Yeni bir makale ile herkese merhaba. Bundan bir önceki makalemiz de , IIS 7.0 üzerinde SSL Sertifika kurulumu ve gerekli konfigürasyon yapılandırmalarından bahsetmiştik. Bu makalemizde ise, Windows Server 2003 işletim sistemi yüklü sanal bir makine üzerindeki DNS Servisi kayıtlarını, Windows Server 2008 R2 işletim sistemi yüklü başka bir sanal makine üzerine taşıma (Migration) işlemi nasıl gerçekleştirilir, bu konu hakkında bilgi sahibi olcağız. Makalemizde ağırlıklı olarak DNS migration işleminden bahsediyor olacağız, fakat migration işlemine geçiş yapmadan önce DNS hakkında kısaca bilgi vererek makalemize giriş yapalım.

 

DNS, (Domain Name System), bir isim çözümleme servisi olup, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıt altında tutan bir servistir. Hatırda kalması açısından DNS kavramına bir örnek verecek olursak , www.siteadi.com şeklinde bir Web sitemiz mevcut ve bu Web sitemizin de kendisine ait 207.42.150.131 şeklinde bir IP adresi var.  Biz, internet tarayıcımıza, 207.42.150.131 numaralı IP adresini yazdığımız da, tarayıcımız bizi  direk www.siteadi.com adresine yönlendirmektedir. Burada DNS servisinin önemi ise, IP adresinden isim çözümleme yapmış olmasıdır. Yani DNS, numeric isimleri, alphanumeric adreslere dönüştürerek bizi bu sıkıntıdan kurtarmaktadır. Sizde taktir edersiniz ki, 207.42.150.131 numaralı IP adresini herzaman aklımızda tutmamız zor olacaktır.  Bunun yerine, yukarıda bahsi geçen IP adresine karşılık olarak gelen web sitemizin ismini aklımızda tutmanız daha kolay olacaktır.

 

DNS’in Yapısı

DNS sistemi, isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşmaktadır. DNS sunucusu olarak yapılandırılan fiziksel bilgisayarlar, host isimlerine karşılık gelen IP adreslerinin kayıtlarını tutmaktadırlar. Network ortamında bulunan bir client (istemci) bilgisayar, bilgisayar adına karşılık gelen IP adresini öğrenmek istediğinde, DNS sunucusuna başvurmaktadır. DNS server sunucusu, client bilgisayar tarafından gelen bu istek üzerine veri tabanı kayıtlarına bakar ve öyle bir isim var ise, bilgisayar ismine karşılık gelen IP adresini client (istemci) bilgisayara gönderir.

 

DNS Alan Adları

Alan Adı Sistemi, sunucu bilgisayarın adı ve etki alanı adı olmak üzere, çeşitli veri türlerini içeren hiyerarşik bir veritabanı uygulamasıdır. DNS veritabanı isimleri, hiyerarşik bir ağaç yapısı olarak adlandırılan etki alanı isminden oluşmaktadır.

 

DNS SORGULAMA İŞLEMLERİ

Network üzerindeki bir bilgisayar üzerine DNS server servisi kurulduğu zaman, DNS isim yapısına ait olan bilgilerde beraberinde sistem üzerine ınstall edilmektedir. DNS server rolüne sahip olan bu bilgisayar, DNS isim yapısına ait olan bilgileri, network üzerinde bulunan client bilgisayarlara dağıtmakla görevlidir. DNS server bilgisayarı üzerinde, bilgisayar isimlerini ve network üzerindeki bilgisayarlara karşılık gelen IP adreslerinin kayıt edildiği bir  DNS veri tabanı bulunmaktadır.Network üzerindeki client bilgisayarlar isim çözümlemesi yapmak istedikleri zaman, DNS server bilgisayarına sorgu göndermektedirler.

DNS Sorgulama Tipleri

Network üzerindeki client bilgisayarlar,isim çözümlemesi yapmak istediklerinde DNS server bilgisayarına sorgu gönderdiğinden bahsettik. Peki bu sorgulama işleminde ne tür bir sorgulama yöntemleri kullanılmaktadır, şimdi bunlara bir göz atalım.

İki tip sorgulama yöntemi vardır, Bunlar;

 

  • Iterative Query
  • Recursive Query

 

Iterative Query

Network üzerindeki client (istemci) bilgisayar, aradığı bilgisayar ismine karşılık gelen IP adresini öğrenebilmek için, network üzerindeki DNS server bilgisayarına sorgulama gönderir. Client bilgisayar tarafından gönderilen sorgulamaya yanıt vermek için, DNS server bilgisayarı, ilk önce kendi veritabanını kontrol eder, eğer DNS server, client bilgisayarın bu isteğine cevap veremez ise, ortamda ki başka bir DNS server bilgisayarına başvurur.

 

Recursive Query

Bu sorgulama tipinde de, sorgulama işlemi, aynı Iterative Query deki  gibidir. Client bilgisayar, bilgisayar ismine karşılık gelen IP adresini öğrenebilmek için network üzerindeki DNS server bilgisayarına sorgulama gönderir. Client bilgisayar, aramış olduğu adresi bulana kadar sorgulama işlemi ortamdaki diğer DNS server’lar üzerinde devam eder.

 

Evet, Windows Server 2003 işletim sistemi üzerinde bulunan DNS Server servisi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, Windows Server 2003 işletim sistemi üzerindeki DNS servisi kayıtlarını , Windows Server 2008 R2 sunucumuz üzerine taşıma işlemine geçiş yapabiliriz.  Windows Server 2003 işletim sistemi üzerindeki DNS servisi kayıtlarını taşımak için ilk önce, DNS Server servisini kapatmamız gerekmektedir. DNS Server servisini kapatmak için Server 2003 makinamız üzerinde, Start  ProgramsAdministrative Tools Services seçeneğine çift tıklıyoruz.

image_01

Services penceresi içerisinde, DNS Server seçeneğine gelip çift tıklıyoruz ve gelen ekran üzerinde Stop tuşuna basarak DNS Server servisini durduruyoruz.

image_02

Yukarıda, şekil üzerinde de görüldüğü gibi DNS Server servisi Service Status kısmına baktığımız da Stopped konumunda görülmekte.  DNS Servisinin durdurulması işleminden sonra DNS server içerisinde bulunan DNS Zone bilgilerinin ve kayıt defterinin yedeğini almamız gerekecektir. Zone bilgilerinin yedeğini almak için C:\WİNDOWS\System32\ içerisinde bulunan dns klasörünü kopyalıyoruz.

image_03

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi , dns klasörünün komple yedeğini alıyoruz. DNS klasörünün yedeklenmesi işleminden sonra, kayıt defteri içerisinde bulunan dns zone bilgilerinin yedeğini alıyoruz. Bu işlem için ise,  Start menüden Run’a gelip karşımıza açılan diyalog kutusuna  Regedit yazıp ardından Enter tuşuna basıyoruz.

image_04

image_05

Registry Editör penceresi içerisinde,

HKEY_LOCAL_MACHİNE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\DNS Server\Zones klasörüne gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen Properties penceresinde Export seçeneğine tıklayarak dns zone’lerin yedeğini alıyoruz.

image_06

Export Registry penceresinde, File Name kısmına, oluşturulacak olan Registry dosyası için bir isim giriyoruz ve ardından Save tuşuna basarak, Registry dosyasının kayıt edilmesini sağlıyoruz.

 

 

DNS zone bilgilerini ve kayıt defteri içerisindeki DNS kayıtlarının yedekleme işleminin akabinde, yedeğini almış olduğumuz dns klasörü ve kayıt defteri dosyasını Windows Server 2008 işletim sistemimiz üzerine taşıyacağız.

 

Evet, Server 2003 tarafında DNS server bilgisayarımıza ait DNS zone bilgilerini ve kayıt defteri bilgilerini yedekleyerek server 2003 tarafındaki işlemlerimizi bitirmiş olduk. Sıra, oluşturmuş olduğumuz bu yedekleri yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi server 2008 işletim sistemi yüklü sanal makinemiz üzerine kopyalıyoruz. Dosyaların taşınması işleminin akabinde, Windows Server 2008  işletim sistemi yüklü sanal makinamız üzerinde ,zoneler’in yedeğini almış olduğumuz kayıt defterinden yüklemesi için bazı sunucu üzerinde bazı ayarlamalar yapmamız gerekmektedir. Bunun için , server 2008 makinemiz üzerinde  DNS manager konsolunu açıyoruz.

image_07

DNS manager yönetim konsolu üzerinde DNS Sunucumuz üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve ardından properties seçeneğine tıklıyoruz.

image_08

Properties seçeneğinden sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

image_09

Properties penceresinde , şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi Advanced tabına geçiş yapıyoruz.  Advanced bölümünde, Load zone data startup From Registry olacak şekilde değiştiriyoruz. Bu işlemlerden sonra Windows Server 2003 işletim sistemi üzerinde yedeğini almış olduğumuz DNS klasörünü ve kayıt defteri dosyasını Server 2008 makinemiz üzerine kopyalıyoruz. Yedeğini aldığımız dns klasörünü Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde, C:\WİNDOWS\System32\ dizini içerisine  yapıştırıyoruz. Bu işlemden sonra da server 2003 makinemiz üzerinde yedeğini almış olduğumuz kayıt defteri dosyasına server 2008 makinemiz üzerinde çalıştırarak, kayıt defteri bilgilerinin de güncellenmesini sağlıyoruz.

 

Not: Bu işlemler sırasında, Windows Server 2008 işletim sistemi üzerindeki DNS server servisinin kapalı durumda olması gerekmektedir.

 

Tüm bu işlemlerden sonra da , DNS server servisini tekrar açık konuma getiriyoruz.  Gerçekleştirilen bu işlemler sonucunda ise DNS server manager konsolunu açıyoruz  ve Forward Lookup Zones tabı altında, gerekli zone bilgilerinin güncellenmiş olduğunu görüyoruz.

image_010

Evet, bu makalemizde, Windows Server 2003 işletim sistemi üzerindeki DNS Server zone bilgilerinin, Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile çalışan makine üzerine taşıma (Migration) işleminden bahsettik. Faydalı bir makale olması dileği ile..

 

Yavuz TAŞCI