Merhabalar bu makalemde sizlere SCVMM 2012 ürünü Local Agent kurulumu işlemini gerçekleştireceğiz. Neden lokal agent yükleme işlemini gerçekleştiririz ? Domain’ e dahil olmayan fakat aynı network üzerinde bulunan Hostlarımızı (Hyper-V, Vmware ESX, Citrix) SCVMM yönetimimiz içerisine dahil etmek için Local Agent kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekir. Local Agent kurulumunu sadece domain dahil olmayan Hostlarımız için yaparız. Yani domain’ e dahil hostlarımıza bu işlemi yapmamıza gerek yok.

Artık Agent kurulumumuza başlayalım…

SCVMM 2012 kurulum DVD’ mizi başlattıktan sonra karşımıza gelen kurulum penceresindeOptional Installations kısmında gördüğünüz Local Agent linkine geliyoruz.

Kuruluma başlıyor bu pencerede next diyerek devam ediyoruz.

Kurulum için gereken Lisans sözleşmemizi okuduktan sonra kabul edip devam ediyoruz.

Destination Folder penceresinde kurulumun hangi lokasyona yapılacağını belirliyoruz. Ben bir değişiklik yapmıyorum default gelen lokasyonunda bırakıyorum ve Next ile devam ediyorum.

Karşımıza gelen Security File Folder penceresi host ekleme işleminde bizler için önem arz ediyor . Yukarıda bulunan This host is on a perimeter network kutucuğunu işaretliyoruz. Security file encryption key kısmına bir şifre veriyoruz. Bu şifre host ekleme esnasında bizlere gerekecektir.Export security file to kısmında içeriği encrypt edilmiş bir şifreli text dosyası üretecektir,
Change diyerek bu içeriği encrypt edilmiş text dosyasını nereye export edeceğini değiştirebiliriz . Host eklenirken bu text dosyasınıda isteyecektir.

Use a CA signed certificate for encrypting communications with this host seçeneğini seçerseniz şifrelenmiş bir sertifikada kullanabilirsiniz. Yukarıdaki gibi ayarlamamızı yaptık ve devam ediyoruz.

Host network name penceresinde SCVMM Sunucumuz ile iletişime geçmek için Bilgisayar Adınımı kullanıcağız yada IP Adresimi kullanacağız onu belirliyoruz. Ekleyeceğimiz hostumuz domainde olmadığından isim çözme servisleri isimi çözmeye bilir. Bu yüzden Use IP Address işaretlenerekagent kurulumu yaptığımız sunucumuzun IP Adresini verdikden sonra next diyerek devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Configuration Settings pencresinde VMM Agent’ ımızın SCVMM Sunucumuz ile iletişim kuracağı portlar bulunmaktadır. Default olarak gelen 5986 ve 443 portu dur. SCVMM kurulumu sırasında bağlantı ve dosya transfer portlarında bir değişiklik yapmadıysanız default olarak gelen bu portlar geçerlidir fakat değişiklik yaptıysanız bu portlarıda ona göre değiştirmelisiniz. Ben bir değişikli yapmadan Next ile devam ediyorum.

Gereken ayarlamaları yaptık artık Install diyerek agentımızı kurmaya başlıyoruz. Agent kurulumumuzu tamamladıktan sonra SCVMM Sunucumuza dönerek agen yüklediğimiz hostumuzu ekleyelim.

VMM Konsolumuzdan VMs and Services kısmına gelerek All Hosts‘ un üzerine sağ click yapıyoruz.Add Hyper-V Hosts and Clusters seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza gelen Resource location penceresinde ekleyeceğimiz host’ umuzun domain yapımıza dahil olmadığından Windows Server Computers in a perimeter network seçeneğini işaretliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Target Resources kısmında ekleyeceğimiz hostumuzun bilgilerini giriyoruz. Agent kurulumundaUse IP Address seçeneğini seçtiğimizden dolayı hostumuzun IP adresini Computer name kısmına yazıyoruz. Encryption Key kısmında agent kurulumunda belirlediğimiz şifreyi giriyoruz. Security file path kısmında agent kurulumunu yaparken export ettiğimiz encrypt edilmiş olanSecurityFile.txt‘ mizi gösteriyoruz. Host group kısmında oluşturduğumuz host grubumuz bulunmadığından All Hosts seçiyoruz ve Add diyerek yeni hostumuz ekliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Summary penceresinde ekleyeceğimiz hostumuz hakkında bilgi veriyor bu pencerede Finishdiyerek hostumuzu ekleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

Artık domainimize dahil olmayan Sanallaştırma Hostlarımızı SCVMM Yönetimimize nasıl dahil edebileceğimizi öğrenmiş olduk. Bu sayede hostlarımızı Local Agent yükleyerek yönetimimize dahil edebiliyoruz.