Merhabalar SCVMM ürünümüz sahip olduğu roller den bir tanesi de Library (kütüphane) rolüdür. Bu rol sanal sunucularımızın yönetimi, ihtiyaçları ve kurulumları için gereken ISO, Image, Programlar,PowerShell Scriptleri, Şablonlar ve Profiller gibi gerekli dosyalarımızı her an kullanabilmek için oluşturmamızı sağlayan bir rol’ dür. SCVMM 2012 ile Library Server yapılandırmasını yaparken eğer ortamımızda bir File Server bulunuyorsa File Server’ ımızıda SCVMM ile Library Server olarak yapılandırabiliriz.

Artık SCVMM 2012 Sunucumuz için bir Library Server oluşturalım…

Manager Konsolumuzu açtıktan sonra sol bar da bulunan Library‘ e geliyoruz. Librarye geldikden sonra üst menüde bulunan Add Library Server butonu na basıyoruz.

Karşımıza gelen Enter Credentials hatırlarsanız daha önceki makalemde yetkili kişi oluşturmuştuk isterseniz Use an existing Run As account kısmını işaretleyerek Browse‘ dan oluşturmuş olduğumuz yetkili kişiyi ekleye bilirsiniz. Enter a user name and password‘ ü seçerekDomain Admin yetkisi olan bir user bilgilerini girebilirsiniz. Yetkili kullanıcımızıda belirledikden sonra Next ile devam ediyoruz.

Select Library Servers penceresinde Library Server olarak oluşturacağımız yani gerekenISO,Image gibi dosyalarımızın barınacağı sunucumuzu belirliyeceğiz. Domain kısmına Library Server olarak yapılandıracağımız sunucumuzun dahil olduğu domail alanını giriyoruz. Computer Name kısmına ekleyeceğimiz sunucumuzun ismini giriyoruz ve Add diyerek bu sunucumuzu Library Server yapacağımız için ekliyoruz. Tabiki Search diyerek ekleyeceğimiz sunucularımızı farklı kriterlerine göre aratarak bulma imkanımızda bulunmaktadır.

Sunucumuzu seçtikden sonra Next ile devam ediyoruz.

Add Library Shares penceresinde Library Server olarak yapılandıracağımız sunucumuzun üzerinde bulunan paylaşıma açılmış klasörü gürüyoruz. Anlıyacağınız oluşturacağımız bu librarylerin paylaşıma açılmış olması gerekmektedir. Kullanacağımız paylaşımımızı seçtikden sonra devam ediyoruz.

Summary kısmında ekleyeceğimiz oluşturacağımız Library Server içerine eklenecek paylaşımı görüyoruz.

View Script butonu na basarak yaptığımız bu işlemin PowerShell Script haline görebilirsiniz.Add Library Servers butonuna basarak Library’ mizi oluşturuyoruz.

Jobs ekranında gördüğünüz üzere Library Server yapılandırmamızı sorunsuz bir şekilde tamamladık.

Library Server yapılandırmamızı gördük. Library Server’ ımıza sonradan farklı paylaşımlar ekleyebilirsiniz. Böylelikle sanal sunucularımıza ihtiyaç duyulduğu anda gereken bütün yazılımları, Imageları ve ISO lar gibi dosyaları ekleyerek gerektiğinde bu sanal sunucularımızı konfigüre etmek için elinizin altında olmuş olur.