Lync Server 2010’un sunduğu bileşenlerden biri olan Archiving Server rolü ; instant message içeriğinin , konferans görüşmelerin (şirket kurallarına yada yükümlülüklerine uyma adına) arşivlenmesini sağlar. Archiving Server = Company Compliance diye düşünebiliriz.

Archiving  Server bileşenlerinin bilgisini içeren topoloji değişimini hazırlamak ve yayınlamak için topology builder kullanılmaktadır. Ardında topology builder ile hazırlayıp yayınladığımız kurulum bilgisine göre Lync Server Deployment sihirbazı gerekli paketleri kurmaktadır. Yapınızdan birden fazla Front End Pool yada Standard Edition sunucu varsa , tamamı üzerinde arşivlemeyi etkinleştirmelisiniz.

Kurulumda kullanacağınız kullanıcı hesabının yetkileri , daha önce kurulumunu ve konfigürasyonu yazdığım Monitoring rolüne benzemektedir. http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/6493.aspx

-        Message Queuing Servisinin kurulumu

                      servermanagercmd.exe -install MSMQ MSMQ-Services MSMQ-Server MSMQ-Directory

 

-        Üzerinde Archive  veritabanını barındıracak SQL Server 2008 yada daha yeni sürümünün kurulumu . (Express edition desteklenmemektedir.)

Eğer instant message içeriğinin yanında konferans içeriğinide tutmak isterseniz ( dokumanlar , sunumlar , paylaşılan dosyalar ) bu veriler bir dosya içinde barınır. Lync için daha önce açtığınız bir file share’ı kullanabileceğiniz gibi yeni bir paylaşımda açabilirsiniz.

Şimdi topology builder’ı açıp arşiv sunucunu ekleyelim.

 

Genelde olduğu gibi fqdn ile devam ediyoruz.Arşiv veritabanının tutulacağı SQL Server’ı belirleyelim.İçerik verilerinin tutulacağı paylaşımı belirliyoruz.Payşalımı topolojiyi publish etmeden önce mutlama oluşturmuş olmalısınız.Yine klasik bir işlem : Pool ile ilişiklendirme.Sonrasında finish ile topology’yi değiştirmiş oluyoruz. Artık Publish edebiliriz.İşlem tamamlanmış oldu. Buradaki to-do listesine bakarsanız aşağıdaki ifadeyi görürsünüz.Buda deployment wizard’ı çalıştıracağımız anlamına gelmektedir.

Ardından Lync Server Deployment sihizbazını açıp işlemimize devam edebiliriz.Kurulumu yapalım.Sunucuda Lync Server 2010 ve Monitoring rolü olduğundan LCStore hazır görünmektedir.
Kurulum tamamlandı. SQL içinde veribanıda aşağıdaki gibi oluşmuştur.Lync Server 2010 için arşiv konfigürasyonunu yapmak/değiştirmek isterseniz ,

Lync Control Panel à Monotoring and Archiving à Archiving Policy ’den ve Archiving Configuration’dan  faydalanabilirsiniz.İsterseniz sadece IM içeriğinide arşivleyebilirsiniz. Buradaki seçenekler şirket yükümlülüklerine göre değişiklik gösterecektir. 14 günlük periyodun sınırları 1 ile 2562 arasında olmalıdır.Hangi iletişimin arşivleneceğini de belirleyebilrsiniz. İsterseniz User ve Site bazından policy belirleyebilrisiniz.Bu policy’yi kullanıcılarınıza atayabilirsiniz.Kullanıcının/kullanıcıların özelliklerinden ilgili policy’yi yapılandırabilirsiniz.Konfigürasyonu shell aracılığıyla gözlemek istersek , (gözlem yerine yapılandırma için için genel olarak set- , new- cmdlet'leri kullanılabilir)Arşivlenmiş verilere ulaşmak için export-csarchivingdata cmdlet'i kullanılmaktadır. Yönettiğim sunucumdan bir örnek alarak export işlemini aktarıyorum.Export edilen verilere bakmak isterseniz , verileri export ettiğiniz dizine gidip , gözlemek istediğiniz log'u seçip uzantısını eml'den mht'ye çevirip açabilirsiniz.

Neşeli günler dilerim

Kaynak : Technet , günlük iş yaşantım.