Merhaba arkadaşlar daha önceki makalemde sizlere örnek bir sunucu kullanarak template oluşturma işlemini gerçekleştirmişdik. Şimdi bu oluşturulan VM Template imizden Sanal Makine oluşturma işlemini gerçekleştireceğiz.

Artık VM Template imizden yeni bir sanal makine oluşturma işlemin geçelim…

VMM Konsolumuzdan Hyper-V Hostumuzu seçtikden sonra gördüğünüz üzere AD-Server 2008 R2adında bir sunucumuz zaten var. Şimdi ise bir sunucu daha oluşturacağız. Hyper-V Hostumuzu seçiyoruz ve üst menüden Create Virtual Machine diyoruz.

Select Source penceresinde VM Template imizi hazırlamıştık daha önceden o yüzden ilk seçeneğiUse an existing virtual machine. VM Template or Virtual Hard Disk seçeneğini işaretliyoruz.Browse diyoruz.

Açılan Select Virtual Machine Source pencresinde önceden oluşturmuş olduğumuz VM Template imizi belirledikden sonra OK diyerek kullanacağımız şablonu alıyoruz.

Kullanacağımız Server 2008 R2 Template imizi belirleyerek devam ediyoruz.

Virtual Machine Identity penceresinde oluşturacağımız sanal makinamıza bir isim ve açıklama giriyoruz. Ben bu sanal makinamı DNS Server olarak kullanacağımdan ismini ona göre veriyorum.

Configure Operating System penceresinde daha önceden nasıl düzenleme yapacağınızı göstermiştim, gerekli konfigürasyonları yaptıkdan sonra Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

Select Destination penceresinde oluşturacak olduğumuz sanal makine’ nın oluşturulacağı yeri belirlediğimiz kısımdır. Sunucumuzun konumlandıracağı yer bir Hyper-V Hostum bu yüzdenPlace the virtual machine on a host seçeneğini işaretleyerek devam ediyorum.

Select Host penceresinde oluşturduğumuz bu sanal makinanın hangi Sanallaştırma Sunucumuz üzerinde duracağını belirliyoruz, Hyper-V Sunucuma oluşturacağımdan sunucumu seçtiğimdeDetails kısmında Hyper-V Sunucum hakkında bilgileri gösteriyor. Üzerine oluşturacağım sunucumu seçiyorum ve devam ediyorum.

Configure Setting penceresinde oluşturacağımız sanal makinamızın dosyalarının nereye koyacağını belirliyoruz. Dilerseniz farklı depolama alanlarınız varsa onlara da konumlandırabilirsiniz dosyalarınızı.Operating System Settings kısmında oluşturacağımız bu sunucumuza Computer Name kısmında Sunucumuzun adını belirliyoruz ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra devam ediyoruz.

Select Networks pencresinde Sanal Makinamıza ait bir network kartı var fakat Not Connecteddurumda. Bu kısımda hangi networkleri kullanıcaksa belirleyebilirsiniz. Ben Network kartlarını sonradan ekleyeceğim için bir değişlik yapmıyorum ve devam ediyorum.

Add Properties pencresinde sanal makinamıza kuracağımız İşletim Sistemini, Eğer Sanallaştırma Sunucumuz kapandığında ne yapacağı veya Sanallaştırma Sunucumuz açılacağında ne yapacağını belirlediğimiz kısımdır. İlk Seçenek olan Action to take when the virtualization server startskısmında fiziksel sunucumuz açıldığı zaman Sanal makinamızın ne yapacağını belirliyoruz. Ben Sanal Makinamın hiçbir zaman otomatik olarak başlaması istemediğimden Never automatically turn on the virtual machine diyorum.

Delay Start up kısmı otomatik olarak başlamasını istemediğimden dolayı pasif durumda. Fakat Otomatik olarak başla seçeneğini seçseydim aktif olacaktı ve Delay Start up kısmında Hyper-V Sunucum başladıktan kaç saniye sonra başlatılacağını belirleye bilirsiniz.

Action to take when the virtualization server stops kısmında fiziksel sunucumuz kapandığında sanal makinamızın ne yapacağını belirliyorum.

Performance and Resource Optimization kısmında Sanal Makinamız için dinamik optimizasyon işlemini yapmasını istemiyorsak Exclude virtual machine from optimization action kutucuğunu işaretliyoruz ve devam eiyoruz.

Summary penceresinde Sanal Makinamıza ait bilgileri hangi Sanallaştırma Sunucumuz üzerinende barındırılacağı dosyalarının hangi lokasyonda duracağı ve hangi işletim sistemini kullanacağı bilgilerini görüyoruz. View Script butonuna basarak yaptığımız bütün işlemlerinPowerShell komut satırı ile yapmasını istersek açılan text dosyasında kopyalarak PowerShell konsolumuzdanda yapabiliriz. Artık Create diyerek Sanal Makinamızı oluşturuz.

Sanal Makinamızı oluşturma ya başladık artık…

Jobs kısmına geldiğimizde şuanda yapmakta olduğu işlemleri bu işlemlerin hangi sırada yapılacağını ve oluşturma işleminin hangi aşamada olduğunu görüyoruz. Create işlemi bittiğinde oluşturduğumuz sanal makinamıza bakıcaz.

Evet arkadaşlar oluşturma işlemimiz tamamlandı ve yeni oluşturduğumuz Server 2008 R2 Sunucumuzu başlatarak sorunsuz çalıştığını görüyoruz.

Böylelikle oluşturmuş olduğumuz VM Template’ lerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Sanal Makinalar oluşturabildiğimizi gördük. Oluşturduğumuz bu VM Template lerinde birden fazla ve çok kısa bir sürede bir çok sanal makine oluşturabiliyoruz.