Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu

Bilindiği gibi gelişen teknoloji ve sistemlerde büyüme günümüzdeki koşullara göre ve artan BT hizmetlerinde sürekliliği sağlamak en önemli konudur. Bundan ötürü gereken yapılanmaları kurmak ve planlamak BT personellerinin birincil önceliği konumundadır. Bizler için önemli olan mükemmele yakın yapılar oluşturmak ve iş sürekliliğini devam ettirtebilecek planlamalar yapmamızdır. İşte burada Failover Clustering teknolojileri devreye giriyor, Failover Clustering uygulandığı sistemleri fizikseli yazılımsal ve erişim seviyesindeki başarısızlıklara karşı korumayı amaçlayan bir mimaridir. Günümüzde bir çok şirket ürünlerinde ve yapılarında Failover Clustring mimarisinden esinlenerek yapılarını herhangi bir olumsuzluğa karşı yedekleyerek sistemlerindeki zayıflıkları neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Teknolojinin sürekli gelişmesi ve şirketlerin yapılarındaki değişiklik günümüzde bizi sanallaştırma çözümlerinin kullanılmasına yönelmiştir. Microsoft Hyper-V, Citrix Xen ve Vmware ESX gibi sunucu sanallaştırma platformlarını kullanarak tek bir fiziksel sunucu üzerinde fiziksel kaynakları paylaştırarak bir çok sanal sunucular barındırmamıza imkan sağlamaktadır ki bir çok işletme ve kurum bu teknolojiden faydalanarak maliyeti düşürüp sunucularını sanallaştırmıştır. Bu bir çok artı sağlasamakta fakat gerekli önlemler alınmazsa sanal sunucularımızı üstünde barındıran fiziksel sunumuzda oluşabilecek bir sorun gerekli önlemler alınmaz ise içerisinden çıkılımaz bir kaosa sebebiyet verecektir. Burada High Availability (Yüksek Erişilebilirlik) kavramının sanallaştırma yapılan ortamlarda Failover Clustering çok önemli bir konumdadır.

Örneğin. MS Exchange, MS SQL gibi önemli sunucularımız sanallaştırma ortamlarında bulunuyorsa ve bu sunucularımızı kullanan önemli yazılımlarımız varsa ve bir failover clustering entegrasyonumuz bulunmuyorsa bu sanal sunucularımızın down olması halinde işleyişimiz büyük bir kesintiye ve zarara uğrayacaktır.

İşte bu kaynakta Hyper-V Hostlarımızın Failover Clustering mimarisine entegrasyonunu uygulamalı olarak nasıl yapılacağını aktaracağım…

Topoloji Destayları

Kurulu mevcut yapımız üzerindeki topolojimiz üzerinde bulunun sunucu ve bileşenlerin açıklamalarını detaylı olarak açıklıyacağız. Tabiki kendi yapınıza göre sizde farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Network

DC Network    Yapımızda bütün cihazlar, Sunucular, Host’ lar, Storage ve DC sistemlerimizin haberleştiği ana networkümüzdür.

ISCSI Network    Hostlarımızın ISCSI Storage ile dataların akacağı networkümüz. Bu networkümüz diğer networklerin dışında olmalıdır. Disklerin okuma/yazma işlemi önem arz ettiğinden dolayı diğer networklerden ayrı tutarak performans ve güvenlik açığı vermemek için önemlidir.

VM Network    Virtual Machine’ lerin diğer fiziksel ve sanal sunucularla iletişim sağlayabileceği sanal network’ ümüz dür.

Cluster Network    Hostlarımız arasında Hertbeat kontrolünü gerçekleştirecek olan networkümüzdür. Diğer networklerden ayrı tutulmasında fayda vardır.

Domain

Sunucu : DC

Etki Alanı : asilmutlu.local

OS : Windows Server 2012

Network : 192.168.100.2 /24

ISCSI Depolama Alanı

Sunucu : iscsi.asilmutlu.local

Etki Alanı : asilmutlu.local

OS : Windows Server 2012

Storage : Quorum, Virtual LUN

Network

Domain Network = 192.168.100.12 / 24

ISCSI Network = 192.168.110.12 / 24

Hyper-V Node-1

Sunucu : HY-Node1

Etki Alanı : asilmutlu.local

OS : Windows Server 2012

Network

Domain Network = 192.168.100.10 / 24

ISCSI Network = 192.168.110.10 / 24

VM Network = 10.10.10.3 / 16

Cluster Network = 1.1.1.2 / 8

Hyper-V Node-2

Sunucu : HY-Node2

Etki Alanı : asilmutlu.local

OS : Windows Server 2012

Network

Domain Network = 192.168.100.11 / 24

ISCSI Network = 192.168.110.11 / 24

VM Network = 10.10.10.2 / 16

Cluster Network = 1.1.1.3 / 8

Hyper-V Cluster

Cluster Obje : HY-Cluster-1

Etki Alanı :asilmutlu.local

Cluster IP : 192.168.100.20

Artık Nodelarımızı ve Storage Sunucularımızı yapılandırmaya başlıyoruz.

İSCSİ Target Service Yapılandırılması

ISCSI yapılandırmasından önce sunucumuz üzerinde Windows Firewall servisi büyük ihtimalle çalışır durumdadır. Kurulumda default olarak İSCSI Target (TCP-in) servis portu 3260 izin verilmiş olarak gelmektedir. Fakat kontrol etmekde fayda var. ISCSI Server’ ımız üzerinde IP yapılandırmasını yapıyoruz.

Farkındaysanız ISCSI Network adaptörümüzde default gateway bulunmamaktadır. Mevcut networukümüzden bağımsızdır ve default gateway’ e ihtiyaç duymadan iletişimi sağlamaktadır.

IP konfigürasyonumuzu tamamladıktan sonra artık İSCSI Target servisini kuruyoruz.

Server Manager konsolumuzu açıyoruz burada Add roles and features diyoruz.

Installation Type kısmında Role-based or feature-based installation‘ ı seçerek devam ediyoruz.

Server Selection penceresinde Select a server server from the server pool‘ dan kurulum yapacağımız sunucumuzu seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Server Roles kısmında File and İSCSİ Services‘ i seçiyoruz. İSCSİ Target Service Windows Server 2008 de bulunmuyordu. Bu yüzden sonradan indirip kurulumunu yapıyorduk. Artık Windows Server 2012 üzerinde yerleşik olarak gelmektedir. Yukarıda işaretlediğim featureları seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Featurelarda kuracağımız Failover Clustering var fakat sonra kurulumunu yapacağımızdan şimdilik bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

File And Storage Service lerimizi ve bileşenlerimizi kurmaya başladık.

Kurulumumuzu tamamladık artık Server Manager konsolundan File and Storage Services içerisinde İSCSİ görecekseniz. Burada iki alan bulunmaktadır. İSCSI Virtual Disks ve İSCSI Targets dir. İSCSI Virtual Disks kısmında yayınlayacağımız depolama alanları bu kısımda bulunmaktadır ve bu diskler VHD formatındadır. İSCSI Targets kısmında yayınladığımız bu depo alanlarına erişim sağlayacak hostlarımız burada gözükürler.

Hyper-V NODE’ ların Yapılandırılması

Failover Cluster kurulumuna geçmeden önce Hyper-V hostlarımızın üzerindeki network adaptörlerinin yapılandırmalarını tamamlamalıyız. Unutmamak gereken Hyper-V hostlarımızın domaine üye edilmesi gerekmektedir. Hostlarımızı domain e dahil ettikden sonra network yapılandırmamızı yapıyoruz.

Hyper-V Hostlarımızın üzerlerinde bulunan network adaptörlerimizin konfigürasyonları aşağıdaki gibidir. Ben sizlere tek bir Node üzerinde gerçekleştireceğim sizlere aynı işlemleri iki Hyper-V hostumuz üzerinde gerçekleştirilmelidir.

Adaptörlerimizin ayarlanması yukarıdaki gibidir sizler kendi organizasyonunuza göre IP yapılandırmalarınızı bu yapılandırma biçimini referans alarak yapabilirsiniz. Artık Hyper-V Hostlarımıza rölelerin kurulumunu gerçekleştirmeye başlıyoruz.

Server Manager konsolumuzu açıyoruz burada Add roles and features diyoruz.

Installation Type kısmında Role-based or feature-based installation‘ ı seçerek devam ediyoruz.

Kurulumu yapacağımız Node’ umuzu seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Server Roles penceresinde Hyper-V rolünü seçiyoruz , karşımıza gelen bu ek pencerede Hyper-V rolüne Yönetim arayüzü ve Powershell cmdlet’ lerininde yüklenmesini sağlıyor. Add Features butonundan devam ediyoruz.

Artık Nodelarımızın rollerinin ve bileşenlerinin kurulumuna geçtik, Features penceresinde isterseniz Failove Clustering bileşenini kurabilirsiniz. Ben ilerleyen kısımda kuracağımdan dolayı bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Hyper-V Rolü hakkında bilgilendirmeyi geçiyoruz.

Virtual Switch penceresinde Hyper-V Hostumuz için virtual switchler yarabilirsiniz. Bu kısımda şimdi yaratmak zorunda değilsiniz Hyper-V rolümüz kurulduktan sonrada kendiniz yaratabilirsiniz. Bu sadece bizim için bir kısayol adımıdır. Ben sonra yaratacağımdan dolayı bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Virtual Machine Migration penceresinde Shared Nothing Live Migration gönderilerini edilip edilmeyeceğine dair seçim yapabilirsiniz. Ben bir değişiklik yapmıyorum sonradan yapılandırmasına dair bilgileri göstereceğim. Bu adımda değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

Rolümüzü ve bileşenlerini belirledik artık Install diyerek kuruluma başlıyoruz.

Kurulum işlemimiz başladı, tamamlandıktan sonra Sunucuyu mutlaka Restart edin.

Server Manager penceresinde Tools kısmından Hyper-V Manager’ ı göreceksiniz. Tabiki test etmenizde fayda var üzerine sanal makinalar oluşturup çalıştırarak denemelisiniz.

Ben üzerinde iki adet sanal makine oluşturdum. Eğer sanal makinalarınız bu ekran görüntüsündeki gibi Running duruma geçiyorsa, hypervisor çalışır durumdadır. Böylelikle bir sorun bulunmuyor işlemlerimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Artık Failover Clustering bileşenini ve Yönetim araçlarını kurmaya başlaya biliriz.

Server Manager üzerinden bileşenleri kurmak için uyguladığımız adımları uyguluyoruz. Server Manager konsolundan Add roles and Features‘ a geliyoruz. Failover Clustering bir feature olduğundan dolayı Server Roles kısmında bir bileşen işaretlemeden Features‘ a geliyoruz.

Features penceresinden Failover Clustering‘ i seçiyoruz. Karşımıza gelen tool ları da seçiyoruz ve Add Features diyerek devam ediyoruz.

Install diyerek kurulumumuzu başlatıyoruz. Kurulumumuz tamamladıktan sonra sihirbazımızı kapatabiliriz.

Kurulumumuz tamamladıktan sonra kontrol etmek amacı ile Servislerden (Services.msc) Cluster Service‘ i görmelisiniz. Startup Type‘ ı Disabled olacaktır sebebi ortamda bir cluster olmadığından dolayıdır. Bu servis ortama Cluster oluşturulduğunda sistem tarafından otomatik olarak başlatılacaktır.

ISCSI Storage İSCSI Target Service Yapılandırması

Bu kısımda Target tanımlamalarımızı, İSCSI tabanlı disk alanlarımızın oluşturulması ve Disk alanlarının Nodelarımızın üzerine atanmasını işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Hyper-V Node1 ve Hyper-V Node2 hostlarımız için iki adet İSCSI Virtual Disk’ leri oluşturacağız. Oluşturacağımız diskler 1 Quorum, 2 tanede Sanal Makinalarımızın barındırılacağı virtual disklerdir.

İSCSI Storage Sunucumuz üzerinde yeni bir virtual disk oluşturarak başlıyoruz. Bunun için Server Manager konsolumuzdan File and Storage Services > İSCSI‘ ye geliyoruz. Burada Task > New İSCSI Virtual Disk diyoruz.

İSCSI virtual disk location penceresinde İSCSI VM disklerinin duracağı sürücüyü belirleyeceğiz. Tabiki bu bir test ortamı olduğundan dolayı standart diskleri üzerinde tutacağım tabiki sizler bu tür işlemleri RAID yapılmış disk ortamlarında tutmanızda fayda var.

Alt kısımda bulunan Type a custom path’ i seçiyorum ve Browse diyorum…

Oluşturacağımız İSCSI VM Disklerinin duracağı disk imizi seçiyorum ve Select Folder diyorum.

İSCSI Virtual Disk Name kısmında cluster bilgilerimizin yer alacağı disk alanımızı oluşturuyoruz. Oluşturacağımız bu vm diskimize Quorum diyoruz, Path kısmında fark ederseniz bu oluşturulan diskler *.vhd formatında olacaktır. Next diyerek devam ediyoruz.

İSCSI Virtual Disk Size kısmında oluşturacağımız Quorum Disk’ imizin boyutunu belirliyoruz. Bu disk alanımız Cluster bilgilerini tutacağını ve çok küçük boyutlarda dosyalar olduğundan dolayı 1GB disk alanı büyük ölçüde yetecektir.

İSCSI Target penceresinde henüz bir target’ ımız bulunmadığından seçim yapamayız. Biz kendimiz İSCSI Target oluşturacağız bunun için New İSCSI target‘ ı seçiyoruz ve ilerliyoruz.

Target Name and Access penceresinde Target’ ımız için bir isim belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Gelen bu ekranda Nodelarımızı ekliyoruz.

Oluşturduğumuz İSCSI Target’ ımıza üye olan Node’ larımızı ekledik Next diyerek devam ediyoruz.

Enable Authentication penceresinde İSCSI Sunucumuzdan İSCSI Disklerinden yaralanacak olan Nodeların ileşim kurmadan önce ekstra bir kimlik doğrulaması yapmasını istiyorsanız devreye alabilirsiniz. Bu da ekstra bir güvenlik oluşturacaktır. Tabiki devreye alındığı taktirde hem İSCSI Target Sunucu üzerinde ve Node’ lar üzerinde karşılıklı olarak yapılandırılmalıdır. Ben şimdilik bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Artık İSCSI Virtual Disk oluşturmayı başlatmak için Create butonuna basıyoruz ve devam ediyoruz.

Oluşturma işlemleri adımları dahil yukarıdaki gibi Complated olmalıdır mutlaka.

Görüldüğü üzere İSCSI Virtual Disks penceresine oluşturduğumuz İSCSI VM Disk’imiz geldi. Görüldüğü üzere Path = F:iscsivmdiskQuorum.vhd (diskiminizin ismini ve bulunduğu konumu) Virtual Disk Status = Not Connected (Şuanda bu diskimize bir İSCSI Target grubu tarafından erişim sağlanıp sağlanılamadığının durumunu gösterir) Target Name = Hy-cluster1 (Bu diskin atanmış olduğu İSCSI Target grubunu gösterir) Target Status = Not Connected (İSCSI Target grubunun o anki durumunu gösterir)

Sıra Sanal Makinalarımız duracağı LUN1.VHD diskimizi oluşturacağız bunun için tekrar aynı işlemleri yapmıyacağım sizler yukardaki adımları tekrarlayarak LUN1.VHD mizi oluşturabilirsiniz.

Ben sanal makinalarımın duracağı LUN disklerimi oluşturdum. Bu işlemleri görsel olarak yapabildiğiniz gibi PowerShell üzerinden de yapabilirsiniz.

PowerShell üzerinde bu işlemleri yapmak için;

New-Iscsivirtualdisk f:iscsivmdiskLUN1.vhd –size 100GB

Add-Iscsivirtualdisk TargetMapping hy-cluster1 f:iscsivmdiskLUN1.vhd

Bu PowerShell komutlarını kullanarak Virtual Diskleri oluşturabilir, Disk boyutunu belirleyebilir ve İSCSI grubuna dahil edebilirsiniz.

İSCSI virtual disklerimizi başarılı bir şekilde oluşturduk. Sıra Nodelarımızda bu diskleri kullanıma açmaya geldi.

İSCSI İnitiator Ayarlarını yapmak için Hyper-V Hostlarımızın üzerinde İSCSI İniator’ a geliyoruz. Windows Server 2012 ile beraber gelen İSCSI İnitiator ağ üzerinden İSCSI tabanlı depolama alanlarına erişim sağlamamızı sağlamaktadır.

İSCSI İnitiator üzerinde Discovery tabına geliyoruz, burada Discovery Portal butonuna geliyoruz. Açılan pencerede İSCSI Target Serverımızın IP adresini giriyoruz. Buraya girdiğimiz IP adresi ISCSI Network ağımıza ait olan adrestir. Başta söylediğimiz gibi 3260 portunu kullanmaktadır. Gereken ayarlamaları yaptıktan sonra OK diyerek tamamlıyoruz.

İSCSI Target Server’ ımızın Target Portals kısmına geldiğini göreceksiniz. Sıra disklerimizi Hyper-V Nodelarımıza bağlamaya geldi.

İSCSI İnitiator da Targets tabına geliyoruz. Discovered targets kısmına ISCSI Target Serverımızın geldiğini görüyoruz. Status kısmına baktığınızda şuanda Inactive olduğunu görüyoruz. Connect butonuna basarak bağlıyoruz.

Karşımıza gelen pencerede Add this connection to the list of favorite target kutucuğu seçili olmalıdır. Böylelikle bu bağlantıyı favoriler listesine alıcak ve herhangi bir nedenden ötürü bu bağlantı kesilirse İSCSI istemci servisinin tekrardan bağlantıyı otomatik olarak yeniden kurmaya çalışacaktır. OK diyerek devam ediyoruz.

İSCSI Target Serverımıza bağlantıyı sağladığımızda Status kısmında Connected olduğunu görüyoruz.

İSCSI Targer Serverımızla bağlatımızı kurdukdan sonra artık İSCSI Virtual Disklerimizi Nodelarımıza ekliyoruz. Bunun için Volumes and Devices tabına geliyoruz. Volum List ilk bakışta boştur İSCSI disklerimizi eklemek için Auto Configure butonuna geliyoruz ve Sonra İSCSI disklerimizin Virtual List’ e geldiğini göreceksiniz.

Server Manager konsolumuza bağlantı kurduğumuz disklerimizin geldiğini fakat Offline durumda olduklarını görüyor. Artık bu disklerimizi Online duruma getireceğiz.

Bunun için Run > Diskmgmt.msc diyoruz.

Disk Management konsolumuzda bu diskleri görüyoruz, Unknown ve Offline durumdalar.

Disklerimizi Online edip İntialize Disk diyoruz.

İnitialize Disk penceresinde Disklerimizi seçiyoruz. Partition Style’ da GTP (GUID Partition Table) seçiyor ve OK diyoruz.

Disklerimizi yapılandırmalıyız. Dosyalama sistemleri NTFS olarak oluşturulup sürücü harflerini atıyoruz. Bu işlemi sadece bir kere tek bir Node üzerinde yapmamız yeterli olacaktır.

Diğer Node’ umuza baktığımızda disklerimiz yapılandırılmış şekilde fakat Offline durumda olacaklardır.

Failover Cluster Kurulumu

Hyper-V Hostlarımız için Failover Cluster kurulumunu bu bölümde gerçekleştirmeye başlıyoruz. Daha önce Hyper-V Nodelarımızın üzerine Failover Clustering bileşeni ve tool larının kurulumunu gerçekleştirmiştik. Artık bileşenimizi Nodelarımızın üzerinde yapılandırmaya başlıyoruz.

Failover Cluster Manager penceremizde üç şekilde oluşturabiliriz. Sol barda bulunan Failover Cluster Manager üzerine sağ click yaparak Create Cluster diyebilir, Orta kısımda bulunan Create Cluster linkinden yapabilir veya sağ barda bulunan Action kısmında Create Cluster diyerek kuruluma başlayabiliriz. Create Cluster diyoruz.

Before you Begin penceresinde Next diyerek devam ediyoruz.

Select Servers penceresinde Cluster yapacağımız Nodelarımızı seçiyoruz, bunun için Browse diyoruz ve Hyper-V Nodelarımızı ekliyerek devam ediyoruz.

Validation Warning penceresinde Cluster yapacağımız Nodeların sistem uygunluklarını doğrulamamız gerekmektedir tabi bu işlem opsiyoneldir fakat yapılmasını öneriyoruz. Çünkü bu doğrulama Nodeların cluster uygunluğunu ve ne ölçüde gereksinimleri karşıladığını görebiliriz. Bu yüzden doğrulamayı yapıyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Testing Option penceresinde Run all tests‘ i işaretliyerek bütün testleri yapıyoruz.

Confirmation penceresinde Servers to Test kısmında testlere tabi tutulacak Nodelarımızı ve Tests Selected by the User kısmında uygulanacak olan testlerin listelerini bizlere sunuyor, Nezt diyerek devam ediyoruz.

Validating penceresinde testlerde yapılan işlemler ve durumları gösteriliyor.

 Testlerimiz tamamlandı. Ayrıntılı raporu görüntülemek isterseniz View Report diyebilirsiniz. Ben Finish diyerek doğrulama işlemimi tamamlıyorum.

Bu doğrulama testlerinin sonuçları Cluster yapısının doğru çalışabilmesi için önemlidir. Test sonuçlarında Warning‘ ler varsa raporun ayrıntılarına bakılarak düzeltmenizde fayda var. Warning almanın kurulumunuza engel değildir fakat düzeltmeleri yapmanızı öneririm. Tabiki test sonuçlarında Errors (Hatalar) bulunuyorsa bunlar kuruluma devam etmenize izin vermeyecektir mutlaka düzeltmeleri yapmalısınız.

Karşımıza gelen bu pencerede Cluster için bir isim ve ip adresi tanımlıyoruz. Burada belirleyeceğimiz bu isim ve ip cluster yönetiminden kullanılacağından dolayı önem arz etmektedir. Bu yüzden belirliyeceğimiz isim ve ip adresi etki alanında hiçbir bilgisayar ismi ile ip adresi ile çakışmaması gerekiyor.

Kuruluma başlamak için Next diyerek devam ediyoruz.

Kurulum aşamaları devam etmektedir.

Cluster kurulumumuzu tamamladık View Report diyerek ayrıntılı inceleme yapabilirsiniz. Finish diyerek tamamlıyorum.

Failover Cluster Manager konsolumuz yapılandırmamızdan sonra bu şekildedir. Cluster ve ve kaynaklarımızın sahibi şuanda HY-NODE2 olarak gözükmektedir.

Cluster kurulumuna başlamadan önce hatırlarsanız Quorum.vhd İSCSI Virtual Diski oluşturmuştuk. Oluşturduğumuz Quorum diskimiz üzerinde Cluster bilgilerimiz tutulmakta var olan Quorum yapılandırmamızı değiştirmekte veya yeni Quorum alanı ekliyecekseniz. Bundan sonraki adımları takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki görüntüda görüldüğü üzere Quorum disk’ imizide değiştireceğiz. Bunun için Failover Cluster Manager konsolumuzu açıyoruz sol barda görüldüğü üzere Cluster Grubumuza sağ clik yapıyoruz, açılan menüden More Actions‘ a Configure Cluster Quorum Settings‘ e geliyoruz.

Before You Begin penceresinde Next diyerek ilerliyoruz.

Quorum Configuration seçeneklerinde Cluster yapımız için Quorum konfigürasyonunu belirleyeceğiz. Add or change the quorum witness seçeneğini seçiyoruz.

Quorum için yeni bir disk yapılandıracağız, bunun için ilk Configure a disk witness seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Configure Storage Witness penceresinde yeni belirleyeceğimiz Cluster diskimizi seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Confirmation penceresinde cluster qourum yapılandırmamızın değiştirileceğini bize söylüyor. Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Quorum ayarlarımızı başarı olarak değiştirdik. View Report’ dan ayrıntılı olarak bilgi edinebilirsiniz, Finish diyerek işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Cluster Shared Volumes

Failover Cluster yapısında bulunan Nodelarımıza atadığımız ortak disklerde aynı anda okuma/yazma işlemini gerçekleştirmemizi sağlayan özelliktir. Bu özellik sayesenide cluster yapısı aktif/aktif çalışabilmesini sağlayan bir özellikdir. Bu özellik eklediğimiz yeni ortak disk alanlarımızda aktif olarak gelmemekte böylelikle CSV özelliğini kendimiz aktif etmeliyiz. Bu özelliğe sahip olmayan diskler sadece disklerin sahibi olan Noda üzerinde gözükecektir.

Şuanda yapımızda CSV özelliği disklerimiz üzerinde aktif olmadığından aşağıdaki gibi gözükecektir…

CSV özelliğini aktif edeceğiz. Bunun için Failover Cluster Manager konsolumuzdan Storage’ a geliyoruz. Burada bulunan Disks kısmına geldiğimizde Cluster disklerimizi göreceğiz Disklerimizde CSV özelliğini aktif etmek için sağ click yaparak Add to Cluster Shared Volumes‘ ı seçiyoruz. Bu işlemi tek bir disk için yapabildiğimiz gibi toplu olarakda yapabiliriz.

CSV özelliğini aktif ettikden sonra Computers’ da bulunan Disklerin kaybolduğunu göreceksiniz sadece Quorum diskimiz kaldığını göreceksiniz bunun sebebi Quorum diskimiz üzerinde CSV aktif edilememektedir.

Artık disklerimize erişim için Cluster da bulunan Nodelarımız üzerinde C: sürücüsünün içerisinde ClusterStorage dizininin oluştuğunu göreceksiniz Disklerimiz artık burada Volume olarak göreceksiniz işte sanal makinalarımızı oluşturacağımız diskler bunlardır.

Live Migration için network yapılandırması

Live Migration özelliği ile sanal makinalar bir node üzerinden diğer node üzerinde duraksama olmadan geçiş yapabilmektedirler, bu işlem sırasında network bağlantısını kullanırlar. İşte burada Live migration işleminde kullanacağımız veya kullanılmasını istemediğimiz networkleri belirleyeceğiz.

Bunun için;

Failover Cluster Manager konsolumuzdan Networks‘ e geliyoruz. Burada Nodelarımız üzerinde bulunan Cluster Networklerimizi görüyoruz.

Sağ menüde bulunan Actions altında bulunan Live Migration Settings ‘ e geliyoruz Live Migration için kullanılacak olan network’ lerimizi belirliyoruz. Live Migration yapılacağı zaman ilk olarak Network 2 üzerinde eğer Network 2 de sorun bulunuyorsa Netwrok 1 den gerçekleşecektir. Bu sıralamayı değiştire bilirsiniz.

Not: Burada dikkat betmeniz gereken İSCSI trafiğinin gerçekleştiği network üzerinde Live Migration işleminin yapılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde performans kayıpları yaşana bilir.

Cluster Ortamımız Üzerine Hyper-V Virtual Machinelerin Oluşturulması

Virtual Machineleri oluştururken Failover Cluster Manager konsolu üzerinden oluşturacağız.

Bunun için Failover Cluster Manager konsolumuz üzerinde Roles ‘ a Sağ click yapıyoruz, açılan menüde Virtual Machines‘ e oradan New Virtual Machine diyoruz.

Açılan pencerede oluşturacağımız sanal makinamızı hangi Node üzerine oluşturulacağını seçiyoruz ve OK diyerek devam ediyoruz.

Hyper-V Konsolunda bildiğiniz gibi sanal makinaları oluştururken uyguladığımız adımlar ile devam ediyoruz.

Bu işlemlerde en önemli olan sanal makinalarımızı oluşturacağımız lokasyondur. Mutlaka C:ClusterStorage altındaki volume‘ lerden birine oluşturulmalıdır. Diğer türlü sanal makinalarımız Cluster olarak çalışamayacaktır.

Sanal Makinamıza kurulacak işletim sistemi için kaynak dosyamızı gösteriyoruz ve devam ediyoruz.

Finish diyerek sanal makinamızı oluşturuyoruz.

Sanal Makinamızı oluşturduktan sonra Off durumda gözükecektir.

Oluşturduğumuz Sanal Makinamızı Start ederek işletim sistemi kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Sanal Makinamızın kurulumunu tamamladık ve şuanda Status kısmında gördüğünüz gibi Running durumdadır. Yukarıda görüldüğü gibi bu Virtual Machine HY-NODE2 üzerinden çalışmaktadır. Buzamana kadar yaptığımız işlemleri artık test edebiliriz.

Failover Cluster Özelliğinin sorunsuz olarak çalıştığını teyit etmek için VM makinamızın çalıştığı HY-NODE2 Sunucumuzu down edeceğiz. Eğer bu Virtual Machine HY-NODE1 üzerine taşınarak çalışmaya devam ediyorsa Failover Cluster işlemimiz sorunsuz olarak çalışıyor demektedir.

Evet görüldüğü üzere VM sahibi HY-NODE2 makinamız down durumda fakat Sanal Makinamız HY-NODE1 üzerine taşındı ve onun üzerinden çalışıyor ve Owner Node kısmında görüyorsunuzki HY-NODE1 olarak değişti.

Böylelikle yaptığımızı işlemlerin sorunsuz olarak çalıştığına emin olduk.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikde sistem altyapılarımızda gelişim göstermektedir. Tabiki bu gelişim iyi özellikler ve artılar getirirken bir yandan da sahip olduğumuz mevcut sistemleri sorunsuz ve işleyişi kesintisiz devam ettirtmek zorundayız. Bildiğiniz gibi bir IT’ ci olarak işlerimizin risklerini sizlerde iyi biliyorsunuz Failover Clustering gibi teknolojiler bizler için ve şirketlerimiz için vaz geçemeyeceğimiz teknolojilerdir ki bu konuda Microsoft tarafından geliştirilen en iyi teknolojilerden biridir Failover Clustering.

Umarım sizlere yardımcı olacaktır.