Merhaba arkadaşlar bu makalemizde daha önceden almış olduğumuz Active Directory backupımız ile restore işlemi gerçekleştireceğiz. Active Directory’ miz de oluşan bir sorun olarak bazı kullanıcılarımız silindi ve bu kullanıcılarımızı tekrardan restore işlemi ile geri getireceğiz.

Daha öncede zaten AD Yedek Protection Group’ umuzu oluşturmuştuk. Bu protection group’ umuz sayesinde restore işlemimizi yapacağız.

İlk olarak;

DPM Administrator Console‘ umuzdan sol barda bulunan Recovery butonumuza tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi Browse kısmında Recoverable Data altında gördüğünüz gibi Mevcut Domainimiz bulunmakta ve alt sekmelerinde System Protection kısmına kadar geliyoruz.Recover Points kısmında tarih olarak en son oluşturulan geri yükleme noktasını görmekteyiz. Bu kısımda daha önce oluşturulan bir geri yükleme noktası bulunuyorsa o tarihede yükleme yapabilirsiniz. Şimdi üst menüde bulunan Recovery butonu na tıklıyoruz.

Review Recovery Seletion penceresinde recovery işlemi ile ilgili olarak özet bilgiler bizlere gösteriliyor. Next ile devam ediyoruz.

Recovery Type pencresinde recovery işlemi için bir network path‘ i kullanacağımızdan dolayı ilk seçeneğimizi işaretliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Specify Destination penceremizde oluşuturulan backup’ ın bir kopyasını belirlemiş olduğumuz bir network path’ ine açacağız. Bunun için Browse‘ a tıklıyoruz ve açacağımız lokasyonumuzu belirliyoruz ve OK diyerek onaylıyoruz Lokasyonumuzu belirledikden sonra Next ile devam ediyoruz.


Specify Recovery Options penceresinde recovery işleminde varolan backup’ ın bir kopyasınımı oluşturulacağı yoksa üzerine tekrardan mı yazılacağını belirliyoruz. Restore Security kısmında var olan güvenlik ayarlarını uygulamasını istiyoruz. Alt kısımda gördüğünüz üzere alt kısımda bulunan Notificationpenceresinden isterseniz recovery işlemi bittiğinde belirlediğiniz bir e-mail adresine bilgilendirme maili göndermesini ayarlayabilirsiniz. Yapımız dan SAN bulunmadığından dolayı bişey değiştirmeden Next ile devam ediyoruz.


Summary penceresinde recovery işlemini belirlediğimiz klasöre yapacağız. Bu işleme dair bize özet bilgi sunulmakta. Artık Recover butonuna basarak işlemimizi başlatıyoruz.

Recovery işlemimizi tamamladık bu pencereyi Close diyerek kapatıyoruz.

Önemli : Burada recovery yaptığımız klasörümüzün paylaşıma açık olması gerekmektedir. Bu network path’ imiz olarak belirlediğimiz klasörümüzün üzerine Security ayarlarında yetkilendirmede Everyone – Read hakkı tanımlamış olmalıyız.

Active Directory’ mizi restore edeceğiz artık…

Bilindiği gibi Active Direectory’ mizi restore etmemiz için Directory Service Restore Mode da açılmalıdır.

Active Directory mizin bulunduğu sunucumuzda Advanced Boot Options ekranımızı açtıktan sonra Directory Services Restore Mode‘ a gelerek restore mode da başlatıyoruz. Tabikide sunucumuz Domain Admin hesabıyla açamayacaksınız. Active Directory kurulurken belirlediğimizDSRM restore mode şifremizle login olacağız.

Sunucumuz restore mode da açıldıktan sonra Server Backup programımızı çalıştırıyoruz. Getting Started penceresinde backup’ ımız SCDPM Sunucumuzda olduğu için A backup stored on another location‘ ı işaretliyoruz ve Next ile ilerliyoruz.

Specify Location Type pencresinde Remote shared folder‘ ı işaretleyerek recovery dosyalarımızın bir network path inde bulunduğunu ve burada çekeceğini göstereceğiz Next ile devam ediyoruz.

Remote Folder penceremizde recovery dosyalarımızın nerede durduğunu göstereceğiz ki restore işlemi yapılırken dosyaların nerede olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bu işlemide yaptıktan sonraNext ile ilerliyoruz.

Select Backup Date penceresinde alınan backup’ ın tarihi ve oluşturulan geri yükleme noktası bizlere sunulmaktadır. Bu işlemide Next diyerek geçiyoruz.

Select Recovey Type penceresinde neyi restore etmeyi istediğimizi belirlemeliyiz. Biz Active Directory mizi restore edeceğimizden System State‘ i işaretliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Select Location ffor System State Recovery penceresinde bulunan ayarlamalar bizler için önemlidir. Biz orijinal lokasyonuna recovery işlemi yapacağız oyüzden Orijinal Location‘ ı işaretliyoruz. Burada bulunan Perform an authoritative restore of Active Directory fileskutucuğu yapımızda önem arz etmektedir. Yapımızda tek bir domain bulunuyorsa işaretlemeniz gerekmez fakat organizasyonumuzda birden fazla domain controllerımız varsa işaretlenmelidir. Çünkü restore işlemi yapıldıktan sonra diğer domain controller larımızla replikasyon yapacağından işaretlenmesi gerekir.Bu pencereyide Next diyerek geçiyoruz.

Karşınıza gelen iki adet uyarı olacaktır. Bu uyarılar recovery işleminin bir remote shared folder path‘ inden yapılacağını bizlere söylemektedir. Bu uyarıları onaylıyoruz ve restore işlemi başlatıyoruz.

Recovery işlemimizi tamamladığını görüyoruz. Fakat reovery işlemimizin tam olaraka tamamlanması için bizden sunucumuzu tekrardan başlatmamız gerektiğini söylüyor. BizdeRestart butonuna basarak sunucumuzu tekrardan başlatıyoruz.

Domain Controller sunucumuz açıldığında Active Directory mizin restore işleminin başarılı bir şekilde yapıldığı uyarısını veriyor. Bu ekranda ENTER diyerek bu pencereyi kapatıyoruz.

Artık Active Directorymizde silinmiş olan Kullanıcılar adındaki Organzation Unit’ imizi içerisindeki Account lar ile geri geldiği göryoruz.

Böylelikle DPM Sunucumuz ile almış olduğumuz backup ‘ ımızdan Active Directory mizin restore işlemini gerçekleştirmiş olduk.