numarasını girerek enter’a basmamız ve gerekli yapılandırma bilgisini girmemiz gerekmektedir.

clip_image026

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 13

Örneğin 2 yazarak enter’a basalım. Computer name seçeneğini seçmiş bulunmaktayız. Hyper-V sunucumuza bir isim verebiliriz. Konumuz Hyper-V olduğu için makine ismimi de Hyper-V veriyorum.

clip_image028

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu – 14

Hyper-V Server 2008 R2 makinemin ismini verdikten sonra makinemi restart etmemi istiyor. Yes diyelim ve Hyper-V sunucumuzu yeniden başlatalım. Makine ismimizin değiştiğini göreceğiz. Hyper-V Server 2008 R2 kurulum işlemi bu kadar tabii sunucumuzun aktif bir şekilde çalışabilmesi için gerekli yapılandırmaları yaparak yani 1 den 15’e kadar olan seçeneklerden 8 network settings seçeneğini seçmemiz ve gerekli IP yapılandırmasını yaparak sunucumuza uzaktan bağlanmamız gerekmekte eğer yapınızda aktif bir şekilde çalışan bir Hyper-V hostu varsa Hyper-V Connect to Server konu başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa korkmayın Client yani bir Windows 7 üzerine RSAT (Remote Server Administration Tool) kurarakta bu işlemi yapabilirsiniz. RSAT (Remote Server Administration Tool) indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz. Hem x64 hem de x86 mimarisine ait seçenekleri bulabilirsiniz. Unutmadan söylemek istiyorum.  RSAT (Remote Server Administration Tool) kuracağınız clienet bilgisayar üzerinde Service Pack 1 kurulu olması gerekmektedir. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra Hyper-V Connect to Server konu başlıklı makaleyi incelemenizi öneririm. Bu makalemde sizlere Microsoft firmasının sanallaştırma ürünlerinden olan Hyper-V Server 2008 R2 kurulumunu anlatmaya çalıştım. Umarım sizler içi faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek üzere..

 

Mehmet PARLAKYİĞİT