Merhaba arkadaşlar bu makalemizde daha önceden almış olduğumuz backup’ ı Recovery işlemi yaparak silinmiş olan dökümanlarımızı geri getireceğiz. Daha önce protection group’ umuzu oluşturarak sunucumuzu grubumuzun üyesi yapmıştık. Şimdi aldığımız yedeği tekrardan yükleme işlemimizi yapalım.

DPM Administrator Consolumuzu açtıktan sonra sol altda bulunan Recovery linkine tıklıyoruz. Açılan pencere gördüğünüz üzere Recovery points olarak gelmekte çünkü daha önceden almış olduğumuz backup’ da geri yükleme noktası bilgisini görmekteyiz. Ve alt kısımda Backup’ ımızınPath ini bize gösteriyor.

Path‘ imizi belirledik sonra üst kısımda gördüğünüz üzere Recovery butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen Review Recovery Selection kısmında recovery yapacağımız öğemizi seçtikden sonra Next ile devam ediyoruz.

Select Recovery Type penceresinde aldığımız backup’ ın aldığımız lokasyona mı, farklı bir lokasyonamı yoksa bir Tape cihazına mı oluşturalacağını belirliyoruz. Ben orjinal lokasyona tekrardan oluşturacağım oyüzden ilk seçeneği işaretleyip Next ile devam ediyorum.

Specify Recovery Options penceresinde recovery işleminde varolan backup’ ın bir kopyasınımı oluşturulacağı yoksa üzerine tekrardan mı yazılacağını belirliyoruz. Restore Security kısmında var olan güvenlik ayarlarını uygulamasını istiyoruz. Alt kısımda gördüğünüz üzere alt kısımda bulunan Notification penceresinden isterseniz recovery işlemi bittiğinde belirlediğiniz bir e-mail adresine bilgilendirme maili göndermesini ayarlayabilirsiniz.

Summary penceresinde yapılacak olan işlemin bize özetini göstermekte. Artık Recovery diyerek işlemimizi başlatıyoruz.

Recovery işlemimiz başladı. Artık recovery işlemimiz bittiğinde dosyalarımız başarılı bir şekilde geri yüklenmiş olacaktır.

Gördüğünüz üzere recovery işlemimiz başarılı bir şeklide tamamlanmış oldu. Bu penceredenClose‘ diyerek çıkıyoruz.

Evet arkadaşlar sizlere daha önce almış olduğumuz bir backup’ dan nasıl recovery yapacağımızı anlatmış oldum. Aldığınız backupları belirlediğiniz bir disk’ e, Tape cihazına ve networkde farklı bir lokasyona da alabilecemizi görmüş olduk.