Herkese merhaba , Bir kaç gün ünce hepimizin bildiği gibi Windows server 8 beta yayınlandı. Ve beraberinde Windows 8 Customer Preview da yayınlandı. Önümüzdeki zamanı yeni nesil windows platformlarını öğrenme ile geçireceğimiz açık.

Bende bu yeni nesil platformlarla ilgili izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. 5 adet Windows Server 8 ve bir adet Windows 8 den oluşan sanal ortamı hazırladım.Neden 5 adet derseniz nasılsa birşeyler kurarız diye düşünüyorum.

İlk olarak domain controller kurulumu ile başlamak istiyorum. Bu amaçla sunucularımdan ilkinin ismini HQ-DC1 olarak değiştireceğim ve tcp/ip yapılandırmasını aşağıdaki gibi hazırlayacağım.PShell'deki değişikliklerden dolayı Shell fazlaca hoşuma gitti.

Hadi tcp/ip ile başlayalım...

Planladığım ip yapılandırması bu şekilde olacatır.
IP adresi : 12.0.0.0.1 Subnet Mask : 255.255.255.0 Preferred DNS : 12.0.0.0.1
Grafiksel arayüzden yada PowerShell ile yapabiliriz. PowerShell’I tercih ediyorum. image Sanal sunucumun şu anki durumu üstteki ve alttaki gibidir. image Kullancağımız komutlar adağıdaki gibidir. Benim bağlantımın ismi wec1 şeklindedir.
New-NetIPAddress -InterfaceAlias wec1 -IPv4Address 12.0.0.1 -PrefixLength 24
Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias wec1 -ServerAddresses 127.0.0.1
Rename-Computer HQ-DC1
Restart-Computer
Komutları çalıştırıp çıktılarını aşağıdaki şekilde resmediyorum. image DNS için ; image Bilgisayarın ismini değiştirelim ; image ardından restart-computer ile yeniden bağlatabilirsiniz. Aslında şöğle bir kolaylık mevcut(yani mevcut olmuş) powershell’de. Öncesinde gereken modülü yüklemeniz gereiyordu. Ama Windows Server 8 ile siz komutu çalıştırdığınızda gereken modül yüleniyor image Bakınız üstte herhangi bir modül yüklü değil , az önce new-netipaddress komutu çalıştırdığımda nettcpip modülü yülenmişti ve işlem yapılmıştı. Bence bir kolaylıktır.

Şimdi de ; hq.nwtraders.msft ismindeki forest’ımı kurayım.
Kurulum için yine Shell’I tercih ediyorum.
Install-WindowsFeature AD-Domain-Services -IncludeManagementTools

Install-ADDSForest -DomainName hq.nwtraders.msft
Şimdi komutları çalıştırayım. image İşlem tamamlandıktan sonra sunucumuz yeniden başlatılacatır. image DNS’te sorun görünmüyor.Reverse lookup zone’u ben açtım. image dsa.msc ile her zamani gibi atığımız yönetim konsolumuz normal görünüyor.
Sırada malum , DHCP Server geliyor. Yine shell’I tercih ediyorum.
Nedense bana GUI’dense shell daha olay geldi. Sanki windows server 2008 r2’nin gui’si daha kolaydı Smile
Install-WindowsFeature DHCP -IncludeManagementTools
Add-DhcpServerv4Scope -name "hqnwnet" -StartRange 12.0.0.100 -EndRange 12.0.0.130 -SubnetMask 255.255.255.0
Set-DhcpServerv4OptionValue -DnsDomain hq.nwtraders.msft -DnsServer 10.0.0.1
Add-DhcpServerInDC -DnsName hq-dc1.hq.nwtraders.msft
Komutlarımız bu şekilde , hadi çalıştıralım Smile image Son komut çalışırken DNS server’ın varığını doğruluyor. Ardından 4. komutumuz geliyor. ( malum dhcp domain’de ya ) image Son komut’ta çalıştı. Dolayısıyla DHCP ve scope’ları authorize ve activation işleminden geçerek çalışabilmektedir. image Konsole üstteki gibidir. Policies kısmı hoş olmuş bence . Öncesinde set class id ile belirlenen spesifik option’ları daha kullanışlı bir arayüzden yapabiliyorsunuz. Şimdi AD yapımızda bir kullanıcı oluşturalım. Burada shell tercih etmeyebilirsiniz Smile Yada bir ps scripti kullanılabilir. Komut aşağıdaki gidi olacaktır.Tabii password değişkeni belirleme kısmını siz kişiselleştirebilirsiniz.
New-ADUser –SamAccountName baris -AccountPassword (read-host "Set user password" -assecurestring) -name "baris" -enabled $true -PasswordNeverExpires $true -ChangePasswordAtLogon $false image Kullanıcım oluştu.
Kullanıcıma forest’ımda hayli geniş bir yetki vermek istiyorum.Hadi grup üyeliğini değiştirelim.
Add-ADPrincipalGroupMembership -Identity "CN=baris,CN=Users,DC=hq,DC=nwtraders,DC=msft" -MemberOf "CN=Enterprise Admins,CN=Users,DC=hq,DC=nwtraders,DC=msft","CN=Domain Admins,CN=Users,DC=hq,DC=nwtraders,DC=msft"
Komutumuzu çalıştıralım. image Kullanıcımın grup üyelikleri de değişti. Şimdi ikinci windows server 8 beta kurulu sunucumu domain’e katıyorum.Sunucumun ismi server1’dir. image Bu sunucumuza da IIS kuralım. image IIS 8 kuruldu. image Browser yardımıyla sunucuya bağlanırsak default page gelecektir. Yine örnek olarak hq-dc1 üzerinde bir adet paylaşım açalım yine shell’den.  
New-Item -path c:\folder1 -type directory Write-Output "This is a shared file." | out-file c:\folder1\ornek.txt New-SmbShare –name dosyalar -path c:\folder1 -changeaccess HQ\baris image Klasörü açtık , içine bir adet txt dosyası oluşturduk ve baris için izin(share tab’ı için) vererek paylaştırdık. image Görüldüğü gibi paylaşım oluştu ve erişilebilir durumda.Aynı testi windows 8 istemcimizden de yaparsak sorunsuz biçimde IIS 8 üzerindeki default page’e erişebildiğimizi ve paylaşımı görüntüleyebildiğimizi görebiliriz. Ben beta'sını geçen gün download edip incelemeye başladım. Oldukça keyifli bir arayüz ve Shell kullanımı getirilmiş incelemeye devam ettikçe nacizane paylaşacağım.

Herkese neşeli günler…

Kaynak : TechNet