Hyper-V Replica پیاده سازی (fa-IR)

Hyper-V Replica پیاده سازی (fa-IR)

سلام

در این ویکی قصد دارم شما را با پیاده سازی Hyper-V Replica آشنا کنم ، اگر هم با Hyper-V Replica   آشنایی ندارید ابتدا لینک زیر را بخوانید.

معرفی Hyper-V Replica

برای پیاده سازی ما نیاز به دو سایت  یعنی سایت اصلی و سایت Replica نیاز داریم ، بنابراین نیاز به دو Hyper-V Server  دارید. همانطور که مشاهده میکنید ما دو Hyper-V Server به نام های HY-ZAHEDI01   و HY-ZAHEDI02 داریم . همانطور که در قسمت پایین مشاهده می کنید برای این ماشین مجازی تاکنون عملیات Replication  انجام نشده است.
بر روی سرور سایت Replica کلیک و بر روی Hyper-V Settings  کلیک کنید.


سپس  Replication را فعال می کنیم ،در ابتدا روش اعتبار سنجی و سپس پورت آن را مشخص می کنیم. در اینجا ما از پروتوکل Kerberos و از پورت پیشفرض 80 برای ارتباط استفاده می کنیم. شما میتوانید از Certificate نیز استفاده کنید، اما کمی مشکل تر میشود که بعدا در یک ویکی جداگانه به توضیح این میپردازم.دقت داشته باشید اطلاعات در حالت استفاده از HTTP در طول انتقال رمز نگاری نمی شوند ولی اگر از HTTPS استفاده کنید در طول انتقال رمز نگاری میشوند.حال برویم قسمت احراز هویت اگر شما میخواهید از  هر سروری عملیات Replication را قبول کنید تیک Allow replication from any authenticated server اگر هم قصد دارید تنها از سرور های  خاصی عملیات Replication را قبول کنید تیک Allow replication from any specified server را بزنید .در این جا ما میخواهیم از سرور خاصی Replication  دریافت کنیم ، برای این کار تیک Allow replication from any specified server را می زنیم و سپس بر روی Add کلیک کرده و در پنجره جدید مشخصات سرور و گروهی که میخواهید این عملیات را انجام دهد و محل ذخیره را نیز مشخص کنیدو سپس بر روی ok  کلیک کنید. حال نوبت به پیکر بندی فایروال است تا اجازه دهیم ترافیک مربوط به عملیات Replication  را از خود عبور دهند. برای این کار به کنترل پنل رفته و در قسمت System and Security بر روی Windows Firewall و در پنجره جدید بر روی Advanced Settings و سپس در قسمت Inbound Rules دو رول زیر را فعال کنید.

Hyper-V Replica HTTP Listener (TCP-In)

Hyper-V Replica HTTPS Listener (TCP-In)

البته دقت داشته باشید ما چون از HTTP استفاده می کنیم ، تنها قسمت اول را فعال کنیم کافی است ، ولی فعال کردن هر دوتا هم مشکلی ندارد.


سپس فایروال را بسته و به پنجره Hyper-V manager برگردید و بر روی ماشین مجازی مورد نظر راست گلیک کرده و سپس Enable Replication را کلیک کنید.در صفحه Before You Begin بر روی Next کلیک کنید تا به صفحه بعد بروید و سپس در آن جا نام سرور مورد نظر را تایپ و یا از طریق Browse جستجو کنید، سپس بر روی Next  کلیک کنید.


در این قسمت نوع اعتبار سنجی بر حسب تنظیماتی که انجام داده اید مشخص شده است سپس تیک گزینه Compress the data that is transmitted over the network را وارد تا اطلاعات در طول انتقال فشرده سازی کند سپس بر روی Next  کلیک کنید. 


در این قسمت شما هارد دیسک مجازی مورد نظر برای Replication  را انتخاب می کنید ، اگر ماشین مجازی شما بیش از یک هارد دیسک مجازی داشته باشد از این قسمت می توانید مشخص کنید که کدام هارد دیسکReplication شود ،سپس  بر روی Next کلیک کنید.


در صفحه Configure Recovery History  شما متوانید پیکر بندی کنید که یک ریکاوری پوینت داشته باشید یا اینکه چند ریکاوری پوینت ،  همچنین به طور میانگین ریکاوری پوینت ها هر یک ساعت ایجاد میشوند ولی شما میتوانید آن از طریق نوار لغزنده پایین بر اسا نیاز خود تنظیم کنید سپس بر روی Next کلیک کنید. در اینجا ما Only latest recovery point  را کلیک می کنیم.

در این صفحه اگر میخواهید اطلاعات از طریق شبکه با هم دیگر Replication  شود بر روی Send initial copy over the network  کلیک کنید ، اگر میخواهید از طریق یک دستگاه جانبی دیگر مثل هارد اکسترنال جابجا کنید. گزینه Send initial copy using external media کلیک کنید.اگر هم میخواهید بلافاصله بعد از پایان پیکر بندی شروع به اولین Replication کند بر روی Start replication immediately  کلیک کنید . در غیر انصورت اگر میخواهید در زمان بندی خاصی این عملیات شروع شود بر روی Start replication on کلیک کنید  و زمان مناسب را وارد کنید و سپس بر روی Next  کلیک کنید.


پس از مشاهده تنظیمات بر روی
Finish  کلیک کنید.سپس پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات Replication نشان میدهد، ممکن است شما هم مثل من با یک پیکر بندی بیشتر روبرو شوید و آن پیکر بندی کارت شبکه ماشین مجازی در سمت Replica است. برای این کار بر روی Settings کلیک کنید.


سپس در تنظیمات ماشین مجازی به قسمت تنظیمات کارت شبکه رفته و سوئیچ مناسب را انتخاب کنید و بر روی ok کلیک کنید.


همانطور که مشاهده می کنید سرور سایت اصلی شروع به ارسال اطلاعات به سمت سرور سایت Replica کرده است. 


در قسمت سرور Replica هم شروع به دریافت اطلاعات کرده است.


حال بریم سراغ پیاده سازی Planned Failover در Hyper-V Replica

عملیات planned failover  به شما این امکان را میدهد تا موقتا ماشین ها مجازی سایت اصلی خود را از دور خارج کرده و و به جای آن ماشیب های مجازی سرور Replica به کار ادامه دهند. این گزینه برای زمان هایی مانند نیاز به تغییرات در سخت افزار سرور و یا نیاز به جابجایی سرور و یا نوسانات برقی که مجبور هستید شما برای چند قیقه یا چند ساعت سرور را از دور خارج کرده و به سرویس آن بپردازید ، مناسب است  .پیشنهاد میشود این کار را در زمان غیر کاری انجام دهید.

مدت زمانی که طول می کشد تا ماشین مجازی سرور Replica جای ماشین مجازی اصلی را بگیرند به  چیزی کمتر از یک دقیق می رسد. دقت داشته باشید که که زمانی که شما planned failover را اجرا می کنید ، ماشین های مجازی نباید در حالت اجرا باشید و  همچنین برای  سرور سایت اصلی نیز باید Replication را فعال کنید تا بتواند ، از سمت سرور Replica نیز اطلاعات دریافت کند ، در حقیقت زمانی که ماشین مجازی در سرور Replica اجرا شود باید سرور سایت اصلی نقش Replica را برای ماشین های مجازی سایت Replica داشته باشد ، که معروف به Reverse replication می باشد. البته زمانی که سرور اصلی دوباره آنلاین شد.

برای این کار بر روی ماشین مجازی در سایت اصلی راست کلیک کرده و بر روی planned failover کلیک کنید.


سپس بر روی Failover کلیک کنید تا عملیات آغاز شود .سپس پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات نشان میدهد. 
حال اگر به Hyper-V manager برگشته و بر روی سرور سایت Replica کلیک کنید، اطلاعات زیر را بدست خواهید اورد:

ماشین مجازی سرور Replica به عنوان ماشین مجازی اصلی انتخاب شده است .

سرور سایت اصلی به عنوان Replica این ماشین مجازی انتخاب شده است.نکته: برای صحت از سلامتی ارتباط بین سرور در ارتباط Replication  بر روی ماشین مورد نظر راست کلیک کرده و از قسمت Replication بر روی View replication health  کلیک کنید.پایان.

Leave a Comment
  • Please add 3 and 6 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Comments
  • YahyaZahedi edited Original. Comment: Added New Content.

Page 1 of 1 (1 items)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
  • YahyaZahedi edited Original. Comment: Added New Content.

Page 1 of 1 (1 items)