Merhaba arkadaşlar bu uygulamamda sislere Windows Server 2008 R2 DHCP server üzerinde belirlediğimiz Scope aralığında elimizde kalan ve Kullanımda olan İp adres sayınını pratik olarak nasıl öğrenebileceğimiz konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Örnek vererek açıklayacak olursak. Ben mevcut lokasyonum da 192.168.1.20 – 192.168.1.100 aralığında Scope oluşturdum. Client larım bu aralık üzerinden İP adresi almaya başladı. Address Leases (Kiralanan Adresler) bölümüne baktığımda tek tek sayamayacağım kadar ip adresi mevcut peki ben toplam dağıtılan ve boşta kalan İP adreslerimi öğrenebilmek için ne yapmam gerekiyor. Tek tek incelemeye başlayalım.

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme (Total İP Address)

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme Şekil-1

Şekil-1 İlk olarak DHCP serverımızı açalım. Belirlediğimiz Scope üzerinde sağ tıklayarak Display Statistics (ekran istatistikleri) tıklıyoruz.

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme (Total İP Address)

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme Şekil-2

Şekil-2 Scope 192.168.1.0 Statistics isimli ufak bir ekran karşılıyor. Bu bölümü açıklayacak olursak Total Addresses bizim dağıtabileceğimiz İP adres sayısı, In Use kullanımda olan İP Adresleri % cinsinden ve sayısal olarak, Available mevcut kalan İP adres sayısını ve % cinsinden kalan İP adres sayısını verir. Bu uygulamamda sizlere DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını nasıl öğrenebileceğimiz konusunda bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT