Merhabalar bu makalemde System Center Ailesinin ürünü olan Virtual Machine Manager ürününün kurulumunu gerçekleştireceğiz. Şu günlerde çoğu şirketin maliyetin azaltılması için ve ihtiyacımız doğrultusunda fiziksel kaynağımızı istediğimiz kadar mantıksal olarak bölerek sunucu verimliliğini artırma işlemini gerçekleştiririz. Artık büyük şirketlerin sunucularının bir çoğu sanallaştırılarak gerek maliyet gerekse veri güvenliği için yapılan ve aslında bir nevi Sunucu yedeğinin felaket anlarında yedek oluşturduğumuz bir sistemdir.

Piyasada Sanalaştırma için kullanılan yazılımlar arasında en çok bilinen iki ürün olan Vmware ve Microsoft’ un Sanallaştırma için geliştirdiği Hyper-V en çok kullanılan ve bilinen sanallaştırma yazılımlarıdır.

Microsoft’ un Bu sanallaştırılmış sunucularımızın yönetilmesi için çıkarmış olduğu System Center Virtual Machine Manager 2012 ürünü ile var olan Sanal Sunucularımızı tek bir merkezden yönetebilmemizi sağlamaktadır.

Tabiki SCVMM 2012 ürünü için belli başlı Donanımsal ve Yazılımsal bazı gereksinimler bulunmaktadır.

System Center Virtual Machine Manager kurulumunu yapacağımız sunucumuzun yazılımsal gereksinimlerini;

  1. Windows Server 2008 R2 Standard, Enterprise, yada Datacenter sürümü kurulu olamalıdır.
  2. Windows Remote Management (WinRM) 2.0
  3. Windows Server 2008 R2 Dil ayarlarını da English olarak yapılandırılmalıdır.
  4. Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1 (SP1)
  5. Windows Automated Installation Kit (AIK) for Windows 7
  6. SQL Server 2008 R2 Standard, Enterprise yada Datacenter Üzerine az Service Pack 1 Service Pack 2
  7. Internet Information Service (IIS) kurulumunun yapılı olması gerekmektedir.

Artık kurulumumuza geçelim,

İlk olarak SCVMM 2012 ile beraber gelen yeni özelliklerden biri Cluster olarak yapılandıra biliyor olmamızdır. Cluster yapmamızın en önemli sebebi bir SCVMM – 1 sunucumuz düştüğü zaman diğer SCVMM – 2 sunucumuzun database ile bağlantısını devam ettirerek işleyişi sürdürebilmek. Tabikide SCVMM Database erişimini gerçekleştirmek için bir anahtar sayesinde iletişimi geçerler. Bu yöntem Distributed Key Management yöntemini kullanır.

İşte bu bizler için önem arz eden bir durumdur. Eğer SCVMM Sunucularımızda biri düşerse ve bu Anahtar AD’ de bulunmuyorsa ayakda olan SCVMM Sunucumuz Database erişimi için kullandığı key’ i bulamıcak ve oda işlevini devam ettiremeyecekti. Bu sebepden dolayı bu anahtarı tutacağımız yer Active Directory’ mizdir.

Bunun için ADSI Edit konsolumuzu açıyoruz. Domain Controller’ ımızın içerisine yeni birContainer tanımlıyoruz. Yukarıda gösterdiğim gibi DC yapımızın üzerine sağ click yaparak Newdiyoruz.

Açılan Create Object penceresinde “container” seçerek devam ediyoruz.

Value kısmına oluşturacağımız container için bir isim belirliyoruz ve devam ederek SCVMM Container’ ımızı oluşturuyoruz.

Oluşturuduğumuz SCVMM Container’ ımızın üzerine sağ click yaparak Properties diyoruz.

Artık SCVMM Container’ ımız üzerinde yetkisi olan SCVMM 2012 Kurulumunu yapacağımız Sunucularımız ekliyoruz. Sunucumuzu ekdedikden sonra bu sunucmuza Full Control hakkı veriyoruz ve Apply diyerek yetkilendirme işlemimizi tamamlıyoruz.

Not : Buraya kadar yaptığımız işlemler organizasyonumuza SCVMM 2012 Cluster yapısı yapmak için kurulumda oluşturulacak olan Database erişimi için kullanılacak KEY’ in bulunacağı yeri AD’ de oluşturmuz olduk. İllaki Cluster olarak bir başka SCVMM 2012 kurmucaksanız bunu oluşturmaya bilirsiniz. Fakat Microsoft tarafından tavsiye edilen yöntem bu key’ in diğer SCVMM 2012 sunucularının ulaşabileceği bir yerde yapılandırılmasıdır.

Artık kuruluma geçelim…

SCVMM 2012 ürünümüzü kuracağımız sunucmuzda IIS, SQL Server 2008 R2, AIK for Windows 7gibi gereksinimlerin kurulumunu gerçekleştirdiğini farz ederek SCVMM 2021 kurulumunua geçiyorum.

Kurulum Iso’ muzu takıyoruz. Karşımıza gelen Kurulum penceresinde Install diyoruz.


SCVMM 2012 ile kurulumunu yapacağımız bileşenlerimizi belirliyoruz. Burada bulunan üç bileşen VMM yönetimi sağladığımız bileşenlerdir. İlki olan VMM Management Server : Hostlarımızı ve sanal makinarımızı yönetimi sağladığımız ana bileşinimizdir. VMM Consol : Bu bileşenlerin yönetimini sağlarken kullandığımız görsel arayüz bileşenimizdir. Son bilesen olan VMM Self-Service Console : Yönetimi Web Arayüz ile sağlamamızı sağlayan Web Arayüz Bileşenidir. Şimdilik Web Arayüz bileşeni kullanmayacağımdan dolayı yüklemeyeceğinden dolayı işaretlemiyorum. Siz yönetimi Web Arayüzünden de yönetecekseniz işaretleyebilirsiniz.

Product Registration İnformation penceresinde Name, Organization kısmını doldurduktan sonra Product key kısmına Lisans numaramızı giriyoruz. Eğer lisans numaranız bulunmuyorsa bişey girmeden devam edebilirsiniz böylece default olarak 180 gün ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Kurulum için gereken Lisans sözleşmemizi onaylıyarak devam ediyoruz.

Karşımıza gelen bu pencerede Microsoft’ un Müşteri Memnuniyeti Programına katılıp katılmak istemediğimizi belirledikden sonra devam ediyoruz.

Microsoft Update penceresinde Microsoft tarafında çıkarılan SCVMM 2012 ürünüm için Updateleri otomatik olarak almasını ve bildirmesini istediğimden dolayı ON olarak işaretliyorum. Off da diyebilirsiniz fakat bu önemli updatelerin alınmasında fayda vardır. Bu pencerede de işlemimizi yaptıktan sonra ilerliyoruz.

Yüklemenin yapılacağı lokasyonu belirliyoruz. Ben default olarak gelen lokasyonunu değiştirmiyorum. Altında görünen Free Space kısmında şuanda kurulum yapılacak lokasyondaki boş alanımızı bize göstermektedir. Kurulum lokasyonumuzuda belirledikden sonra devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Database Configuration penceresinde Server Name kısmına SQL Kurulu olan sunucumuz belirliyoruz. Port kısmında bişey yazmıyorum. Çünkü SCVMM 2012 Ürünümü SQL yüklü olan sunucuma yüklüyeceğim. Tabikide SQL Sunucunuz farklı bir sunucuda duruyorsa Port kısmına SQL ile iletişim kuracağı port’ u yazmalısınız. Use the following credentials kısmında SQL’ imizde Database oluşturmaya yetkili olan user account’ ımızın bilgilerini girmeliyiz.Instance Name kısmında database oluşturacağımız SQL’ imizin adını belirliyoruz. Database oluşturduğumuz kısımda Biz sıfır kurulum yapacağımızdan ve yeni bir database oluşturacağımız için New database diyoruz. Database ismimizi belirledikden sonra Next ile devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Configuration service account and distributed key management pencresinde SCVMM 2012 kurulumunu yapacağımız ve gerekli servisleri yönetmeye ve çalıştırmaya yetkili bir kullanıcı belirliyoruz. Eğer yapımızda bir DC varsa bu kullanıcının Local Administratorsgurubunda olaması gerekmektedir. Ben Domain Admin hesabımı giriyorum. Alt kısımda bulunanDistributed Key Management kısmını yukarıda bahsetmiştim sizlere Store my keys in Active Diretory kutucuğunu işaretleyerek oluşturduğum Container‘ ımı gösteriyorum ve Next ile devam ediyorum.

 

Karşımıza gelen Port Configuration penceresinde SCVMM 2012 bileşenlerinin kullandığı portları bizlere gösteriyor. Burada bir değişiklik yapmayacağım fakat kendi organizasyonunuza göre port’ ları değiştirebilirsiniz. Bu portları bir yere not etmeniz fayda var çünkü bu bileşenlerin sağlıklı çalışabilmesi için bu portları açmanız gerekmektedir. Kullanılan portlarımızıda gördükden sonra devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Library Configuration penceresinde iki seçenek bulunmaktadır. İlki yeni bir SCVMM Library’ si oluşturabilirsiniz veya daha önceden oluşturulmuş bir SCVMM Libraryniz varsa onuda gösterebilirsiniz. Ben yeni bir Library oluşturacağımdan ilki seçilidir. Default olarak gelen bu Share name ve lokasyonu kendinize göre düzenleyebilirsini. Bu ekranda bir değişlik yapmadan devam ediyorum.

Installation Summary penceresinde yükleme işlemi için belirlediğimiz konfigürasyonları bize özet olarak göstermektedir. Install diyerek kurulumumuz başlatıyoruz.

Kurulum işlemimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Close diyerek kurulum ekranımızı kapatıyoruz.

Artık SCVMM 2012 Sunucumuza bağlantı sağlayacağımı pencereye geldik. Bu kısımda bir kullanıcı adı yazmadan connect diyebilirsiniz veya kurulu esnasında belirlediğimizi kullanıcı bilgilerinide girebilirsiniz. Tercihinizi belirledikden sonra Connect diyoruz.

Evet arkadaşlar SCVMM 2012 Sunucumuza Sorunsuz olarak bağlandık. Artık üzerine Hostlarımızı ekleyerek hostlarımızın yönetimini nasıl sağlayacağımıza bakacağız bir sonraki makalemizde.

Bilindiği üzere Micrsoft’ un System Center Ailesinin bir ürünü olan Virtual Machine Manager 2012 Sanallaştırılmış sunucularımızın ve sanallaştırdığımız istemcilerin yönetilebilmesini tek bir merkez noktadan bizlere sağlamaktadır. Böylelikle Sanallaştırmalarımızın bulunduğu sunucuya Login olmaktansa System Center Virtual Machine Manager 2012 ürünü ile bütün işlemlerimizi sanal sunucularımız üzerinde yapabilmekteyiz.