Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere ağ üzerinde paylaşılan bir klasörün bir istemci bilgisayara sürücü olarak nasıl eklendiğini anlatmaya çalışacağım. Her zaman makalelerimde bir senaryo üzerinden gitmeyi uygun görüyorum. Senaryomuz şu şekilde olsun ben bir sistem yöneticisiyim. ve çalıştığım lokasyon da bir file serverim var. Yani dosya sunucum. Benim de IT departmanında değişik dallarda yöneticilerim var. Bu yöneticilerimin de kendilerine ait  makinaları var. Bu makinalara farklı zamanda farklı uygulamaların yüklenmesi gerekmekte ve bu uygulamalar ağ üzerinde paylaşılmış durumda benim IT çalışanım bu uygulamalara ( programlar olarak düşüne bilirsiniz) sürekli ulaşabilmek için benim makinama bağlanıp //192.168.2.5/Software klasörüne erişmeleri ve benim vermiş olduğum kullanıcı adını ve şifreyi her defasında girmeleri gerekmekte aslında bakıldığında pek bir zaman alacak gibi görünmüyor düşünsenize büyük bir lokasyon da çalıştığımızı bizim için inanılmaz bir iş yükü oysaki Windows bize bu konuda güzel bir özellik sunuyor Ağ sürücüsüne bağlanmak gibi isterseniz uygulamamıza geçebiliriz.

clip_image002

Şekil-1 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-1 de Computer üzerine sağ tıklayarak Map network drive seçeneğini seçiyoruz.

clip_image004

Şekil-2 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-2 de ise sırasıyla yaptığımız işlemleri adım adım anlatalım -1 adımda ilk önce drive nin yani sürücümüze bir harf atıyoruz. Ben sürücü harfini X: olarak belirledim. Sizler mevcut lokasyonunuza uygun bir harf atayabilirsiniz.  -2 adımda ise Browse ye tıklayarak dosyamızın ağ yolunu gösteriyoruz. -3 adımı seçtiğimde her oturum açıldığında bu klasöre bağlanacak -4 adımı seçersem farklı kimlik bilgileri kullanarak bağlanacak ben ikisini de seçiyorum. Finish diyerek  işlemimi sonlandırıyorum.

clip_image006

Şekil-3 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-3 de ise beni bir Windows güvenlik uyarısı karşılıyor. Benden bağlanacağım klasörün kullanıcı adını ve şifresini istiyor. Gerekli bilgileri giriyorum. OK ye tıklıyorum. Not : Eğer Remember my credentials seçeneğini işaretlersem . Benden bu dosyaya her bağlandığımda kullanıcı adı ve şifre sormayacaktır. Burası tamamıyla size kalmış.

clip_image008

Şekil-4 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-4 ise kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra ağda paylaşılan klasörün içeriğini göstermektedir.

clip_image010

Şekil-5 Ağ sürücüsüne Bağlanma

           

            Şekil-5 ise Computer içerisine girdiğimizde yeşil kutucuk içerisine alınmış alan ağ üzerinde paylaşılan klasörümüzü göstermektedir.

clip_image012

Şekil-5 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-5 de ise bu klasörle bir işimiz kalmadığını düşünelim. Artık bu sürücüyü kaldırmamız gerekiyor. Ne yapmamız gerekiyor peki; ağ sürücümüzün üzerine sağ tıklıyoruz. Disconnect yani bağlantıyı kes dediğimizde artık bu ağ sürücüsünü makinamızdan kaldırmış olacağız. Makalemizi burada sonlandırıyorum umarım sizler için faydalı olmuştur.