Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012Self Service Portal kullanımı için gereken bir yapıyı yani Cloud yapısının oluşturulmasını anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi Self Service Portalı üzerinde işlem yapabilmemiz için SCVMM 2012 ile bir Cloud yapısı oluşturmamız gerekmekte. Bizde Sanallaştırma hostlarımızı ve üzerinde bulunan virtual machine lerimizi yönetmek ve gereken işlemleri yapabilmek için bir Cloud yapısı oluşturacağız.

VMM Konsolumuzu açtığımızda VMs and Services başlığına geliyoruz. Gördüğünüz üzere Cloudskısmında istediğiniz kadar cloud yapısı oluşturabilirsiniz. Cloud yapısını oluşturmak için artıkCreate Cloud butonuna geliyoruz.

Karşımıza gelen General penceresinde oluşturacağımız bu cloud yapımıza bir isim ve yapısı hakkında açık bilgi vermesi için Description kısmına bir açıklama yazıyoruz ve devam ediyoruz.


Resources penceresinde kaynak olarak içerisinde bulunacak host gruplarımızı belirliyoruz. Bizim hyper-v hostumuzu bir grup oluşturup içerisine taşımamıştık o yüzden sadece All Host Grubu gözükmekte bizde All Hosts grubumuzu seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Library kısmına gelene kadar toplam dört adımda işlem yapmadan ilerdim isterseniz size bunlardan biraz bahsedeyim.

Logical Networks kısmı fiziksel alt yapımızda bulunan networkleri dahil etmek istersek buradan logical networkleri ekleye biliyoruz. Ben fiziksel altyapımda bulunan networkleri dahil etmek istemediğimden devam ettim.

Load Balancers kısmıda load balancer oluşturduysanız kullana bilirsiniz. Ben bir load balancer oluşturmadığımdan devam ettim.

VIP Profiles kısmı oluşturduğumuz VIP Templatelerimiz var ise ekleye biliriz.

Storage kısmında eğer yapımıza dahil ettiğimiz storage’ larımız bulunuyorsa bu storage ları ekleyebilirsiniz ben yapıma bir storage dahil etmediğimden devam ediyorum.

Library penceresinde bir kütüphane ekleye bilirsiniz. Ben bir library ekleyeceğimden Browsediyorum.

Karşımıza gelen Select Destination Folder penceresinde yapımızda var olan library leri ve içerisinde bu kütüphanelere dahil edilmiş library path leri bulunuyor. Ben “F” diskimi librarye dahil etmiştim. Cloud yapımım librarysi olarak “F” path imi işaretliyorum OK diyerek onaylıyorum.

Library penceresinde tekrardan devam ediyorum. Add diyerek bir veya istediğiniz kadar kütüphanede paylaşıma açılmış başka folderlarıda dahil edebiliriz. Ben iki tane daha folderişaretliyorum ve OK diyerek onaylıyorum.

Artık Library penceresinde Stored path’ imizi ve paylaşıma açtığımız folder larımızıda ekledikden sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Capacity penceresinde kaynağımızın kapasitesini belirlediğimiz kısımdır. Kapasitesi açısından gördüğünüz gibi sanal makine sayısı, Sanal işlemci sayısı, RAM, Depolama kapasitesi gibi özellikleri ayarladığımız pencerededir. Burada Use Maximum altında bulunan kutucukları işaretleyerekUnlimited duruma getirdim tabi kutucuklardan checkleri kaldırarak kendinize göre kapasiteler üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Capability Profiles penceresinde Cloud yapımızda hangi tip sanallaştırma hosts larımızın bulunacağını beliliyoruz. Görüldüğü üzere üzerinde üç tip sanallaştırma hostlarını (Hyper-V, Vmware ESX ve Citrix XEN) desteklemekte. Benim yapımdaki Sanallaştırma Sunucularımın Hyper-V olduğundan dolayı Hyper-V yapısını işaretliyorum ve devam ediyorum.

Summary penceresinde oluşturacağımız cloud yapımızın üzerinde yaptığımız ayarların özetini göstermektedir. Finish diyerek Cloud yapımızı oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Jobs penceresinde yeni Cloud yapımızın sorunsuz oluştuğunu görüyoruz.

Artık Self – Service Portal üzerinde Cloud yapımız üzerinde yeni sanal makinalar oluşturabilir, Silebilir ve diğer yönetimsel işlemleri gerçekleştirmeye başlayabiliriz. Böylelikle sanallaştırma hostlarımızı web browser üzerinde istediğimiz işlemleri yapabileceğiz.