سلام

در این ویکی  ما به بررسی Hyper-V Manager می پردازیم و بعضی از قسمت های ان را به طور کامل توضیح می دهیم و بقیه را در اینده نزدیک نیز کامل می کنیم.

 به Server Manager  رفته و بر روی Hyper-V  کلیک کنید. سپس در قسمت سمت راست بر روی سرور که رول Hyper-V  بر روی آن نصب است راست کلیک کرده و بر روی Hyper-V Manager  کلیک کنید، تا وارد پنل مدیریتی Hyper-V  بشید.بر روی Connect to Server کلیک کنید تا به سرور مورد نظر وصل شوید. اگر می خواهید به سیستم لوکالی  وصل میشوید بر روی Local Computer کلیک کنید و اگر هم میخواهید بر Hyper-V Server دیگری متصل شوید بر روی Another Computer کلیک و IP آن سیستم  را وارد کنید. ما بر روی Local Computer  کلیک و بروی OK کلیک می کنیم.

دقت داشته باشید ما چندین بخش در این جا داریم .
Virtual Machines

مربوط به ماشین مجازی که در این سرور قرار دارد.

Snapshots

اگر شما از ماشین خود Snapshot گرفته اید در این مکان شما میتوانید به مدیریت آنها بپردازید.

Details

مجموعه ای از اطلاعات در مورد ماشین مجازی انتخاب شده می باشد.

Action

مجموعه ای از عملیات هایی که درمورد Hyper-V میتوانیم انجام دهیم.همانطور که در تصویر بالا می بینید . شما میتوانید به تنظیمات Hyper-V هم از طریق پنل سمت راست و هم با راست کلیک بر روی سرور مورد نظر دسترسی داشته باشید. حال ما به صورت کلی تک تک گزینه ها را شرح می دهیم.

NEW

از این گزینه می توانید برای ساخت ماشین مجازی ، هارد دیسک مجازی و فلاپی دیسک مجازی جدید استفاده کنید.

Import Virtual Machine

از این گزینه برای وارد کردن یک ماشین مجازی استفاده می شود.

Hyper-V Settings

مجموعه از تنظیمات مربوط به Hyper-V در آن قرار دارد، مثل تنظیمات Live Migration  و یا تنظیمات Hyper-V Replica و...

Virtual Switch Manager

از این گزینه برای تنظیمات مربوط به سوئیچ های مجازی استفاده میشود.

Virtual SAN Manager

از این گزینه برای تنظیمات مربوط به SAN های  مجازی استفاده میشود.

Edit Disk

از این گزینه برای تنظیمات مربوط به دیسک های مجازی استفاده میشود ، مانند افزایش حجم یک دیسک مجازی .

Inspect Disk

این گزینه اطلاعات مفیدی در زمینه هارد دیسک های مجازی در اختیار ما قرار می دهد.

Stop Service

سرویس Virtual Machine Management  را بر روی همان سرور غیر فعال می کند.

Remove Server

سرور مورد نظر را از Hyper-V Manager پاک می کند.

Refresh

برای تازه کردن فعالیت های درون Hyper-V است.

View

شما متوانید در این جا به خصوصی سازی نحوه نمایش تب ها در قسما ماشین مجازی بپردازید.

Help

به دامنه ای بزرگ از اطلاعات مفید و راحت برای آموزش Hyper-V دست پیدا می کنید.

 

دقت داشته باشید که بعضی از گزینه های نیاز به توضیحات بیشتر دارد که در آینده و بر حسب پیشرفت این آموزش به صورت کامل بیان خواهد شد.

اکنون ما در این جا Hyper-V Settings که یکی از مهمترین بخش های Hyper-V است را به طور کامل آموزش می دهیم ، پس بر روی Hyper-V Settings کلیک کنید تا پنجره جدید باز شود. دقت داشته باشید که در بالای صفحه نام سرور را نیز مشخص کرده است.

Virtual Hard Disks

در این جا شما می توانید مکان پیشفرض برای ذخیره هارد دیسک های مجازی را انتخاب کنید. دقت داشه باشید که شما میتوانید از SMB3.0 نیز استفاده کنید، در مورد SMB3.0 در آینده بیشتر توضیح خواهیم داد.
Virtual Machines

در این جا شما می توانید مکان پیشفرض برای ذخیره ماشین های مجازی را انتخاب کنید. دقت داشه باشید که شما میتوانید از SMB3.0 نیز استفاده کنید، در مورد SMB3.0 در آینده بیشتر توضیح خواهیم داد.
Physical GPUs

به شما اجازه می دهد تا بتوانید از کارت گرافیک خود برای ارائه بهتر دسکتاپ استفاده کنید. برای استفاده از این گزینه شما باید حتما رول RDVH را نصب کنید. با استفاده از این گزینه شما میتوانید از RemoteFX نیز استفاده کنید.
NUMA Spanning 

 به شما اجازه می دهد تا از تکنولوژی NUMA استفاده کنید. بیشتر سرور های امروزی از حافظه های non-uniform memory access (NUMA) استفاده می کنند. NUMA به نحوی طراحی شده است که با اختصاص دادن حافظه یا رم در هر پردازنده باعث بهبود کارایی میشود.هر بلوک از حافظه اختصاص داده شده به عنوان یک نود NUMA شناخته شده است . یک CPU میتواند به نود محلی خودش (حافظه ای که به صورت مستقیم اختصاص داده شده به CPU ) با سرعت بیشتری نسبت  به نودهای غیر محلی  دسترسی داشته باشد.Live Migration

به فارسی یعنی مهاجرت زنده ، در وقع هدف این است که ما یک ماشین مجازی را از یک مکان به مکان دیگر مهاجرت دهیم ، بدون  آنکه آن ماشین لحظه از کار خود بایستد ؛ حتی در زمان مهاجرت.شما میتوانید در اینجا قابلیت Live Migration را فعال کنید و  تعدادLive Migration  که میتواند همزمان انجام گیرد را در اینجا مشخص کنید و همچنین پروتکل ارتباطی را نیز میتوانید مشخص کنید. شما میتوانید مشخص کنید که از چه IP ادرس هایی میتوانید Live Migration به این سرور انجام گیرد.
Storage Migrations

به فارسی یعنی مهاجرت منبع ذخیره سازی ، در وقع هدف این است که ما منبع ذخیره سازی یک ماشین مجازی و یا یک هارد دیسک مجازی را از یک مکان به مکان دیگر مهاجرت دهیم ، بدون  آنکه آن ماشین لحظه از کار خود بایستد ؛ حتی در زمان مهاجرت .

شما در اینجا تعداد  Storage Migrations که میتواند همزمان انجام گیرد را مشخص می کنید.Replication Configurations

در ویندوز سرور 2012 شما میتوانید یک ماشین مجازی خود را از یک سرور به سرور دیگری کپی کنید و به عنوان بکاپ از ان استفاده کنید. این کپی طبق زمان بندی با نسخه اصلی همواره بروز رسانی میشود.

شما باید سرور خود را بعنوان Replica Server معرفی کنید  تا بتواند از دیگر سرور ها به این سرور عملیات Replication انجام گیرد . شما پروتوکل برقراری ارتباط و همچنین سرور هایی که باید از انها علمیات Replication را قبول کند ، مشخص کنید . شما میتوانید محل پیشفرض برای ذخیره سازی حافظه ماشینی که Replicate میشود مضخص کنید.Keyboard

 شما در اینجا مشخص می کنید که هنگامی در ماشین  مجازی هستید و از کلید های ترکیبی صفحه کلید استفاده می کنید ، این عملیات در درون ماشین رخ دهد و یا در درون سرور فیزیکی و یا اینکه اگر ماشین مجازی در حالت تمام صفحه بود به عملیات ماشین بپردازد.

بطور مثال شما Alt+F4   را فشار می دهید ، اگر درون ماشین باشید و گزینه اول را انتخاب کرده باشید ، پنجره فعال ویندوز که همان ماشین مجازی می باشد خارج میشود.  پیشنهاد میشود همان گزینه دوم که به صورت پیشفرض نیز می باشد، فعال باشد.Mouse Release Key

در این جا دکمه های ترکیبی برای خروج ماوس از ماشین مجازی را انتخاب می کنید.Rest Check Boxes

باعث می شود تا صفحاتی که به صورت پیشفرض بوده و شما باکلیک بر روی ان به صورت پنهان در آورده اید  به حالت اول برگردد.

 

 

 Virtual Switch Manager

اکنون به معرفی Virtual Switch Manager می پردازیم. در صفحه Hyper-V manager بر روی Virtual Switch Manager کلیک کنید ، سپس پنجره ای جدید باز میشود که شامل سوئیچ های مجازی و تنظیمات MAC آدرس کارت های شبکه می باشد.بر روی New Virtual Network Switch کلیک و سپس بر رویExternal  کلیک و در آخر بر روی Create virtual Switch کلیک کنید، تا یک کارت شبکه اکسترنال ایجاد کنیم.

نکته :اگر با انواع کارت شبکه در Hyper-V آشنایی ندارید ، ابتدا لینک زیر را بخوانید و سپس ادامه این ویکی را مطالعه تا بهتر درک کنید.

 انواع کارت شبکه مجازی در Hyper-V


همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در این جا یک سری تنظیمات برای پیکربندی کارت شبکه وجود دارد ف شما در اینجا نیز می توانید نوع کارت شبکه را تغییر دهید. در اینجا ما کارت شبکه را از نوع External  انتخاب کرده ایم و کارت شبکه فیزیکی را نیز انتخاب کرده ایم. سپس اگر مایل هستید که این کارت شبکه در Hyper-V Server هم به اشتراک گذاشته شود تیک Allow management operating system to share this network adapter را کلیک کنید.اگر می خواهید SR-IOV را فعال کنید تیک مربوط به Enable single-root I/O Virtualization را بزنید . حال اگر
می خواهید از
VLAN استفاده کنید تیک enable virtual lan identification for management operating system را کلیک کنید.

در قسمت MAC Address range شما میتوانید رنج MAC آدرس کارت شبکه های ماشین مجازی را مشخص کنید.پایان