در قسمت اول ما یک LAB جدید ایجاد کردایم. و ISO مربوط به نرم افزار System Center 2012 Configuration Manager را extract کردیم . و سپس در سرور اکتیودایرکتوری کپی کردیم . ما سپس در سرور AD یک کانتینر به اسم System Management ایجاد کردیم و پرمیژن های لازم را به این کانتینر delegate کردیم . و سپس تغییرات لازم را در Schema برای Configuration Manager انجام دادیم . ما سپس دو پورت TCP  به شماره 1433 و 4022 را جهت SQL replication بین دو سایت باز کردیم . سپس پیش نیاز های لازم مثل .NET Framework 4.0 ، و بعضی از features  لازم را نصب کردیم و سپس نرم افزار SQL Server 2008 R2 SP1 CU6 را دانلود و نصب کردیم . و تنظیمات امنیتی و Memory  را بر روی SQL Server انجام دادیم . و در پایان (central administration site (CAS را نصب کردیم . حالا ما میخواهیم primary server را نصب کنیم.

در این LAB ما نام primary  را p01 گذاشته ایم (که P به معنی primary و 01 به معنی اولین سرور Primary است . اگر شما میخواهید بیشتر از یک سرور primary به CAS متصل کنید . اسم سرور بعدی را 02 بگذارید و به همین ترتیب ).

قبل از اینکه شروع بع نصب primary کنید ، من میخواهم که دقیقا همان مراحل سرور CAS را بر روی این سرور انجام دهید . تمام موارد پیش نیاز را نصب کنید . قبل از هر کاری NET Framework 4.0 و SQL Server 2008 R2 SP1 CU6 را نصب کنید و سپس تنظیمات مربوط به امینت و Memory   نرم افزار SQL را انجام دهید . شما دیگر نیازی ندارید که دوباره گسترش schema  را انجام دهید . خوب در حال حاضر بر روی سرور Primary ( ) شما باید SQL Server  p01.server2008r2.lab.local را نصب کرده باشید . قبل از اینکه مرحله 1 را شروع کنید باید حتما محتوای نرم افزار Configuration Manager 2012 را از سرور AD در مسیر C:\Temp\CM12RTM سرور P01  کپی کنید.

نکته : در زیر دلایلی جهت نصب یک Primary Site گفته شده است که منبع آن TECH NET می باشد.

از primary sites برای مدیریت کلاینت ها استفاده می شود . نصب یک primary sites با توجه به یکی از دلایل زیر می باشد :

 • برای مدیریت کلاینت ها به صورت مستقیم.
 • برای افزایش مدیریت تعداد کلاینت ها . هر primary site می تواند تا 100.000 کلاینت را پشتیبانی کند .
 • برای ارائه یک نقطه لوکالی مرکزی  . جهت مدیریت
 • جهت پاسخگویی به نیاز های مدیریتی سازمانتان . برای مثال شما ممکن است که یک Primary Site جهت مدیریت انتقال محتویات یک شبکه با پنهای باند کم نصب کنید .

استفاده از اطلاعات زیر در طراحی یک Primary Site به شما کمک می کند :

 • Primary Site می تواند به صورت stand-alone  باشد یا عضو یک hierarchy
 • یک primary site تنها یک CAS را به عنوان parent site پشتیبانی می کند.
 • یک primary site فقط secondary sites ها را به عنوان child sites پشتیبانی می کند و می تواند یک یا بیشتر child sites را پشتیبانی می کند.
 • یک primary site نمی تواند رابطه parent site را پس از نصب تغییر دهد.
 • Primary sites  مسول پردازش تمامی داده های کلاینت هایی هستند که به این Site اختصاص داده شده اند .
 • وقتی که primary site را نصب می کنید به صورت خودکار دیتابیس آن جهت رپلیکیت با CAS که تعیین شده است . پیکربندی شده است .
 • Primary site ها با استفاده از رپلیکیشن (replication)دیتابیس ، ارتباط مستقیم با CAS خودشان برقرار میکنند.
 • وقتی که یک primary site  را نصب کرده اید می توانید به راحتی از role site system استفاده کنید . برای دیدن لیستی از site system role هایی که توسط primary site ها پشتیبانی می شود به این لینک مراجعه کنید .
Planning Where to Install Sites System Roles in the Hierarchy


نکته : هر management point
در primary site می تواند تا 25.000 کلاینت (کامپیوتر) را ساپورت کند . برای ساپورت کردن 100.000 کلاینت شما باید چهار management points  داشته باشید . هر primary site میتواند تا 10 عدد management points را داشته باشید ، شما نمیتوانید تعداد پشتیبانی کلاینت ها را بالاتر از 100.000 تا ببرید . در عوض به ازای هر management points اضافی می توانید redundancy  را در ارتباطات و مدیریت کلاینت ها فراهم کنید . برای دیدن اطلاعات بیشتر در این مورد این لینک را مطالعه فرمایید .        

 
Site and Site System Role Scalability on Technet.


سخت افزار موردنیاز :

نکته : برای دیدن جزئیات سخت افزار مورد نیاز برای site servers هم به صورت standalone و هم در hierarchy لطفا این لینک را ببنید. در زیر خلاصه ایی از نکات مورد نیاز برای سخت افزار که شما بتوانید Primary site را طراحی کنید از سایت TECHNET گفته شده است .


Primary site در یک hierarchy  : (Local SQL Install)

 • بالای 50000 کلاینت را ساپورت می کند.
 • در این حالت SQL Server بر روی سروری که به عنوان site server نصب است ، نصب شده است .

پیشنهادات سخت افزار مورد نیاز برای شرایط بالا عبارت است از  :

 • 4 cores (Intel Xeon 5140 or comparable CPU)
 • 16 GB of RAM
 • 300 GB of hard disk 

Primary site در یک hierarchy  : (Remote SQL Install)


 • بالای 100.000 کلاینت را ساپورت می کند.
 • در این حالت SQL Server بر روی سرور نصب شده است ، که نقش Site Server  را ندارد.

سخت افزار مورد نیاز  Site Server  :

 • 4 cores (Intel Xeon 5140 or comparable CPU)
 • 8GB of RAM
 • 200 GB of disk 


سخت افزار مورد نیاز SQL Server  :

 • 8 cores (Intel Xeon E5504 or comparable CPU)
 • 32 GB of RAM
 • 550 GB of hard disk 
مرحله 1 - نصب System Center 2012 Configuration Manager
نکته : تمامی مراحل زیر را بر روی سرور Primary server (p01)با یوزر SMSadmin انجام دهید.

این نکته مهم است که شما از چه کاربری برای اجرای ویزار نرم افزار Configuration Manager استفاده می کنید ، که دسترسی لازم برای اجرای نر افزار را داشته باشد . اگر شما از کاربر smsadmin  استفاده میکنید که عضو گروه domain user است پس همه چیز باید ok باشد . در مرحله قبل همان طور که باید دارید کاربر smsadmin   عضو گروه Local Administrator هر دو سرور CAS  ، P01  کرده ایم . اگر شما این ویزارد را توسط یک یوزر که دسترسی ها لازم را نداشته باشد یا اگر توسط یوزر Local Administrator که بر روی سرور لاگین کرده ایم اجرا کنید (که عضو گروه domain user نیست) ، هنگام اجرای readiness check (برای چک کردن بیش نیازهای لازم ) در قسمت Active Directory Schema با خطا مواجه میشوید . بنابراین این نکته خیلی مهم است که حتما رعایت کنید و یک کاربر که عضو گروه domain user و Local Administrator سرور باشد ویزارد نرم افزار را اجرا کنید.


کاربری که Setup  برنامه را اجرا می کند از لحاظ امنیتی دسترسی های زیر را دارد :

 • Local Administrator دسترسی کامل به سرور central administration site را دارد .
 • Local Administrator دسترسی به سرور دیتابیس CAS دارد (البته اگر SQL را بر روی سرور جداگانه ایی نصب کرده باشید).
 • Sysadmin  دسترسی به دیتابیس ، سایت CAS دارد .
 • Local Administrator  دسترسی به سایت Primary  دارد.
 • Local Administrator  دسترسی به دیتابیس مربوط به سایت ، اگر بر سرور جداگانه ایی از سرور Primary نصب شده باشد  ، دارد .

نکته : هاتفیکس KB2552033  که در لینک مربوطه به طور کامل توضیح داده شده است . باید بر روی سرور Site که سیستم عامل Windows Server 2008 R2 اجرا است و client push  قرار است بر روی آن نصب شود و فعال شود.

به مسیر زیر در سرور Primary بروید و بر روی splash.hta دابل کلیک کنید .

C:\Temp\CM12RTMپنجره نصب نرم افزار System Center 2012 Configuration Manager ظاهر می شود.بر روی لینک Assess Server Readiness  کلیک کنید. اگر فقط هشدار مربوط به WSUS SDK بر روی سایت مشاهده کردید . میتوانید از آن چشم پوشی کنید و بر روی ok کلیک کنید . و بقیه مراحل نصب را ادامه دهید.

سپس در پنجره ویزارد بر روی Install کلیک کنید.در صفحه Before you Begin ، نکات مربوطه را بخوانید سپس بر روی Next کلیک کنید .گزینه ای که ما در این مرحله انتخاب میکنیم Install a Configuration Manager primary site  است . در صورتی که تصمیم داشتید سرور Primary را به صورت standalone  نصب کنید باید گزینه زیر آن را هم تیک میزید. منتها چون تصمیم دارید که آن را به سرور CAS متصل کنید نباید این گزینه را انتخاب کنید.


در این مرحله اگر Product Key را دارید وارد کنید ، در غیر این صورت گزینه اول را انتخاب کنید . همچنین شما میتوانید evaluation  نرم افزار را آپگرید کنید که برای این کار لینک را کامل بخوانید.در این مرحله Microsoft Software License Terms را قبول کنید و بر روی Next کلیک کنید.در این مرحله تمامی Licenses ها مورد نیاز است پس تمامی آنها را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.در صفحه Prerequisite Downloads ، شما باید گزینه دوم را انتخاب کنید . زیرا همان طور که به خاطر دارید تمامی فایل های مورد نیاز را در هنگام نصب سرور CAS دانلود کرده اید . فقط کافی است که فایل را در مسیر C:\Temp\downloads در سرور P01 کپی کنید.

سپس بر روی Next کلیک کنید.در صفحه مربوط به Server Language Selection ، زبان مورد نظر را انتخاب کنید.در صفحه Client Language Selection ، اگر کلاینت های شما زبان های دیگر استفاده میکنند ، در این مرحله انتخاب کنید . البته بعدا هم میتوانید زبان مورد نظر را اضافه کنید .در مرحله Site and Installation Settings ، حتما فیلدهای Name ، و Site Code را پر کنید و مطمئن شوید که مسیر نصب درایو D انتخاب شده باشد. (که بعد از نصب نمی توانید این مسیر نصب را تغییر دهید).در صفحه Primary Site Installation ، نوبت به متصل شدن به سرور CAS است اگر شما می خواهید که سرور Primary به صورت standalone نصب شود گزینه دوم را انتخاب کنید . (اسم سرور CAS  را به صورت FQDN وارد کنید.)در مرحله Database Information ، اگر مشکلی نبود بر روی Next  کلیک کنید. (تمامی این فیلدها به صورت خودکار پر شده است ).در صفحه SMS Provider settings ، شما می توانید چندین SMS Providers داشته باشید این بستگی به نیاز شما دارد . ولی ما در این LAB تنها یک عدد را استفاده می کنیم.در این مرحله گزینه Configure the communication method on each site system role  را انتخاب کنید.در صفحه Site System Roles ، توجه داشته باشید که Computer Account سرور Site باید عضو گروه Local Administrators باشد تا رول ها بر روی آن نصب شود.در این مرحله باید گزینه اول را انتخاب شود سپس بر روی Next کلیک کنید.در صفحه Settings Summary ، مروری بر روی تنظیمات انجام شده ، داشته باشید سپس بر روی Next کلیک کنید.قبل از شروع عملیات نصب ، بار دیگر تمامی تنظیمات و پیش نیازها چک می شود.در صورت نبود مشکلی ، برای شروع نصب بر روی Begin Install  کلیک کنید.


توجه : با کلیک بر روی View Log می توانید فایل لاگ مربوطه را بخوانید (این فایل در مسیر C:\ConfigMgrSetup.log است). با استفاده از CMTrace  می توانید فایل را بخوانید . شما ابزار CMTrace  را می توانید در سی دی مربوط به ConfigMgr  پیدا کنید که در مسیر C:\Temp\CM12RTM\SMSSetup\Tools\ کپی شده است .عملیات نصب تقریبا در حدود 37 دقیقه به طول می انجامد . (البته به سخت افزار سیستم شما بستگی دارد) باید تمامی گزینه های نصب شده به رنگ سبز باشد .پس از پایان یافتن نصب ، شما میتوانید ویزارد نصب را ببندید و کنسول Configuration Manager را بر روی سرور Primary جدید باز کنید .در کنسول باز شده به مسیر زیر بروید.

 Monitoring -----> Site Hierarchy
توجه : با بردن موس بر روی لینک بین CAS و p01 شما میتوانید در مورد چگونگی وضعیت
replication  اطلاعاتی کسب کنید . همچنین می توانید به مسیر زیر بروید و وضعیت replication را چک کنید.

System Status ----> Component Status ------ > SMS_REPLICATION_CONFIGURATION_MONITOR

یا فایل rcmctrl.log را بینید تا از جزئیات عملیات replication  باخبر شوید.تبریک می گویم شما توانستید تا به حال یک System Center 2012 Configuration Manager به صورت hierarchy راه اندازی کنید.مقاله اصلی :