Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere bizler için yedeklenmesi mecburi ve yüksek önem taşıyan Active Directory’ mizin DPM 2012 ile yedeklemesini anlatacağım. Bildiğiniz üzere Active Directory kullanıcıları, grupları, bilgisayarları ve kaynakları yönetmemizi sağlayan en önemli Server rolümüzdür. İşletmemizde Active Directory sunucumuzda yaşayacağımız bir sorun şirkete iş kaybına ve maddi kayıplara yol açacaktır. İşte bu gibi durumların yaşanmaması için Active Directory’ imizi güncel olarak yedeklenmesi gerekir. System Center Data Protection Manager ürünü bizlere bunların belli schedule’ lar da yedeklememizi sağlayacak ve bir felaket anında tekrardan recovery yapmamız büyük bir imkan verecektir.

Evet Active Directory’ nin yedeklenmesi demek System State’ in yedeklenmesi demektir. Bizde DPM Sunucumuz ile System State’ imizin yedeklenmesini gerçekleştireceğiz.

İlk olarak DPM Administrator Console‘ umuzu açtıktan sonra sol bar da bulunan Protectionbutonuna tıkladıktan sonra üst menülerde bulunan New butonuna basıyoruz. Karşımıza gelenNew Protection Group Wizard‘ penceresinde bilgilendirme sayfasını Next diyerek geçiyoruz.

Select Protection Group Type penceresinde protection group‘ umuzu server bazında yapacağız ve daha önceden Agent kurulumunu yaptığımız için sunucumuz DPM konsolumuzda gözükecektir.Servers‘ ı işaretleyip Next ile devam ediyoruz.

Select Goup Members penceremizde oluşturacağımız Protection Group‘ a hangi sunucumuzu dahil edeceğimizi seçiyoruz ve yedeği alacağımız klasörümüzü seçiyoruz. Biz Active Directory’ imizin yedeğini alacağımız o yüzden AD Sunucumuzu seçiyoruz ve altda bulunan System Protection‘ dan System State‘ imizi işaretliyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Data Protection Method penceresinde oluşturacağımız Protection Goup’ umuzun adını belirliyoruz. Alk kısımda ise yedekleme yapacağımız verinin Tape‘ emi yoksa Disk‘ emi alınacağını belirliyoruz. Ben disk’ e alacağımdan Disk‘ i seçiyorum.

Specify Short-Term Goals penceresinde alınan backup’ ın kaçgün saklanacağını belirlemeliyiz, bu süreyeyi Retention range kısmından belirliyoruz. Alt kısımda gördüğünüz Express Full Backupkısmından full backup’ ın hangi günlerde ve saat kaçta alınacağını belirliyoruz. Bunlarıda ayarladıktan sonra Next ile devam ediyoruz.


Review Disk Allocation penceresinde belirlediğimiz disk’ in üzerine alacağımız backup’ ın nekadar yer tutacağını bize gösteriyor. Eğer gerektiğinde bu diskte bulunan boş alanın otomatik olarak büyümesini istediğim içinAutomatically grow the volumes‘ ı işaretliyorum.

Replica Creation Method penceresinde backup alınacak olan klasörün kopyasını nezaman çıkartacağını belirliyoruz. Gördüğünüz üzere üç farklı seçenek bizlere sunulmuştur. Otomatik olarak şimdi, bizim belirlediğimiz saat ve tarih de veya manually olarak alabilmekteyiz. Biz şimdi oluşturulmasını istiyoruz. O yüzden Now‘ ı işaretliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Consistency Check Option penceresinde Yedek alınacak olan dosyanın aslına uygunluğunu kontrol etmesini istiyoruz o yüzden gördüğünüz kutucuğu işaretliyoruz. Eğer bunu uyumluluğu kontrol işlemini belirlediğiniz bir sürede yapmasını istiyorsanız alt’ daki kutucuğuda işaretleyip bir scheduleoluşturabilirsiniz. Protection Group oluşturulduğu sırada uyumluluk kontrolünü yapacaktır. Next ile devam ediyoruz.

Summary penceresinde şuana kadar yapmış olduğumuz işlemlerin bize özetini göstermektedir. ArtıkProtection Group‘ umuz hazır. Create Group diyerek oluşturma işlemimizi başlatıyoruz.

Status penceresinde Protection Group‘ umuzun başarılı bir şekilde oluşturulduğu bize söylüyoruz.Close diyerek bu pencereyi kapatıyoruz.

Artık Active Directory imizin yedeğini almaya başlamış oldu DPM Sunucumuz bu işlemden sonra Replication işlemini gerçekleştirmekte olacaktır.

Önemli not : Tabiki Active Direcoty Sunucumuzda Windows Server Backup Feature’ ımızın kurulmuş olması gerekmektedir. DPM Sunucumuzda Protection Group’ umuzu başarı ile oluşturduk. Replikasyon işlemi devam ederken Active Directory Sunucumuza bakarsak karşımıza Windows Server Backup çıkacaktır ve burada Active Directory’ mizin yedeğinin alınmaya başladığını göreceğiz. Bu yedek alınma işlemi tamamlandıktan sonra…

DPM Sunucumuza geri dönüyoruz ;


Görüldüğü üzere System State‘ in backupı alınmış ve Reclication işlemimiz tamamlanmış olduğunu görüyoruz.

Artık Active Directory mizin yedeğini almış olduk. Active Directorymizde karşılaşacağımız herhangi olumsuzlukda elimizde bulunan yedeği ile recovey işlemimizi gerçekleştiriyor olabileceğiz. Görüldüğü üzere System Center Ailesini DPM ürünü ile bir çok önemli sunucumuzun ve verilerin yedeklenme işlemini gerçekleştire biliyoruz. Tabiki DPM ürünü kullanımında dikkat edilmesi gereken konulara özen göstermeliyiz.