Merhaba arkadaşlar bundan önceki makalelerimde sizlere SCCM 2012 Kurulumu için gerekli ön kurulumlarımızı yapmıştık ve son olarak Gereken konfigürasyonları ve Port izinlerini anlatmıştım sizlere bu makalemde artık System Center Configuration Manager 2012 kurulumumuzu gerçekleştireceğiz.

İlk olarak;


 1. Setup Wizard’ ımızda bulunan Install linkine tıklayarak kurulumumuz başlatıyoruz.


 1. Kuruluma başlamadan önce yapmamız gereken işlemleri bizlere gösteriyor. Bizde bunları kuruluma başlamadan önce zaten yapmıştık bu adımda Next diyerek ilerliyoruz.


 1. Getting Started ekranında öncelikli bölge olacağı için Primary site olacağından dolayıInstall a Configuration Manager primary site‘ ı işaretliyoruz ve Next ile ilerliyoruz.


 1. Product Key kısmında varsa ürün anahtarımız girebilir veya benim yaptığım gibi 180 günlük deneme sürümü seçebilirsiniz. Bunuda belirledikden sonra Next ile devam ediyoruz.


 1. Son kullanıcı anlaşmamızı okuduktan sonra I accept these license terms kutucuğunu işaretleyerek devam ediyoruz.


 1. Prerequisite Licenses ekranında bulunan 3 ürünün lisans sözleşmelerini kabul ederek devam ediyoruz.


 1. Prerequisite Download penceresinde SCCM 2012 kurulumu için gereken pack leri bizden istiyor bunun için Download required files‘ ı secin ve sonrada browse a tıklayarak gereken packleri nereye download edecekse o path‘ in yolunu girin. Fakat ben daha önceden indirdiğim için altdaki Use previously downladed files‘ ı seçtim ve gereken packlerin bulunduğu dosya konumunu girdim ve Next ile devam ediyoruz.


 1. Server Language Selection penceresinde sunucumuzun dil seçenekleri geliyor. Sunucumuzun dil seçenekleri İngilizce olduğundan English pasif durumda ve işaretli olarak geliyor buda zaten sunucumuzda İngilizce dil paketi kurulu olduğunu gösteriyor tabi siz başka dilleri’ de işaretleyerek download edebilirsiniz bu adımdada Next ile devam ediyoruz.


 1. Client Language Selection penceresinde bize ortamımızda bulunan client’ larda bulunan dil paketlerini soruyor, Client.2 larımız Türkçe olduğundan Turkish‘ işaretliyoruz ve devam ediyoruz.


 1. Bölge ve Kurulum ayarlarında 3 bölümüde doldurmalıyız, Yukarıda bulunan Site Code‘ un amacı İstemci makinalar hangi bölgedeki primary sccm sunucudan hizmet alacaklarını bu kod ile anlıyacaklardır * Önemli “Bu kod ileride değiştirilemeyen bir kod’ dur”. Ben ASLyazıyorum. Site Name ise bölgemize vereceğimiz açıklayıcı bir isimdir ben Asil System Center yazıyorum. Installation folder SCCM 2012′ nin kurulacağı konumdur default olarak gelenProgram Files‘ ın içidir tabi siz farklı bir yere veya disk’ e kurabilirsiniz. Bu ayarlarımızıda yapdıkdan sonra Next ile devam ediyoruz. 1. Primary Site Installation penceresinde bizlere eğer daha önceden kurulmuş bir CASsunucumuz var ise bu hiyerarşi içiserine sccm 2012 yi ekliyebiliriz. Fakat biz tamamen öncelikli bir bölge kurulumu yapacağımız altdaki Install the primary site as a stand-alone site‘ ı işaretleyerek devam ediyoruz.


 1. Yaptığımız seçeneği bize söylüyor ve bunu Yes diyerek onaylıyoruz.


 1. Database Information penceresinde karşımıza veritabanı ayarları geliyor. Veritabanı sunucumuzun FQDN ismini girip oluşturacağımız veritabanın ismini giriyoruz. Bu ekran bu adıma gelene kadar yaptığımız işlemlerden dolayı otomatik olarak gelir. Next ile devam ediyoruz.

Not a- Next ile ilerlemeye çalıştığınızda iki tip hata gelebilir karşınıza SQL Database ine bağlanırken hata alırsanız bir önceki makalemde sizlere en son adımda olan SQL Configuration Manager’ dan TCP/IP protokolunu Enabled yapmamış veya Windows Firewall’ dan SCCM’ in kullandığı port’ lara izin vermemişsinizdir.

b- İkinci bir hata ise SQL Server versiyonunun uyuşmadığından kaynaklanır bunuda gereken SP’ leri ile ve Cumulative Update’ leri ile gidere bilirsiniz.


 1. SMS Provider Settings penceresinde SMS sağlayıcımızın ismini giriyoruz. Yani SCCM 2012 kurulumu yapacağımız makinanın FQDN ismidir.


 1. Bu seçenekde bizlere istemciler ile ne tür bir iletişim sağlayacağını belirledikden sonra Next ile devam ediyoruz.


 1. Yönetim ve dağıtım sunucumuz aynı sunucu olduğundan dolayı Management Point veDistribution Point kısımlarımıza sunucumuzun FQDN ismini yazıyoruz ve Next ile devam ediyoruz.


 1. Müşteri deneyimlerinin Microsoft‘ a iletilmesi için CEIP ayarları geliyor karşımıza ben bu programa katılmak istemediğim için I don’t want to join program at this time‘ ı işaretleyerek devam ediyorum.


 1. Yapmış olduğumuz ayarlar ile ilgili özet bilgi veriyor bizlere bu adımda next diyerek ilerliyoruz.


 1. Bu aşamadan sonra son olarak kurulum için ön gereksinimleri tam olarak yapıp yapmadığımız kontrol ediliyor. “Warning” yani uyarılar kurulum için önemli olmazken “Failed” durumları olursa kuruluma geçemeyiz. Biz WSUS gibi servisleri ve konfigürasyonunu sonra yapacağım. O yüzden Begin Install butonuna basarak kurulumumu başlatıyorum.


 1. Ve System Center Configuration Manager 2012′ sunucumuzun başarılı bir şekilde kurulumunu tamamladık.

Evet arkadaşlar elimden geldiğince sizler SCCM 2012 Kurulumu için gereken kurulumları konfigürasyonları gösterdim. Eğer makalelerimdeki işlemleri eksiksiz yapar iseniz sizlerde kurulumlarınızı sorunsuz olarak yapacaksınızdır. Fakat unutmayınki herbir şirketde bilgi işlem yapınız ve konfigürasyonlarınız farklıdır. Bunun için kuruluma başlamadan önce alt yapınıza uygun olarak bir plan çıkartılıp SCCM kurulumunuzu o yapıya en uygun biçimde yapmalısınız.

Bir sonraki makalemde SCCM 2012 sunucumuzda yapmamız gereken konfigürasyonlardan bir kaçınızı sizlerle paylaşacağım.

Umarım sizlere faydalı olacaktır…