erhabalar daha önce kurulumunu yaptığımız SCVMM 2012 Sunucumuzun üzerine sanallaştırdığımız sunucularımız bulunduğu Hyper-V Sunucumuzu ekleyeceğiz. SCVMM 2012 üzerine bu sanallaştırılmış sunucularımızı tutan fiziksel sunucumuzu dahil ederek Sanallaştırdığımız Sunucularımızı ve İstemcilerimizi yönetimini sağlayacağız.

Artık SCVMM 2012 üzerine Hyper-V sunucumuzu ekliyelim…

Yönetim konsolumuzu açtıktan sonra sol barda bulunan Fabric kısmına geliyoruz. Üst kısımda bulunan (+) Add Resources kısmında veya Fabric içerinde Servers‘ ın içinde bulunan All Hostsüzerine gelerek sağ click yapıyoru. Gördüğünüz gibi SCVMM ürünü ile Hyper-V, Citrix ve VmwareHostları ekleyebiliyoruz. Biz Hyper-V hostu ekleyeceğimizden dolayı Add Hyper-V Hosts and Cluster diyoruz.

Indicate the Windows Computer Location penceresinde karşımıza dört seçenek gelmektedir. Bizim Hyper-V Sunucumuz Domain’ imize dahil olduğundan dolayı Windows Server computers in a trusted Active Directory domain‘ i işaretleyerek devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Credentials kısmında discovery işlemi ve agent kurulumu için yetkili bir kullanıcı oluşturacağız. Bu yüzden Browse butonuna basıyoruz.

İşlemi gerçekleştirecek account‘ ımızı seçtiğimiz kısıma geldik biz Create Rus Ac Accountbutonuna basarak yetkili bir kullanıcı oluşturacağız.

Karşımıza gelen bu pencerede artık discover ve agent kurulumu işlemini yapacak olan kullanıcı hesabımızı tanımlıyacağız. Bu kullanıcımızın adını ve açıklamasını belirledikden sonra bu işlemi yapacak kullanımız Domain Admin grubuna dahil olan bir account olmalıdır. Aksi takdirde agent kurulumunu gerçekleştiremeyecektir. Bu yetkili Account’ un bilgilerinide girdikden sonra OK diyerek kullanıcımız Run As Account‘ ımızı oluşturmuş olacağız.

Artık Discovery ve Agent yükleme işlemlerini gerçekleştirecek kullanıcımızı oluşturduk. Rus As Account kısmına gelerek bu yetkili kullanıcımızı seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Discovery Scope penceresinde Specify Windows Server computers by names‘ i seçiyoruz. Alt kısımda bulunan Computer Name kısmınına discover edilecek olan SunucumuzunAdını, IP adresini, ve MAC adresini yazabilirsiniz. Eğer Host olarak birden fazla Hyper-V Sunucusu eklenicek ise İlk sunucumuzun adını yazdıktan sonra Enter tuşuna basarak bir alt satıra diğer Hype-V Sunucunuzun adını yazabilirsiniz. Discovery edilecek sunucumuzu belirledikden sonra Next ile devam ediyoruz.

Target Resources penceresinde belirtdiğimizi Hyper-V sunucumuzu buldu. Sunucumuzu seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Host Settings penceresinde Host olarak eklenecek olan sunucumuzun hangi lokasyona ekleneceğini belirliyoruz Host Group kısmında sadece All Hosts çıkacaktır. Bunun sebebi Host Grupları oluşturmadığımızdan dır. Siz kendinize göre host grupları oluşturabilirsiniz. All Hosts‘ u seçtikden sonra Next ile devam ediyorum.

Summary kısmında yapılacak olan işlemleri bize özet olarak gösteriyor. Finish diyerek Host ekleme işlemimizi tamamlıyoruz.

Finish dedikden sonra karşımıza gelen Jobs penceresi şuana kadar hangi işlemler yapıldı, başarılımı yoksa başarısızmı oldu onun bilgilerini bize göstermektedir. Görüldüğü gibi ilk olarak Bir Run As Account kullanıcısı oluşturmuştuk başırılı bir şekilde oluşturulmuş ve şuandada Host ekleme işlemimizin yapıldığını görüyorsunuz.

Görüldüğü üzere Hyper-V Sunucumuzu SCVMM 2012 Sunucumuza host olarak eklemiş bulunmaktayız. Artık Hyper-V Sunucumuzu ve üzerinde bulunan bütün sanal sunucularımızı SCVMM 2012 ürünümüz ile istediğimiz şekilde yönetebiliriz.