Merhabalar bu makalemde Sanal Makinalarımız üzerine Library’ de bulunan ISO dosyalarımız ile İşletim Sistemi kurulumunu gerçekleştireceğiz. Sıfırdan oluşturduğumuz bu sanal makinalarımızın üzerine işletim sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirmeliyiz ki faaliyete geçirebilelim. Tabikide bu Sunucularımıza kurulum yapmamız için kurulum DVD’ lerimiz veya hazır ISO kalıplarımızın mount edilmesi gereklidir.

Bunu ISO dosyalarımızı mount etmek için ilk yapmamız gereken,

VMM Konsolumuz dan oluşturmuş olduğumuz sanal makinamızın üzerinde sağ click yaparakProperties diyoruz.

Sanal Makinamıza ait bütün özellikler yapacağı işlemleri yani herşeyi burada bulabilirsiniz. AçılanProperties penceresinde Hardware
Configuration kısmına geliyoruz.

Burada Sunucumuzun donanımsal olarak sahip olduğu bütün özellikleri görebilirsiniz. IDE Devices kısmında Virtual DVD drivers kısmına geliyoruz. Bu kısımda Physical CD or DVD Drive kısmında fiziksel sürücüden mi çalışacağını yoksa Library‘ de bulunan ISO dosyasından mı kurulacağını belirleyebilirsiniz. Ben Library’ de oluşturduğum ISO dosyasında kuracağım o yüzden Existing ISO image file kısmını işaretliyorum ve Browse diyorum.

Açılan Select ISO penceresinde Library de bulunan Windows 7 Ultimate ISO‘ mu ekliyorum veProperties penceremi OK diyerek kapatıyorum.

VMM Konsolumdan Sanal Makinamın (Updating..)Update edilerek sanal DVD sürücüsü ne bu Windows 7 ISO dosyamın mount edildiğini gösteren işlemin tamamlanmasını bekliyorum.

Sanal Makinama ISO dosyamın mount işlemi tamamlandıktan sonra Power On diyerek sanal makinamı çalıştırıyorum.

Sanal Makinam Running durumuna geçtinde sonra üzerine sağ click yaparak Connect or Viewkısmına gelerek Connect Via Console diyerek görsel arayüzden sanal makinama bağlanıyorum.

Gördüğünüz gibi bundan sonraki adımlar kendinize göre yapacağınız standart İşletim Sistemi kurulumu adımlarıdır. Bu kısımda normal kurulu adımlarımızı uygulayarak kurulum işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Gördüğünüz üzere kurulum işlemimizi gerçekleştirdik ve Sanal Makinamız kulanıma hazır duruma geldi.

Evet arkadaşlar Sanal Makinalarımıza Library mizde bulunan ISO dosyalarımız ile nasıl kurulum yapabileceğimizi görmüş olduk.