Sharepoint Server 2007’de Yedekten Dönüş İşlemi (tr-TR)

Sharepoint Server 2007’de Yedekten Dönüş İşlemi (tr-TR)

Bildiğimiz gibi Sharepoint servisi ağırlıklı olarak yerel ağımızda bilgi paylaşımı işlevselliğini arttıran , asp.net ile geliştirilmiş  site’ları ve sub site’ları sunan (site collection’ları) , web portalı olarak düşünebileceğimiz , kullanıcılarımızın paylaşılmış  bilgilere  ve belgelere daha  kolay ulaşmasını sağlayan ve devamında Sharepoint Portal Server ile  ürün haline gelmiş  bir bileşendir.

Benim bu yazımda bahsetmek istediğim kısa süre önce yaşadığım bir restore işlemidir. Aslında standart prosedürlere uyulduğunda zahmetli bir işlem olmadığını düşünüyorum. Standart prosedürlerden kastım http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb447517(v=office.12).aspx url’sinde açıklanan yöntem ile yedekleme ve geri dönüş işlemidir.  Üretim ortamında çalışan  bir SharePoint Portal’dan silinen bir dosyanın acilen kurtarılması konusunda yaşadıdığım maceramı adımlara açıklamak istedim.

Case’e başlayalım.

Hazırda olanlar ;

Script ile alınmış  Sharepoint site’ı ve SQL veritabanı yedeği. Yedek içeriği aşağıdaki gibidir.Bir adet stand-alone windows server 2003 x86 Enterprise R2 SP2 sanalı.

1-      IIS ve SQL için gereken bileşenleri kurduktan sonra Windows Server 2003 sanalıma SQL Server 2005 Enterprise versiyonunu kurdum.

2-      İşletim sistemim 32-bit olduğundan MSDN’den en_office_sharepoint_server_2007_with_sp2_x86_dvd_x16-57176.iso  kurulum dosyasını download ettim.

3-      Sharepoint Portal server kurulumunun aşamaları konumuzla doğrudan ilgili olmadığından yazma gereği duymuyorum. Kurulum konusunda bakmak isterseniz http://www.mshowto.org/windows-sharepoint-services-nedir-nasil-kurulur.html link'inden yada http://blogs.msdn.com/b/martinkearn/archive/2007/03/28/how-to-install-sharepoint-server-2007-on-a-single-machine.aspx link'inden faydalanabilirsiniz.

4-      Sharepoint’i kurarken Complete ve Farm opsiyonlarını seçtiğimi belirtmekte fayda görüyorum.

5-      Sharepoint kurulumunun hemen ardından açılan sihirbaz ile generic bir farm oluşturdum.

6-      Farm oluşumundan sonra SQL server'da oluşturulan veritabanları aşağıdaki gibiydi.


7-
      Benim ihtiyacım olan kurtarılması gereken veri, yedeğin içinde olduğundan, restore etmek istedim.8-  Operations altından restore menüsüne yedeğimin durduğu dizini yazdım. Yedek içeriğini üst kısımlarda resmetmiştim. “OK” ile devam ettim.9-Benden istenilen zamanın yedeği üstte işaretlediğim yedekti. Yedeği seçip Continue  Restore Process ile devam ettim.10- Karaladığım kısımlarda port numaraları ve veritabanı isimleri yazmaktaydı ondan dolayı kapatıyorum. Farm’i seçip Continue Restore Process ile  devam ettim.

 11- Test sanalım üretim ortamındaki sunucular (SQL Server ve Sharepoint konfigürasyonu ve database path’leri ve yetkili kullanıcılar)  ile bire-bir aynı olmadığından yeni konfigürasyon ve aynı konfigürasyon seçimlerinde sorunlarla karşılaştım. Üretim ortamındaki sunucunun bir clone’una dönüş yapsaydım yada aynı sunucunun üstüne dönüş yapsaydım sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Üretim ortamındaki sunucunun Clone’unu almaya ve  sonucunun bulunduğu lokasyona  istenilen zamanda gitme ve erişme ikmanım olmadığından elimdekiler ile şu şekilde ilerledim.

12-
Yazının ilk sayfalarında resmettiğim spbr011D klasörü içindeki yaklaşık 30 GB’lık SQL yedeğini SQL Server management studio’yu kullanarak SQL Server’a aktardım.13-
Yine bazı alanları kapatıyorum. Burada OK’e basarsanız path ile ilgili hata alabilirsiniz. Onun için üstteki resimdeki options kısmına girip veritabanının diskleriniz üzerinde hangi lokasyonda durmasını istediğini belirleyiniz. Ben c:\sql klasörüne döndürdüm. Veritabanın büyüklüğüne bağlı olarak zaman alabilir.

14-
Veritabanı SQL içinde yerini aldıktan sonra tekrar Sharepoint Central Administration sayfasına geçtim. Amacım yeni bir Web Application’i açıp, içindeki site collection’ın veritabanı olarak yedekten döndüğümü kullanmasıydı.15-Application Management kısmından Create or extent Web Application link’ile devam ettim.16-Üstteki kısımdan yeni bir web application’ı ekleme  link’i devam ettim. Bir sonraki sayfayı bir kaç parça halinde alta yapıştırıyorum. Yeni oluşturacağım uygulamanın(web application’ının) özelliklerini belirledim.17- Port seçimi tercihidir.

18- Configurable kısmında local administrator hesabını kullandım !!19- Yeni web application’ının kullanacağı geçici veritabanını (normalde  geçici değil ama ben değiştirmek istediğimden geçici olarak ifade ediyorum) oluşturmak için bir  isim yazdım. Ardından “OK” .20- Application oluşturuldu. Alt kısımda yeni site collection’ı oluşturma link’ine tıkladım .21-  Ana sayfa olarak boş bir template seçtim.22- Herhangi bir problem görünmüyor ve oluşturuldu.
23- Ardından bu collection'ın, daha önce yedekten döndüğüm veritabanını kullanmasını sağladım. Bunun için ;24- Üstte görülen Content Database bölümüne gittim. Resimde de görüldüğü gibi halen  wss_content_tempdb veritabanı kullanılmaktaydı ( doğal olarak). Wss_content_tempdb’yi sildim. Silmek için wss_content_tempdb’ye tıklıyoruz.25- Açılan sayfanın alt kısmındaki remove kutucuğunu işaretleyip  “ok” ile devam ediyoruz. Veritabanı  silinmiş  oldu.Sonrasında istediğim veritabanını ekleyeceğim.

 26- Add Content Database ile devam ettim.


27- İstediğim veritabanının ismini yazdım ve “ok”. Burada şu durum ile karşılaştım. Benim test ortamına kurduğum sharepoint portal server’ın sürümü ,yedekten döndüğüm ve bağlamak istediğim veritabanını kullanan üretim ortamındaki sharepoint portal server’ın sürümünden eskiymiş , upgrade etmemi istedi. Microsoft Download Center’dan officeserver2007sp3-kb2526299-x86-fullfile-en-us.exe  ve wssv3sp3-kb2526305-x86-fullfile-en-us.exe güncellemelerini download ettim. Neden wss servisinin güncelemesini de download ettiğimi sorabilirsiniz.Çünkü ben SP portal server kullanıyorum. SP Portal Server’ın güncellemesini kurmak istediğimde önce sharepoint servisi’ni güncellememi istedi. Güncellemeleri yaptım. Ardından tekrar veritabanını eklemek istedim. Bu sefer  de , ekleme işleminin veritabanında güncelleme  yapacağını bu işlemin browser’da time-out’a sebep olduğunu ve ekleme için stsadm.exe komutunu kullanmam gerektiği uyarısını  verdi. STSADM.EXE komutu  C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\web server extensions\12\BIN dizini altında bulunmaktadır. CMD komut istemini açıp aşağıdaki komutu, imleci BIN dizinine getirdikten sonra çalıştırdım.
28- URL kısmındaki port numarasının üst kısımlardakinden farklı olduğuna aldırmayın çünkü ekran görüntüsünü bu işlemi ilk defa yaparken almıştım. Sonrasında  yazıyı yazmak için ortamı tekrar oluşturdum. Önemli : database ismi kısmında yedekten SQL Server’a döndüğüm veritabanın ismini kullandığımı bir defa daha  hatırlatmak istiyorum.29-Komut üstte görüldüğü gibi tamamlandı.30- Internet Explorer ile siteyi açtığımda ,üstte görüldüğü gibi silinen ve geri getirilmesi istenen dökümanı edinebileceğim sharepoint site’ı  gelmiş  oldu.Yine port numarasına aldırmayın üst kısımlarda yazımı yazmak için test ortamını ikinci kez oluşturduğumu yazmıştım.

 

Daha önce belirttiğim gibi zaman ve zemin uygun olsaydı üretim ortamındaki sunucuyu kullanarak ve yazımın ilk satırlarında belirttiğim link'lerdeki prosedürleri kullanarak bu işlemler daha az adım ile de yapılabilirdi . Bu sadace benim anlık ihtiyacımı karşılamak için tecrübe ettiğim bir method'tur. !!!

Kaynak : Günlük iş yaşantım.

 

 

Leave a Comment
  • Please add 7 and 5 and type the answer here:
  • Post
Wiki - Revision Comment List(Revision Comment)
Wikis - Comment List
Sort by: Published Date | Most Recent | Most Useful
Posting comments is temporarily disabled until 10:00am PST on Saturday, December 14th. Thank you for your patience.
Comments
  • Mukkemel olmus, ellerinize saglik ..

Page 1 of 1 (1 items)