Merhabalar bu makalemde sizlere Self – Service Portal üzerinde sanal makinaları nasıl oluşturacağımızı anlatmaya çalışacağım. Bir önceki makalemde Cloud yapısını nasıl oluşturabileceğimizi görmüşdük. Self- Service Portalı üzerinden yeni sanal makinalar oluşturabilmemiz için Cloud yapımızın oluşturulması gerekiyordu bizde Cloud yapımızı oluşturduk. Artık üzerinde sanal makinaler eklemeye sıra geldi.

Web Browser üzerinde Self – Service Portalımıza Login oluyoruz. Tabikide hatırlarsanız daha önceden portal yönetimi için oluşturduğumuz tüm yetkilere sahip account’ umuzla giriş yapıyoruz.

Görüldüğü üzere Self-Service Portalımız üzerinde Computers kısmında hiçbir sanal makinamız gözükmüyor. Çünkü hiçbir sanal makinamızı cloud yapımıza dahil etmemiştik. Benim amacım sıfırdan bir cloud yapısında bulunacak sanal makinalar yaratmak. Bunun için sağ kısımda bulunan New Computer butonuna geliyorum.

Web Browser üzerinden açılan yeni sanal makine oluşturma penceremizde gördüğünüz üzere üç önemli kısım bulunmakta.

Target Cloud kısmında oluşturulacak olan sanal makinaların hangi cloud yapısı altına oluşturulacağını belirlemeliyiz. Cloud yapımızı belirledikten sonra olması gereken Creation Source yani kurulumlar için gereken VM Teplatelarimizdir

Creation Source kısmında daha önceden hazırlamış olduğumuz VM Templatelerini kullanacağız. VMM konsoldaki gibi gördüğünüz üzere Hardware Options gibi seçenekler yok gibi konfigürasyonlar bu templatelerimizin içerinde belirlidir. O yüzden yeni bir sanal makine oluşturmak için VM Templatelerine ihtiyacımız var.

System Configuration kısmında oluşturacağımız sanal makinaya bir isim ve açıklama belirliyoruz. Sanal makinamız oluşturulurken Admin şifresinin oluşturulması için Admin Password kısmına şifre belirliyoruz. Product Key kısmına lisans numaramızı girmeliyiz fakat girmediğimizde VM oluşturulmasının sonlarına doğru bu Product Key’ i girebiliriz.

Quota Points kısmı Total (Unlimited) bunun anlamı şuanda üst düyez yetkili ile Login olmamdan kaynaklanıyor. Quota Points’ in açılımı sanal makine yaratma sayısıdır.Anlıyacağını belirlediğimiz yetkiler çerçevesinde yönetimi gerçekleştiren kişilere belli bir kota koya biliyor olmamız. Her makinanın bir Quota Point bulunmakta ve düzenlenmediğinde default olarak “1″ dir.

Bu kısımda yukarıda gördüğünüz ayarlamaları yaptıktan sonra artık Create diyerek Sanal Makinamızı oluşturma işlemini başlatıyoruz.

Create butonuna bastıkdan sonra almanız gereken geribildirim bu olmalıdır. Bazı arkadaşlarımız bahsettiklerine oluşmadıklarını, hata aldıklarını söylüyorlar.

NOT :Eğer hata ile karşılaşıyorsanız ilk bakmanız gereken yer oluşturduğunuz örnek VM Template’ i olmalıdır. Bu geribildirime OK diyoruz Sanal makinamızın başarılı bir şekilde oluşturulduğunu bizlere söylüyor.

Gördüğünüz üzere sanal makinamızın oluşturulma aşaması başlamış durumda.

Oluşturmakta olduğumuz sanal makinamızın Properties‘ ine bakıyoruz. Açılan properties penceresinde Latest Job (En Son Yapılan İş) tabına geliyoruz. Gördüğünüz üzere Sanal MakinamızRunning durumda, Sanal Makinenın yetkilisi & sahibi ASILMUTLU Domaininde Self-Service Adminim olduğunu, Progress(İlerleme durumu) seviyesinin şuanda kaçta olduğunu ve Current Step(geçerli adım) kısmında şuanda hangi işlemin yapılmakta olduğunun bilgilerini görebiliyoruz.

Sanal Makinamızın oluşturulma işlemi tamamlandı ve çalışır durumda artık Web Browser üzerinden bağlanarak kontrol edelim.

Gördüğünüz gibi Sanal makinalarımıza web browser üzerinden erişim sağladık ve yönetimini yapabiliyor durumdayız.

System Center VMM 2012 ile böylelikle dünyanın neresinde olursanız olun, Hostlarınız farklı farklı lokasyonlarda dahi olsa bütün hostlarımızı ve sanal makinalarımız tek bir merkezden yönetebilme imkanımız var.