Merhaba arkadaşlar bugün sizlere System Center Configuration Manager 2012′ de raporlama işleminin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve ne gibi faydaları bulunduğunu anlatacağım.

System Center Configuration Manager organizasyon bazında yapılan her işlemi raporlama özelliğine sahiptir. Raporlama yaparken raporların kategorisine göre bizlere raporlama yapma imkanı sunmaktadır. İçerisinde raporlama kategorileri ile birlikte gelmektedir. Tabikide custom raporlama yani kendi belirlediğimiz kriterlerede göre bize raporlama yapabilme imkanı sunmaktadır. Raporlama servisi entegrasyonu SCCM 2012 ile gelen Reporting Service Point ile SQL Server Reporting Service’ i ile entegrasyonunu tamamladığımızda bize bir çok kriterleme bazında raporlama imkanı sunmaktadır.

Bu iki servisi biraz açıklayalım ;

Reporting Service Point : SCCM 2012 ‘ de raporlama yapabileceğimiz tek rol’ dür. Rapor tanımlarını, raporların katagorisine gore rapor klasörü yaratarak raporlama servisine iletir. Ve bu oluşturulan rapor klasörleri güvenlik izinleri barındırmaktadır.

SQL Server Reporting Service : Yenilenen bu SQL servisinde Query bazlı raporlama yapabilmekte, yapılan raporlamaları web tabanlı bizlere sunar, yapılan raporlamaların otomatik olarak yönlendirilebilmesini sağlar ve genişleyebilirliği açısından bir çok özellik ile gelmektedir.

 

Şimdi artık raporlama servisimizi aktif edelim ,

1- Configuration Manager konsolumuzu açtıkdan sonra Administration‘ ın altında Overviewiçerisinde bulunan Sites‘ ımıza geliyoruz ve sağ tarafta bulunan raporlama servisini aktif edeceğimiz site’ a sağ click yaparak Add Site System Roles diyoruz.

2- Karşımıza gelen pu pencere bölge ayarlarımızın bulunduğu penceredir. Bu ekranda bir değişiklik yapmadan Next ile devam ediyoruz.

3- Açılan System Role Selection penceresinde Reporting services point rolümüzü işaretliyoruz.

4- Karşımıza gelen pu pencere yapmamız gereken iki önemli işlem bulunmakta ilk olarak Site database connections settings kısmında veri tabanımızı onaylamamız gerekir bunun için Database Server’ ımızı belirliyoruz ve Database’ imizi belirledikden sonra Verify diyerek doğrulama işlemini gerçekleştiriyoruz. İkinci kısımında SQL server’ ımızı ve Reporting servisimizde yetkisini vereceğimiz kullanıcımızı belirliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

5- Yaptığımız ayarlara dair bizlere özet bilgisini sunmakta bu pencerede de devam ediyoruz.

6- Site’ ımıza Reporting Servis rolümüzün başarı ile eklendiğini ve konfigüre olduğunu görüyoruz.

7- Şimdi Report Manager Url’ mizi giriyoruz ve yetkilendirme yapacağız.http://sccm.asil.local/reports diyerek Report Manager sayfamıza giriş yapıyoruz. Karşımıza güvenlik nedeni ile yetkili bir kişi ile Sign in olmamız gerekiyor. Yetkili kullanıcımız ile giriş yapıyoruz.

8- Açılan bu pencerede default raporları barındıran alt klasörlerin oluştuğunu olduğunu görebiliriz. Pu pencerede Properties link’ ine tıklıyoruz.

9- Properties linkine tıkladıkdan sonra açılan sayfada bulunan Security‘ tıklıyoruz. Burada New Role Assignment‘ a tıklıyoruz ve yeni rol leri atayacağımız kullanıcımızı ve ya kullanıcı gruplarını belirliyoruz. Kullanıcımızı belirledikden sonra bu pencereden çıkıyoruz.

10- Tekrardan Configuration Manager konsolumuzdan Monitoring’ in altında bulunan Reporting içerisinde bulunan Reports’ a tıkladığımızda default olarak raporlama yapabileceğimiz 423 tane kriterin oluştugunu görüyorsunuz.

Şimdi Bir Raporlama işlemi yapacağız,

11- Gelen kriterlerimizden belirli bir disk alanına sahip olan clientlarımızı raporlatağım, YukarıdaDriver Size(MB) kısmınına 20473 yazıyorum ve View Report butonuna basıyoyoruz. Alt tarafda gördüğünüz üzere disk alanın 20473 CLIENT1-PC’ mizi rapor olarak aldık.

Evet arkadaşlar sizlere SCCM 2012 ile Reporting Service’ inin nasıl oluşturulduğunu ve konfigürasyonunu elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Gördüğünüz üzere kendimizde oluşturabileceğimiz gibi bir çok raporlama kriteri bizlere sunulmuştur sizlerde stediğiniz kriterlerde organizasyonunuzda raporlama yapabilir ve ayrı bu raporlama işlemini Web üzerindende yapabilirsiniz.

Umarım sizlere faydalı olacaktır….